Whiskey novinky z USA #4/22 – tlak na zrušení cla

Čtrnáct dní je pryč a jsou tu opět novinky z americké whiskey scény. Není jich mnoho a tak k nim přidáváme jednu třešňovou specialitku a také několik informací ze zákulisí.

Angel’s Envy Cellar Collection Ice Cider Finished

Angel’s Envy Cellar Collection Ice Cider Finished

Palírna z kentuckého Louisville vydává novou žitnou whiskey, jež finišovala v sudech po vermontském cideru.

Všechna plnění Angel’s Envy bývají finišována v nejrůznějších sudech (portské, madeira, oloroso, mizunara, rum) a dostává se jim většinou velice vysokého hodnocení. Tentokrát přišla řada na žitnou, která finišovala v sudech z francouzského dubu, jenž dříve obsahovaly ledový cider vermontské společnosti Eden Specialty Ciders z odrůdy jablek Northern Spy.

Sedmiletá žitná, jejíž podíl žita v mashbillu činil 95%, má 53,5% alkoholu, stojí 250$ a kromě palírny bude k zakoupení ve státech Florida, Illionois, Kalifornie, Kentucky, New York, Tennessee a Texas.


Green River Bourbon

Green River Bourbon

Palírna Green River Distilling Co.z kentuckého Owensboro, která byla založena už v roce 1880 (pod názvem Eagle Distillery), vydává nový bourbon.

Palírna se v roce 2020 vrátila ke svému původnímu názvu (předtím Oz Tyler Distillery) a tímto bourbonem tak návrat ke kořenům stvrzuje. Mashbill obsahoval 70% kukuřice, 21% ozimého žita a 9% sladového ječmene. Jde o oživení vlajkové lodi palírny, jež od dob svého vzniku prodělala požár, prohibici, několik změn svého názvu a vlastníků a také úpadek. Za obnovením bourbonu stojí master distiller Jacob Call.

Bourbon má 45% alkoholu, stojí 35$ a k dostání by měl být ve státech Florida, Indiana, Kentucky, Missouri a Tennessee.


I. W. Harper Cabernet Cask Reserve

I. W. Harper Cabernet Cask Reserve

Značka I. W. Harper, jež má kořeny v 70. letech 19. století, vydává nový čtyřletý bourbon.

V devadesátých letech, kdy klesala popularita whiskey, se značka zaměřila výhradně na asijské trhy, zejména na ten japonský. Od roku 2015 ale znovu vydává svá plnění i pro trh americký. Nový čtyřletý bourbon zrál v nových vypálených dubových sudech a poté finišoval v sudech po kalifornském vínu cabernet sauvignon. Lahvování proběhlo v palírně Stitzel-Weller.

Bourbon má 45% alkoholu, stojí 50$ a k dostání by měl být i mimo Spojené státy americké.


Krátké zprávy

Whiskey Del Bac 2022 Spring Distiller’s Cut
Palírna Del Bac z arizonského Tucsonu vydává novou single malt whiskey v rámci své série Distiller’s Cut. Nová whiskey využívá jako základ vlajkovou loď, stáčení Classic. To poté zraje další jeden rok v nových sudech z amerického dubu a posledních sedm měsíců finišuje v sudech po armagnacu. Whiskey má 55,5% alkoholu, stojí 90$ a k dostání je pouze v Arizoně.

Eastside Distilling Maraschino Cherry
V polovině října to byly ostružiny, nyní přichází na řadu třešňový likér Luxardo Maraschino. Společnost Eastside Distilling z oregonského Portlandu vydává v krátkém čase druhou flavored whiskey, jak zní název kategorie pro tyto typy spiritů. Sama společnost doporučuje tuto ochucenou whiskey pít samotnou na ledu nebo ji používat jako jednu ze složek do koktejlů.

Ano, whiskey to není, ale máme už takový zvyk informovat vás i o těchto specialitách. Mimochodem, trošku si tím připravujeme půdu pod nohama, ale více až za týden. Pro úplnost ještě dodejme, že má 30% alkoholu, stojí 40$ a k zakoupení je zatím pouze v Oregonu, s plánovanou expanzí do států Arizona, Colorado, Kalifornie, Texas a Washington.

A na závěr…

Jak jsme informovaly na konci ledna, rozhovory mezi Velkou Británií a USA by mohly vést k ukončení cel, jež mimo jiné zasáhla i whisky průmysl na obou stranách Atlantiku. Dohody však zatím nebylo dosaženo a tak než dojde k finální dohodě, vyzvalo sedmdesát pět orgánů v čele se Scotch Whisky Association a Distilled Spirits Council of United States vlády Spojeného království a USA, aby neprodleně odstranila cla na zboží, které nesouvisí s ocelářským a hliníkovým průmyslem. Mezi dalšími skupinami, jež se pod prohlášení podepsaly, byly např. American Craft Spirits Association, The Wine & Spirits Trade Association, The Bourbon Alliance nebo Kentucky Distiller’s Association.

Zároveň se zřejmě schyluje k malé reformě v alkoholovém průmyslu USA. Ministerstva financí a spravedlnosti ve spolupráci s vládním agenturou Federal Trade Commission a úřadem Alcohol and Tobacco Tax and Trade Burreau pracují na reformách, jež by měly přispět k posílení konkurenceschopnosti především u nových výrobců a zároveň ke snížení cen pro spotřebitele. K tomu by měly pomoci úpravy daňových sazeb nebo zrušení regulací.

Palírna a společnost Ole Smoky z Gatlinburgu v Tennessee prodává většinový podíl soukromé investiční společnosti Apax Partners. Ta odkoupila kontrolní podíl od jiné investiční společnosti, Centerview Capital, jež do značky Ole Smoky investovala v roce 2013. Pod jejím vedením se značka téměř zčtyřnásobila. Transkace by měla být uzavřena v dubnu, finanční podrobnosti zveřejněny nebyly.

A ještě na skok do Kentucky. Právě tam se rozhodla společnost MGP investovat do rozšíření svých skladovacích kapacit. Nové sklady v kentuckém Williamstownu by měly být postaveny do konce tohoto roku, náklady na tuto investici dosáhnou dvanácti milionů dolarů.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments