Whiskey novinky z USA 3/2022

Minulý týden jsem v článku o palírně WhistlePig slíbil recenzi na jednu žitnou whiskey z produkce této palírny, která měla následovat právě dnes. Jenže, dnes jsou na řadě pravidelné Whiskey novinky z USA a recenze tak ještě týden musí počkat. Než na ni ale dojde, pojďme se seznámit s tím, co se za poslední dva týdny urodilo ve Spojených státech amerických. Na závěr si pak ještě povíme pár informací takříkajíc „ze zákulisí“.

Rabbit Hole Distillery Series Starlino

Rabbit Hole Distillery Series Starlino

Nejen architektonicky zajímavá palírna Rabbit Hole z kentuckého Louisville vydává inaugurační plnění v rámci své limitované Distillery Series.

Tato sour mash žitná dozrávala v sudech po italském vermutu Hotel Starlino Rosso, jenž je směsí vín marsala a trebianno, která je následně infuzována různými rostlinnými látkami. Vermut posléze zraje šest měsíců v sudech po bourbonu. Ty byly posléze poslány zpět do USA, aby v nich půl roku finišovala 95% žitná whiskey.

Má 52,8% alkoholu a lahve o objemu 375ml stojí 50$. K dispozici jsou přímo v palírně nebo u vybraných prodejců v Kentucky.


Ezra Brooks 99 Proof Bourbon

Ezra Brooks 99 Proof Bourbon

Kentucká společnost Lux Row Distillers uvádí bourbon značky Ezra Brooks ve Velké Británii a v Evropě.

O plnění Ezra Brooks 99 Proof Bourbon jsme vás informovali v úplně prvních whiskey novinkách takřka před rokem. Po úspěšném uvedení na americký trh nyní přichází řada i na ten evropský, přičemž jde především o reakci na zvyšující se poptávku po prémiových bourbonech. Kromě Velké Británie by měl být bourbon k dostání také v Itálii, Německu a Rusku.

Bourbon o síle 49,5% alkoholu, jenž je filtrován přes dřevěné uhlí, bude k dostání od konce měsíce u vybraných prodejců za 25,99£ nebo 34,95€.


Kentucky Owl St. Patrick’s Day Limited Edition

Kentucky Owl St. Patrick’s Day Limited Edition

Značka Kentucky Owl vydává již druhé plnění, jež má na svědomí master blender John Rhea, muž spjatý se značkou Four Roses.

Ten se tentokrát spojil s irským master blenderem Louisem McGuanem a spolu vytvořili lehký, ovocný bourbon, který je směsí čtyři až jedenáct let starých složek. Nejnovější plnění navazuje na to první (The Wiseman), o kterém jsme psali v novinkách č. 16.

Bourbon má 50% alkoholu, stojí 135$ a k dispozici by měl být po celé Americe.


Krátké zprávy

Cream of Kentucky
Značka Cream of Kentucky vydává nové limitované plnění, jež je vyrobeno pouze ze žita odrůdy Rymin. Od zrna až po lahvování měla výrobu této žitné na starosti Kentucky Artisan Distillery z kentuckého Crestwoodu. Brand, jenž v roce 2018 oživil Jim Rutledge (muž spjatý především se značkou Four Roses), se po znovuuvedení na trh soustředí na limitovaná stáčení, toho nejnovějšího bylo vyrobeno pouhých 70 sudů. Šestiletá žitná má 50% alkoholu a stojí 70$.

Puncher’s Chance The D12stance
Značka, jež je zastřešována palírnou Wolf Spirit Distillery z oregonského Eugene a už názvem odkazuje na boxerské prostředí, vydává limitovaný bourbon, jehož mashbill byl tvořen kukuřicí (84%), žitem (8%) a ječmenem (8%). Dvanáctiletý bourbon finišoval v sudech po kalifornském vínu Cabernet Sauvignon. Má 48% alkoholu a stojí 120$.

Buzzard’s Roost Toasted French Oak
Master blender a spoluzakladatel značky Jason Brauner si pro nejnovější plnění vzal whiskey z MGP v Indianě. Konkrétně pětiletý bourbon, jenž nechal finišovat v sudech z francouzského dubu. Mashbill obsahoval 74% kukuřice, 21% žita a 5% sladového ječmene. Vyrobeno bylo pouhých pět sudů. Bourbon má 52,5% alkoholu a stojí 85$.

Penelope American Light Whiskey Founders Reserve
Značka Penelope vydává první plnění v rámci své série Founders Reserve. Zároveň jde o první stáčení značky, které není bourbonem. Limitovaná třináctiletá Light Whiskey, jak je uvedeno v názvu, byla destilována z kukuřice v palírně Seagram’s (současné MGP v Indianě), zrála v podruhé plněných dubových sudech a poté byla stáčena v sudové síle. Má 67% alkoholu a stojí 80$.

Woodford Reserve Double Double Oaked (2021 Release)
Kentucká palírna Woodford Reserve vydává plnění, jež stejně jako stáčení z edice Double Oaked finišuje v silně toastovaných a lehce vypálených dubových sudech. Oproti němu ale zdvojené slovo „double“ udává o rok delší zrání v takových sudech, což se odráží na intenzivnější pikantní chuti. Limitovaný bourbon má 45,2% alkoholu a lahvičky o objemu 375ml stojí 50$.

A na závěr…

Společnost Luxco, jež patří pod MGP Ingredients, jmenovala nového master distillera palírny Ross & Squibb v Lawrenceburgu. Tím se stal Ian Stirsman, který tak bude mít na starosti např. značky George Remus nebo Rossville Union.

Značka Uncle Nearest, pojmenovaná po prvním známém afroamerickém master distillerovi Nathanovi „Nearest“ Greenovi, mění svého distribučního partnera pro Velkou Británii, kterým se stává Mangrove. Zároveň značka v nejbližších době vydá dvě nové žitné whiskey, jež už budou plněny v nových etiketách.

Kentucká palírna Maker’s Mark získala status B Corp. Tato certifikace se uděluje společnostem, které splňují vysoké standardy v sociálních a ekologických kritériích (komunita, správa, zákazníci, zaměstnanci nebo životní prostředí).

Gigant Heaven Hill Brands získal společnost Samson & Surrey, vlastníka FEW Spirits. Tím pojmul značky Widow Jane American Whiskey, Brenne French Whiskey, značky ginu, mezcalu a tequily a také zařízení společnosti.

A o značce Rabbit Hole ještě jednou. Společnost Pernod Ricard, jež v roce 2019 získala většinový podíl v kentucké palírně, uvádí tuto značku whiskey na trh ve Velké Británii a tím pádem vstupuje na evropský trh. Doufejme, že značka časem překročí i kanál La Manche.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments