Týdeník #16/22 – nejstarší whisky z palírny Glengoyne

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Balvenie rozšiřuje svou řadu o 16letou whisky French Oak. Palírna Tamnavulin představila whisky dozrávající v sudech po bílém víně. Palírna Nc’Nean připravila novou edici Huntress. Palírna Glengoyne vydává svou doposud nejstarší whisky. Palírna Glen Scotia představila svou whisky pro Campbeltown Malts Festival. Palírna Lagavulin má nového distillery managera a palírna Loch Lomond nový design. A na konec tu máme pár krátkých zpráv.

Balvenie French Oak 16 Year Old

alvenie French Oak 16 Year Old

Balvenie je jedna z mála skotských palíren, kde můžete sledovat celý proces výroby whisky krok za krokem. Palírna provádí vlastní sladování (pokrývá 15 % spotřeby sladu), mají vlastního kováře i bednářství. Vyhlášená je také jejich práce se dřevem. V základní řadě tak najdete whisky dozrávající v různých typech sudů. Po jejich boku se teď postaví nové 16leté stáčení.

Nová whisky Balvenie French Oak 16 Year Old dozrávala v sudech po francouzském sladkém víně Pineau des Charentes. Je to poprvé, co v palírně Balvenie tyto sudy použili. Whisky byla stočena s obsahem alkoholu 47,6 %.

Již nyní je whisky dostupná ve Velké Británii. Na ostatní trhy se dostane později. Cena je 123£.


Tamnavulin White Wine Cask Edition

Tamnavulin White Wine Cask Edition

Palírnu Tamnavulin v roce 2007 zakoupila společnost United Spirits. Do palírny se po dlouhých 12 letech vrátil život a začalo se pracovat na budování značky single malt whisky. V dnešní době má whisky z této palírny pověst slušného pití za dobré peníze. Nyní palírna představila novou edici, navazující na předchozí úspěšnou whisky Red Wine Cask Edition.

Tamnavulin White Wine Cask Edition je NAS whisky. Nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po bílém víně Sauvignon Blanc. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 %. Ve whisky ucítíte tóny zeleného jablka, banánů či medového melounu.

Whisky už je dostupná ve Velké Británii a v USA. V dalších zemích Evropy bude dostupná v nejbližší době a cena bude 32 £.


Nc’Nean Huntress 2022

Nc’Nean Huntress 2022

Ke konci minulého roku představila mladá palírna Nc’Nean novou limitovanou řadu nazvanou Quiet Rebels (psali jsme zde). Nyní palírna představila novou jarní kolekci nazvanou Huntress.

Nová whisky Nc’Nean Huntress 2022 byla destilovaná v srpnu roku 2018 při prvních pokusech palírny s kvasnicemi a při její výrobě byly použity tři různé varianty kvasnic. Whisky poté zrála v kombinaci sudů po bourbonu a STR sudů po červeném víně. Jednalo se o stejné složení sudů jako u klasické whisky Nc’Nean Organic. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,5 %.

Celkem bylo vyrobeno 4 447 lahví této whisky. Whisky je už nyní dostupná ve Velké Británii. Na další evropské trhy se dostane v následujících týdnech. Cena je 85 £.


Glengoyne 53 Year Old 

Glengoyne 53 Year Old

Na podzim roku 2020 vydala palírna Glengoyne, ležící na pomezí Lowland a Highland, svou doposud nejstarší whisky (psali jsme zde). Nyní však palírna představila nové 53leté plnění, které její štafetu přebírá.

O nové whisky Glengoyne 53 Year Old toho moc nevíme. Destilovaná byla někdy v 70. letech minulého století a od té doby zrála v neznámých sudech. Nakonec byla stočena s obsahem alkoholu 45,8 %. Ve whisky prý ucítíte tóny červeného jablka, banánu a pekanových ořechů.

Celkem bylo vyrobeno 100 karaf této whisky. Dostupná bude pouze v čínském řetězci duty free obchodů China Duty Free Group.


Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2022 Edition

Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2022 Edition

Již 24. května propukne ve slavném Campbeltownu každoroční oslava whisky Campbeltown Malts Festival. Palírny si samozřejmě pro tuto příležitost připravují speciální edice a v těchto dnech tu svou představila palírna Glen Scotia.

Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2022 Edition je 8letá single malt whisky. Silně nakouřený destilát nejdříve zrál ve first-fill sudech po bourbonu. Poslední rok poté strávil v sudech (typ hogshead) po sherry Pedro Ximénez. Whisky byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 56,5 % a nabídne vám tóny jemného kouře, vanilky, čerstvých jablek a hrušek.

Whisky bude dostupná v následujících týdnech a přijde vás na 55 £.


Krátké zprávy

Královské ocenění pro palírnu Bladnoch
Palírna Bladnoch získala ocenění Queen’s Award for Enterprise. To je považováno za jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti businessu a palírna si ho zasloužila za výborné výsledky v mezinárodním obchodu.

Alan McConnochie odchází do důchodu
Dlouholetý distillery manager palíren GlenDronach, Benriach a Glenglassaugh odchází do důchodu. Ve whisky průmyslu strávil 50 let a v čele palíren společnosti Brown-Forman stál od roku 2004. V roce 2018 mu byl udělen titul Keeper of the Quaich.

Palírna Lagavulin má nového distillery managera
Společnost Diageo oznámila, že Jordan Paisley byl jmenován novým distillery managerem palírny Lagavulin. Tuto funkci přebírá po Pierrickovi Guillaume, který do palírny přišel v roce 2020 a nyní se vrací zpátky do rodné Francie, kde za poslední roky nabírá výroba whisky na obrátkách (více o francouzské whisky jsme psali zde).  

Nový design palírny Loch Lomond
Známá palírna z oblasti Lowland představila nový design. Nového tvaru láhve i upravené etikety se dočkají všechny láhve palírny Loch Lomond i značek Inchmoan a Inchmurrin. Čerstvého designu se tak dočkaly i dvě limitované edice Loch Lomond Open Course Collection 2022 a Loch Lomond Open Special Edition 2022 uvedené u příležitosti konání golfového turnaje The Open.

Nový design palírny Loch Lomond
Nový design palírny Loch Lomond

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zombice
2 let před

Nechci být šťoura, ale ta festivalová Glen Scotia je ze silně nakuřovaného destilátu, pak zrála v klasických first fill bourbonových sudech 😉 dostupná na eshopu už je, ale jen po UK…