Whiskey novinky z USA #7/22 – WhistlePig a baseballové pálky

Po dvou týdnech jsme zpět s pravidelnou dávkou novinek ze Spojených států amerických. Kromě nových plnění znovu narazíme na kategorii ready to drink a v závěru prozradíme ještě nějaké informace ze zákulisí.

Kentucky Owl: The Wiseman Straight Rye

Kentucky Owl: The Wiseman Straight Rye

Značka Kentucky Owl vydává nové plnění The Wiseman, tentokrát se však nejedná o bourbon, nýbrž o žitnou.

šestnáctých novinkách na konci září jsme informovali o plnění The Wiseman, jež bylo bourbonové, nyní přichází na řadu žito (v mashbillu tvořilo 95%). Bohatá kořeněná žitná má tóny žitného chleba, sladkého karamelu nebo skořice a opět za ní stojí John Rhea, uznávaná osobnost bourbonového světa (především díky své práci ve Four Roses).

Má 50,4% alkoholu a láhev o objemu 750ml stojí 60$. K dostání bude u specializovaných prodejců v USA.


WhistlePig Piggyback Legends Series: Big Papi Barrel

WhistlePig Piggyback Legends Series: Big Papi Barrel

Vermontskou palírnu WhistlePig už velmi dobře známe. Nyní vydává šestiletou žitnou, jež je však původně z Kanady, v rámci své nové edice Legends Series.

Nová žitná whiskey byla dokončována v sudech, které obsahovaly opečené baseballové pálky. I díky tomu na whiskey dohlížel bývalý pálkař David Ortiz zvaný Big Papi. Právě on omezený počet lahví také podepsal. Whiskey vychází v podstatě se začátkem nové baseballové sezóny.

Whiskey má 48,28% alkoholu, stojí 50$ a k dostání bude v samotné palírně, online nebo ve státech Florida a Massachusettes.


Krátké zprávy

Old Line 5 Years Old Bottled in Bond
Palírna z marylandského Baltimoru Old Line vydává první plnění, jehož kompletní proces výroby proběhl právě tam. Pětiletá american single malt whiskey nesoucí označení bottled in bond (univerzální označení pro různé druhy americké whiskey nebo také pro brandy) byla stočena na 50% alkoholu, stojí 75$ a k dispozici je pouze v samotné palírně.

Brush Creek
Wyomingská značka vydává hned dvojici 4-12 let starých whiskey, které však ještě nemají původ ve své domovské palírně. Blend straight bourbonů Brush Creek má v sobě složky z Indiany, Kentucky nebo Tennessee, má 47% alkoholu a stojí 58$. K dostání je ve státech Colorado, Kentucky, Texas a Wyoming. Oproti tomu žitná Brush Creek má svůj původ pouze v Indianě, má také 47% alkoholu, ale cenovku 48$. K dostání je ve stejných státech USA.

Basil Hayden Subtle Smoke
Značka Basil Hayden, jejíž produkci má na starosti Jim Beam, přichází s novým bourbonem, který si posledních šest měsíců poležel v lehce vypáleném sudu, do kterého byl nainfuzován kouř z ořechovce (v angl. hickory). Bourbon má 40% alkoholu a cenovku 50$.

Yellowstone Family Recipe
Značka Yellowstone z kentucké palírny Limestone Branch vydává šestiletý bourbon, jenž byl inspirován recepturou Guye Beama, dědečka současného master distillera Stephena Beama. Má 50% alkoholu a stojí 70$.

Buzzard’s Roost Cigar Rye
Pod značkou nezávislé stáčírny Buzzard’s Roost vychází čtyřletá žitná whiskey, jejíž původ je v Indianě. Sudy, ve kterých whiskey leží před lahvováním, jsou nakouřeny tabákovým kouřem. Má 52,5% alkoholu, stojí 72$ a vyrobeno bylo kolem 700 lahví. Ty budou k dostání ve státech Arkansas, Kentucky, Massachusettes, Nové Mexiko a Ohio.

Chattanooga Whiskey Founder’s 10th Anniversary Blend
Inovativní palírna z Tennessee vydává blend tři až čtyři roky starých bourbonů z domovského státu a také z Indiany. Po primárním a sekundárním zrání bylo vše snoubeno v sudu Founder’s Barrel o objemu 650 galonů. Má 50% alkoholu, stojí 50$ a vyrobeno bylo kolem 8 000 lahví.

Penelope Bourbon Architect Series
Značka Penelope vydává bourbon, který finišoval v sudech z francouzských dubů. Má 52% alkoholu a stojí 60$. Přes 15 000 lahví je k zakoupení hned ve dvaceti státech USA.

Four Gate Kelvin Collaboration IIII
Společnost Four  Gate vydává hned dvě plnění. To s označením Batch 019 je blendem bourbonů (6-9 let) i žitných whiskey (8 let) z Kentucky i Indiany, které si poležely v sudech po australském vínu a barbadoském rumu. Má 55,85% alkoholu, stojí 200$ a vyrobeno bylo 3158 lahví. Jsou k dostání ve státech Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Louisiana, Tennessee a Texas. Batch 020 je devítiletým bourbonem z Indiany. Má 51,6% alkoholu, stojí 200$ a vyrobeno bylo pouze 636 lahví. Ty jsou k dostání ve státech Illinois, Kentucky a Texas.

A na závěr…

Značka a palírna Corsair Artisan Distillery z Nashvillu v Tennessee vydává své dvě vlajkové lodě ve 100ml plechovkách. Corsair Triple Smoke je american single malt whiskey, jejíž název odkazuje na nakouření ječmene dřevem z buků a třešní a také rašelinou. Má 40% alkoholu a jedna plechovka stojí 5$. Corsair Rye je žitná whiskey, v jejímž mashbillu bylo 61% sladového žita, 4% sladového čokoládového žita a 35% sladového ječmene. Jeden kus stojí také 5$, ale má 42,5% alkoholu. Obě whiskey v plechu budou k dostání po celých Spojených státech.

Spojené státy americké a Velká Británie se po vyřešení sporu ohledně hliníku a oceli konečně dohodly na odstranění cel na americkou whiskey. Menší noční můra amerických producentů whiskey je tak u konce.

Společnost Stave and Thief Society spustila online verzi svého školení Executive Bourbon Steward. Zájemci už tak nemusí osobně navštěvovat kurzy na Moonshine University v kentuckém Louisville, ale vše mohou dokončit virtuálně.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments