Týdeník #12/22 – první kouřová whisky Bladnoch

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Dalmore vydává 33letou whisky ve formě NFT. Palírna Bladnoch představila svou první kouřovou whisky. Palírna Balvenie připravila trojici Cask Finish whisky. Palírna Glen Garioch se po dvouleté rekonstrukci otevírá veřejnosti. Walsh Whiskey představila již 14. edici své whiskey Irishman Vintage Cask a Jenson Button vydává svou whisky.

Dalmore 33 Year Old a NFT

Dalmore 33 Year Old

NFT se pomalu dostává do světa whisky. Po nedávné nabídce palírny Glenfiddich, která limitovanou edici své 46leté whisky nabídla ve formě NFT (nezaměnitelného digitálního dokladu o vlastnictví) na platformě BlockBar (psali jsme zde). Tuto platformu nyní zvolila i palírna Dalmore, která takto nabídne svou 33letou single cask whisky.

Whisky Dalmore 33 Year Old bude lahvovaná s obsahem alkoholu 51 %. Ve whisky ucítíte tóny ostružin, citrusů a marcipánu. Celkem bude vyrobeno 223 lahví této whisky, které budou nabídnuty přes blockbar.com. Cena je 8 800 dolarů.

První 10 lahví šlo 29. března do slosování. Výherci si budou moci zakoupit whisky a zároveň budou pozvaní do palírny na speciální VIP akci. Registrace na zbylých 213 lahví začne 30. března. NFT pak budou vydány 5. dubna.

Samotná whisky pak bude stočena začátkem září a fyzická láhev bude majitelům NFT k dispozici v prosinci.


Bladnoch Alinta

Bladnoch Alinta

Palírna Bladnoch, nejstarší fungující palírna v Lowland, má za sebou historii plnou vzestupů a pádů. Nová historie palírny se začala psát v roce 2015, kdy uzavřenou palírnu koupil David Prior. Základní řadu palírny tvoří takzvaná Classic Collection, která se nyní rozrůstá o netradiční plnění.

Bladnoch Alinta je první kouřová whisky v historii palírny. Whisky zrála v kombinaci first-fill sudů po bourbonu a sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 47 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Whisky bude nejdříve dostupná na e-shopu palírny Bladnoch, během roku se pak dostane i na další trhy. Cena je 80 £.


Balvenie Cask Finish

Palírna Balvenie patří mezi průkopníky ve využívání různých typů sudů pro zrání své whisky. Nyní palírna představila trojici limitovaných whisky, které dozrávaly v různých typech sudů.

Balvenie Cask Finish

Balvenie Madeira Cask 15 Year Old zrála v sudech o bourbonu a poté dozrávala v sudech po víně Madeira. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %.
Balvenie Pedro Ximénez Sherry Cask 18 Year Old nejdříve zrála v sudech po bourbon a poté dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,7 %.
Balvenie French Oak Cask 16 Year Old také nejdříve zrála v sudech po bourbonu. Poté dozrávala v sudech po francouzském fortifikovaném víně Pineau des Charentes. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 47,6 %.

Whisky se do světa vydají 1. dubna. První dvě plnění budou dostupné v bezcelních zónách, třetí plnění pak půjde na domácí trh.


Krátké zprávy

Palírna Glen Garioch opět otevřena
Po dvouleté rekonstrukci se veřejnosti opět otevřela palírna Glen Garioch. Renovace stála 6 milionů liber a její součástí bylo obnovení některých tradičních procesů, včetně opětovného zprovoznění sladovny. Efektivnější ohřívání kotlů by mělo snížit uhlíkovou stopu palírny o 15 %.

Irishman Vintage Cask 2022
Irská společnost Walsh Whiskey představila již 14. edici své whiskey Irishman Vintage Cask. Ročník 2022 je tvořena kombinací irských single pot still a single malt whiskey, které zrály ve first-fill sudech po bourbonu. Vyrobeno bylo 6 100 lahví s obsahem alkoholu 54,9 %. Cena je 130 €.

Jenson Button dělá do whisky
Bývalý pilot formule 1 se spojil s whisky expertem Georgem Koutsakisem a společně vytvořili skotskou míchanou whisky Coachbuilt. Whisky ze všech pěti skotských oblastí společně zrály v sudech po sherry. Výsledná whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 46 % a je dostupná na coachbuiltwhisky.com. Mělo by se jednat o vlajkovou loď této nové značky, která bude následovaná dalšími edicemi.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
2 let před

Ahoj Honzo, Balvenie 15y Madeira 174,90 Euro, Balvenie18y Pedro Ximénez 299,90 Euro. Obě jsou k dostání v jednom eshopu v Německu. Ahoj Petr.

Ondřej
2 let před
Reply to  Petr

Stačí počkat a madeira bude i v Čechách. S cenovkou do 100€