Whiskey novinky z USA #5/22 – export americké whiskey roste

Minulý týden jsme si od americké whiskey z pochopitelných důvodů odpočinuli a přednost tak na plné čáře dostala dobročinná sbírka, za jejíž průběh a vybranou částku všem přispěvatelům ještě jednou moc děkujeme. Dnes se však už do Spojených států amerických podíváme, abychom se seznámili se všemi novinkami, které se na poli whiskey za posledních čtrnáct dnů odehrály. Na závěr nás pak čeká několik čísel.

Old Forester The 117 Series – 1910 Extra Old

Old Forester The 117 Series - 1910 Extra Old

Kentucká značka Old Forester vydává třetí plnění v rámci její limitované edice The 117 Series, jímž je bourbon.

Název tentokrát odkazuje na datum 22. října 1910, kdy zastavil požár stáčecí linky výrobu bourbonu Old Forester. Výsledný destilát kromě zrání v nových vypálených sudech z amerického dubu ležel osmnáct měsíců i v sudech, jež byly znovu silně vypáleny. Výsledné aroma i chuť tak mají tóny čokolády, hnědého cukru, karamelu, pekanových ořechů nebo tabáku.

Bourbon o síle 46,5% alkoholu stojí 49,99$ a k dostání bude ve vybraných státech USA.


Krátké zprávy

Evan Williams Single Barrel 2014 Vintage (50th Edition Gold Pegasus Pin)
Značka Evan Williams vydává single barrel bourbon k příležitostem 67. ročníku tradičního dostihu Kentucky Derby a 50. výročí Pegasus Pin, jehož držitelé mají přístup k různým událostem spojeným právě se slavným dostihem.  Každá láhev je namočená do zlatého vosku a v malé obálce je jako dárek i jeden ze sběratelských odznaků. Sedmiletý bourbon má 58,5% alkoholu (107 Proof jako spojení čísel 67 a 50), stojí 80$ a k dostání je v Evan Williams Bourbon Experience v kentuckém Louisville a u vybraných prodejců.

Talnua Olde Saint’s Keep (2022 Release)
Coloradská palírna Talnua vydává třikrát destilovanou american pot still whiskey, jejíž podíl sladového a nesladového ječmene je přesně půl na půl, k příležitosti svátku Sv. Patrika a zároveň k pátému výročí palírny. Zrála v sudech po bourbonu a po portském, načež si poté ještě poležela v sudech po Pineau des Charentes, fortifikovaném vínu z jihozápadní Francie. Whiskey má 50% alkoholu, stojí 100$ a méně než tisíc lahví je k zakoupení pouze v samotné palírně.

Catoctin Creek Rabble Rouser Bottled in Bond Rye
Palírna Catoctin Creek z Virginie vydává novou stoprocentní žitnou whiskey. Název Rabble Rouser je slangovým vyjádřením pro člověka, jež se snaží svými projevy záměrně rozdmýchat emoce (typicky např. v politice). Čtyřletá žitná whiskey má 50% alkoholu a stojí 99$.

Woodford Reserve Kentucky Derby Bourbon (2022 Release)
Kentucká značka i letos vydává, stejně jako Evan Williams, limitované plnění k příležitosti známého Kentucky Derby. Etiketu těchto plnění vždy zdobí obrazy umělců, tentokrát padla volba na Jamieho Coruma a jeho obraz „Dreams in Bloom“. Navazuje tak na Richarda Sullivana nebo Keitha Andersona, kteří měli na svědomí etikety posledních tří let. Uvnitř lahve se pak nachází stejný bourbon jako v plnění Distiller’s Select. Má 45,2% alkoholu a lahve o objemu 1l jsou k dostání po celých Spojených státech amerických za 50$.

Heaven Hill Heritage Collection 17 Years Old (2022)
Kentucký gigant Heaven Hill uvádí inaugurační bourbon v rámci edice Heritage Collection. Jeho mashbill obsahoval 78% kukuřice, 10% žita a 12% sladového ječmene a jedná se o směs dvacetiletých (28% z celkového podílu), devatenáctiletých (44%) a sedmnáctiletých (28%) bourbonů pocházejících z různých skladišť značky (Deatsville, Glencoe nebo Schenley). Tato stáčení by měla vycházet vždy na jaře a doplňovat tak řadu Parker’s, jež vychází na podzim a více než na věk klade důraz na experimenty. Sedmnáctiletý bourbon má 59,1% alkoholu, stojí 275$ a k zakoupení bude po celé Americe, byť ve velmi limitovaném množství.

Sagamore Spirit Reserve Series Rum Cask Finish
Marylandská značka vydává žitnou whiskey, jež je původně z Indiany a je blendem pětiletých a šestiletých složek. Desetiměsíční finiš proběhl v sudech po blíže nespecifikovaném jihoamerickém a jamajském rumu, teprve poté bylo vše smíchání dohromady. Má 49% alkoholu, stojí 80$ a k zakoupení bude napříč USA.

Proof & Wood Seasons 2021
Značka původně z Connecticutu přináší na trh whiskey, jež je blendem osmnáctiletého bourbonu z Tennessee, čtrnáctileté whiskey a šestiletého bourbonu z Indiany a osmileté kukuřičné whiskey z Kentucky. Tento blend má 52,5% alkoholu, stojí 200$ a vyrobeno bylo pouze tisíc lahví.

A na závěr…

Značka Bulleit vytvořila ve spolupráci s barmany dvojici ready-to-drink kotejlů, které jsou nalahvovány v oranžových a zelených lahvičkách o objemu 375ml nebo 750ml. Prvními dvěma koktejly v rámci série Crafted Cocktails jsou Old Fashioned a Manhattan. Zatímco Old Fashioned je směsí bourbonu, pomerančových bitterů a cukrového sirupu, Mahattan je kombinací žitné, sladkého vermutu a hořkých bitterů. Obě verze mají 37,5% alkoholu a lahve o objemu 750ml stojí 29,99$.

Podle Distilled Spirits Council of the US (DISCUS) vzrostl vývoz lihovin z USA za minulý rok o 14%.

Mezi lety 2001 a 2021 se celosvětový vývoz lihovin z USA zvýšil o 220%, což řečí peněz znamená skok ze 493 milionů dolarů na 1,6 miliardy dolarů, přičemž dominantní kategorií je americká whiskey. Ta totiž představuje z podílu hodnoty 61% veškerého vývozu lihovin a 38% z podílu objemu. Nejvýznamnějšími trhy pro USA jsou Evropská unie (440 milionů), Japonsko (95 milionů), Spojené království (88 milionů), Austrálie (84 milionů) a Kanada (68 milionů). Mezi nejvýznamnější desítkou států, pokud jde o vývoz lihovin, jsou Tennessee, Kentucky, Florida, Texas, Indiana, Illinois, New York, Kalifornie, Arkansas a New Jersey.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments