Whiskey novinky z USA #6/22 – Diageo staví kanadskou palírnu

Čtrnáct dní uběhlo jako voda, jaro se pomalu, ale jistě hlásí o slovo a v Americe se o stejnou pozornost hlásí také whiskey. Dnes nás čeká po delší době opravdový příval novinek, tak sáhněte po své oblíbené lahvi a pojďte se s námi na ně podívat.

Old Fitzgerald 17 Years Old Bottled in Bond (Spring 2022)

Old Fitzgerald 17 Years Old Bottled in Bond

Pod značkou Old Fitzgerald produkovanou gigantem Heaven Hill vychází nový sedmnáctiletý bourbon.

Bourbon, destilovaný v roce 2004, splňuje veškeré parametry pro označení bottled in bond (produkt jedné destilační sezony, stařený minimálně 4 roky a lahvován na 50% alkoholu). Takto označované bourbony této značky každoročně vychází na jaře a na podzim. Toto konkrétní vydání pak pochází ze tří pater pátého skladiště (rickhouse V), jež je umístěno v hlavním kampusu palírny Heaven Hill.

Sedmnáctiletý limitovaný bourbon má 50% alkoholu, stojí 185$ a k dostání by měl být po celé Americe.


Michter’s US*1 Barrel Strength Rye (2022)

Michter's US*1 Barrel Strength Rye

Nám již dobře známá značka Michter’s z Kentucky vydává novou žitnou whiskey, tentokrát v sudové síle.

Žitná v sudové síle není v rámci značky premiérovým plněním. Vydáno bylo již v roce 2019, znovu se po dvouleté pauze objevilo loni v březnu a nyní tak přichází na řadu další vydání. Obecně jsou tato plnění přijímána velice kladně, takže nezbývá než doufat, že nějaká láhev zabloudí i do naší republiky (přátelsky mrkám na Jardu Modlíka).

Limitovaná žitná whiskey má 55,8% alkoholu a stojí 100$.


Alberta Premium

Alberta Premium

Nyní si uděláme malinkou odbočku k severním sousedům. Společnost Beam Suntory oznámila uvedení plnění Alberta Premium od kanadské společnosti Alberta Distillers na americký trh.

Whisky byla vyrobena pouze z prérijního žita vypěstovaného místními farmáři v okolí Calgary a zrála nejméně pět let. Navazuje tak na americké uvedení plnění Alberta Premium Cask Strength Rye z minulého roku.

Whisky má 40% alkoholu, lahve o objemu 750 ml stojí 25$ a k zakoupení by měla být po celé Americe.


Castle & Key Small Batch Bourbon (Batch 1 & 2)

Castle & Key Small Batch Bourbon

Kentucká palírna Castle & Key vydává svůj první small batch bourbon a to hned ve dvou variantách.

Oba small batch bourbony zrály čtyři roky, ale mírně se liší v procentech alkoholu a v počtu vyrobených lahví (batch 1 má 49% alkoholu a 18 564 lahví, batch 2 49,5% alkoholu a 19 500 lahví). Zároveň jde o první bourbonové plnění, jež pochází ze samotné palírny poté, co byla renovována původní palírna Old Taylor (zavřená v roce 1972). Na obě várky bylo použito kolem osmdesáti sudů.

Bourbony stojí 50$ a k dostání by měly být téměř ve dvaceti amerických státech.


Krátké zprávy

Stranahan’s Diamond Peak (2022 Release)
Coloradská palírna vydává své každoroční plnění Diamond Peak, tentokrát však s přidanou hodnotou. Jedná se o single malt whiskey, která pochází ze čtyř různých druhů ječmene a zrála v nových vypálených sudech dva až sedm let. Letošní plnění si ale ještě poleželo až čtyři roky v sudech po irské whiskey Bushmills. Má 45% alkoholu a stojí 80$.

Barrell Bourbon (Batch 032)
Společnost Barrell Craft Spirits uvádí na trh nový bourbon, který je blendem bourbonů z Indiany, Kentucky a Tennessee, jenž zrály pět, šest, sedm a deset let. Má 57,67% alkoholu a stojí 90$. Vyrobeno bylo 36 000 lahví.

Balcones Mirador (2022)
Novou single malt whisky vydávají také v Texasu. Palírna Balcones uvádí plnění, jež zrálo téměř výhradně v již použitých sudech, což má vliv na jemnější chuť whisky. Ta zrála od tří do pěti let. Má 54,8% alkoholu a stojí 80$.

Blue Run High Rye Bourbon (Batch 2)
Značka Blue Run hlásí přírůstek a to vysoce žitný bourbon, jež v mashbillu obsahoval 65% kukuřice, 30% žita a 5% sladového ječmene. Pro nové plnění bylo použito 232 sudů a opět za ním stojí legendární postava Jim Rutledge. Má 55,5% alkoholu, stojí 100$ a vyrobeno bylo 60 000 lahví.

Four Gate Saint Charente (Batch 18)
Společnost Four Gate vydává bourbon, v jehož mashbillu bylo 75% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene. Zrál sedm let a finiš proběhl v sudech po cognacu (na což odkazuje i název, jenž byl odvozen od stejnojmenné řeky protékající francouzskou oblastí Cognac). Má 59,6% alkoholu, stojí 199$ a 2 365 lahví je k dostání u specializovaných prodejců ve státech Georgie, Louisiana, Indiana, Kentucky, Tennessee a Texas.

Nelson Brothers Classic Bourbon & Nelson Brothers Reserve Bourbon
Nelson’s Green Brier Distillery představuje novou řadu bourbonů, která vzdává poctu bratrům Charliemu a Andymu Nelsonovým. Právě oni totiž v roce 2009 vzkřísili rodinnou společnost. Zatímco plnění Classic Bourbon má 46,65% alkoholu a stojí 37$, plnění Reserve Bourbon má 53,9% alkoholu a stojí 60$. Oba bourbony by měly být k dostání po celých Spojených státech amerických.

Thomas S. Moore
Značka produkovaná palírnou The Barton 1792 vydává hned čtveřici různě finišovaných vysoce žitných bourbonů. Zrály pět až šest let v nových vypálených sudech, aby si nakonec poležely jeden až čtyři roky v daných sudech. Madeira Cask Finished má 48,25% alkoholu (finiš dva až čtyři roky), Merlot Cask Finished 46,65% alkoholu (finiš dva až čtyři roky, sudy z oblastí Napa a Sonoma), Sherry Cask Finished 49,35% alkoholu (finiš jeden až čtyři roky, sudy po sherry oloroso) a Cognac Cask Finished 46,7% alkoholu (dva až čtyři roky). Všechna plnění pak stojí 70$.

Broken Barrel
Značka Broken Barrel vydává tři bourbony a jednu žitnou. Plnění Small Batch je bourbonem se 47,5% alkoholu a cenovkou 35$, California Oak je bourbonem se 44% alkoholu a cenou 35$, Cask Strength je bourbonem v sudové síle 57,5% alkoholu s cenovkou 45$ a Heresy Rye je žitnou s 52,5% alkoholu a cenou 35$.

A na závěr…

Značka Jack Daniel’s rozšiřuje dostupnost svých ready to drink nápojů napříč Spojenými státy americkými. Původně byly tyto nápoje dostupné jen ve 14 státech USA, což se s tímto měsícem mění.  Sortiment zahrnuje nápoje Jack & Cola, Jack, Honey & Lemonade a Jack Apple Fizz. Všechny mají 7% alkoholu, přičemž jedna plechovka o objemu 355 ml vychází na 3,99$ (balení čtyř pak na 12,99$).

Jack Daniel's

Diageo, vlastník kanadské whisky Crown Royal, staví pro tuto značku uhlíkově neutrální palírnu v hodnotě 190 milionů amerických dolarů. Ta se bude nacházet v St. Clair Township v kanadském Ontariu a za cíl bude mít produkci až 20 milionů litrů alkoholu ročně.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments