Whiskey novinky z USA #8/22 – Becky Paskin a Fkng Bourbon

Protože jsme vás s Honzou nechtěli během velikonočních svátků rušit, vychází další whiskey novinky z USA netradičně až po třech týdnech. Nemusíte se ale bát, nic nám neuniklo a tak vám opět servírujeme přehled toho, co je nového v zemi za Atlantským oceánem. Na závěr pak ještě zmíníme několik informací ze zákulisí.

Blood Oath Pact No. 8 Calvados Finished

Blood Oath Pact No. 8 Calvados Finished

Společnost Luxco oznámila po roce nové vydání značky Blood Oath, jež je opět směsí tří bourbonů, z nichž jeden finišoval v sudech po calvadosu.

Whiskey byla opět stvořena pod dohledem Johna Rempeho. Jedná se o směs čtrnáctiletého, jedenáctiletého a osmiletého bourbonu (vždy s vysokým podílem žita), poslední zmíněný pak finišoval v sudech po calvadosu, což má za následek zvýrazněný ovocných tónů. Osmé vydání této whiskey navazuje na loňské sedmé, které bylo ozvláštněno bourbonem finišovaným v sudech po sauternes.

Bourbon má 49,3% alkoholu, vyrobeno bylo 49 600 lahví o objemu 750ml, každá z nich stojí 120$.


Orphan Barrel Fable & Folly

Orphan Barrel Fable & Folly

Značka Orphan Barrel, spadající do portfolia nadnárodní společnosti Diageo, vydává čtrnáctiletý blend whiskey, jež má původ v Kentucky.

Jak je udáno na lahvi, blend je čtrnáctiletý, ale s velkou pravděpodobností jsou v něm i whiskey mnohem starší. Tento blend je totiž spojením dřívějších plnění značky jako např. Barterhouse, Forged Oak a různých verzí plnění Rhetoric, která byla mnohdy starší dvaceti let.

Tato blended whiskey má 45% alkoholu a stojí 150$.


Ben Holladay Bottled in Bond

Ben Holladay Bottled in Bond

Palírna z Westonu v Missouri, za kterou stojí společnost McCromick Distilling, vydává šestiletý bourbon, jenž splňuje nejen kritéria pro označení bottled in bond, ale také pro označení pro Missouri bourbon.

Označení vzniklo v roce 2019 a zavazuje výrobce takového bourbonu k tomu, že kompletní výroba (od pěstování použité kukuřice až po zrání v sudech vyrobených ve státě) musí proběhhnout právě v Missouri. K tomu samozřejmě splňuje i federální požadavky pro označení bourbon.

Má 50% alkoholu, stojí 60$ a k dostání bude nejprve ve státech Missouri a Kansas s plánovanou celostátní dostupností.


Krátké zprávy

Jefferson’s Ocean Aged Rye
Značka Jefferson’s Bourbon vydává svou vůbec první žitnou v rámci série Ocean. Whiskey strávila nějaký čas na lodích plujících do různých přístavů a to v sudech, které byly vypáleny na stupeň 3 nebo pouze toastovány. Má 48% alkoholu, stojí 80$ a k dostání by měla být po celých Spojených státech amerických.

Sweetens Cove Kennessee
Značka Sweeten’s Cove vydává bourbon, jenž pochází z Kentucky i z Tennessee a který byl nakonec finišován v toastovaných sudech z javorového dřeva. Opět za ním stojí master blenderka Marianne Eaves. Má 55,35% alkoholu, stojí 59$ a v prodeji bude ve státech Arkansas, Colorado, Georgie, Illinois, Indiana, Jižní Karolína, Kentucky, Louisiana, Nevada, Oklahoma, Tennessee a Texas.

Old Elk Master’s Blend Series Four Grain & Double Wheat
Palírna a značka Old Elk z coloradského Fort Collins vydává hned dvě plnění, spirit pro ně použitý ale pochází z Indiany. Four Grain je bourbon, v jehož mashbillu bylo 51% kukuřice, 22,5% pšenice, 19% ječmene a 7,5% žita. Zrála 6-7 let, má 52,95% alkoholu a stojí 100$. Double Wheat je pšeničnou whiskey, v jejímž mashbillu bylo 71,5% pšenice, 25% kukuřice a 3,5% ječmene. Zrála 6-8 let, má 53,55% alkoholu a stojí také 100$. Obě plnění by zatím měla být k dostání pouze v Coloradu.

Laws Whiskey House Four Grain Bourbon Batch #6 & San Luis Valley Rye Batch #3
A v Coloradu ještě zůstaneme. Denverská palírna Laws Whiskey House vydává taktéž dvě plnění. Four Grain Bourbon Batch #6 je bottled in bond bourbonem, jehož mashbill obsahoval 60% kukuřice, 20% pšenice a po 10% žita a ječmene. Zrál osm let, má 50% alkoholu a stojí 80$. San Luis Valley Rye Batch #3 je bottled in bond rye whiskey, v jejímž mashbillu bylo 95% žita a 5% ječmene. Zrála sedm let, má 50% alkoholu a stojí 80$. Obě plnění budou k dostání u vybraných prodejců po celé Americe.

Rossville Union Barrel Proof (2022 Release)
Palírna MGP z Indiany vydává pod svou značkou Rossville Union novou sedmiletou žitnou, jež pochází z 82 sudů. Má 58,6% alkoholu, stojí 70$ a vyrobeno bylo celkem 18 tisíc lahví.

Catoctin Creek Roundstock Rye Cask Proof Hickory Syrup Finished
Palírna z Virginie vydává také novou žitnou whiskey. Ta zrála nejprve dva roky v sudech z amerického bílého dubu a poté si ještě poležela v sudech, kde byl původně uložen sirup z bílého ořechu z Falling Bark Farm ve Virginii. Má 60% alkoholu, stojí 89$ a vyrobeno bylo jen 240 lahví.

J. W. Kelly Read House 150th Anniversary Single Barrel Double Oaked
Značka pocházející z Chattanoogy v Tennessee vydává bourbon na oslavu výročí jednoho z nejstarších hotelů na jihovýchodě, The Read House. Bourbon má svůj původ v Texasu a jedná se o směs starou pět až osm let, přičemž poté ještě putovala na osm až dvanáct měsíců do nových sudů z amerického dubu. Má 57,4 alkoholu, stojí 60$ a vyrobeno bylo pouhopouhých 168 lahví.

15 Stars Timeless Reserve
Značka, za níž stojí duo Rick a Ricky Johnsonovi (otec a syn) a která svým názvem vzdává poctu Kentucky, patnáctému státu USA, vydává nový bourbon, jenž má původ v kentuckém Bardstownu. Směs čtrnáctiletých a patnáctiletých bourbonů má 51,5% alkoholu, stojí 279$ a všech 1650 lahví bude dostupných pouze v Kentucky.

New Holland Dragon’s Milk Origin
Michiganská palírna New Holland vydává pětiletý bourbon, jenž byl destilován na sto let starém kotlíkovém destilačním přístroji (nikoliv tedy na kontinuálním) a zrál v nových vypálených sudech z amerického dubu. Má 47,5% alkoholu a stojí 45$.

Mischief Farm Bonfire Smoky Rye
A na závěr jedna specialitka. Herci Jeffrey Dean Morgan a Hilarie Burton Morgan se spojili s palírnou The Vale Fox Distillery v Poughkeepsie (stát New York), aby společně vytvořili řadu lihovin MF Libations inspirovanou oblastí Hudson Valley, kde leží jejich Mischief Farm. Dvouletá žitná whiskey byla infuzovaná čajem lapsang souchong z čínského pohoří Wuyi. Má 45% alkoholu, stojí 47$ a vyrobeno bylo 3000 lahví.

A na závěr…

Společnost Bardstown Bourbon Company plánuje expanzi v hodnotě 28,7 milionů dolarů. Do roku 2024 tak zvýší svoji kapacitu o 50%, což znamená 55 000 sudů whiskey ročně navíc. Společnost, která vyrábí přes sedm milionů galonů spiritu ročně, zároveň s rozšířením kapacity vytvoří i téměř třicet nových pracovních míst.

A v Kentucky bude investovat i tamní Augusta Distillery. Ta hodlá do léta roku 2024 postavit novou palírnu v hodnotě 23 milionů dolarů a vytvořit tak 14 nových pracovních pozic. Sluší se dodat, že v současné době zaměstnává zhruba 60 kentuckých palíren více než 5 300 lidí.

Detroitská společnost Resist Spirits reagovala na obvinění ze sexistického marketingu, jež byla vznesená především whisky novinářkou Becky Paskin proti její značce Fkng Bourbon (zkratka pro For Kings Not Gods). Na sociálních sítích se totiž objevil příspěvek, kde je na fotce láhev tohoto bourbonu před ležící ženou a v popisku věta „Be someone’s bourbon rather than everbody’s cup of tea.“ I když se zakladatel a ředitel společnosti Greg Martinez jr. ohradil proti tomuto nařčení, příspěvek byl společností nakonec smazán.

Palírna WhistlePig vyhlásila svou první koktejlovou soutěž ve Velké Británii. Producent žitných whiskey oslovuje barmany soutěží s příhodným názvem No History No Rules k vytvoření koktejlu, kde bude hrát hlavní roli jejich desetiletá žitná (WhistlePig 10 Years Old). Jak uvedl Dan Priseman, zástupce značky pro Velkou Británii a Evropu, jediným limitem je představivost. Po pěti regionálních kolech (Londýn; jižní, střední a severní Anglie; Skotsko) se finále uskuteční 4. července v Londýně. Nejlepší trojice si mimo jiné vyslouží VIP výlet do Vermontu, domova této palírny.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments