Dvojrecenze Michter’s US*1 – American Whiskey a Kentucky Straight Rye

Před vánočními svátky jsme se na pokračování blíže seznamovali se značkou Michter’s. Po článku o samotné palírně a značce ze začátku prosince (čtěte zde) jsme se o čtrnáct dní později posunuli k dvojrecenzi o prvních dvou plněních (čtěte zde). Abychom tuto ságu mohli považovat za uzavřenou, tedy aspoň pro tento moment, chybí nám tzv. dorazit další dvě plnění, která jsou ve standardní nabídce této značky. Tentokrát se jedná o Michter’s US*1 American Whiskey a Michter’s US*1 Kentucky Straight Rye.

Stejně jako v případě první dvojrecenze plnění nesrovnávám a hodnotím je individuálně. I když, na závěr si přeci jen malý soud neodpustím.

Michter’s US*1 American Whiskey

Plnění s názvem Michter’s US*1 American Whiskey nese opět označení Small Batch, je tedy vyráběno malosériově. Mimo obvyklé informace o fermentaci nebo destilaci stojí za zmínku dvě věci. Zaprvé, zrání probíhá v sudech nasáklých po americké whiskey (přesněji po bourbonu). Willie Pratt, dříve master blender palírny, vrátil whiskey s tímto označením na pulty obchodů v roce 2013. Tato kategorie nemusí dodržovat pravidla bourbonu či žitné whiskey a díky tomu si lze takto hrát se sudy. A zadruhé, toto plnění je unblended. Na rozdíl od běžné blended american whiskey, která musí ze zákona obsahovat minimálně pouhých 20% amerického neutrálního obilného spiritu, Michter’s nepoužívá neutrální obilný spirit a je tak ze 100% americké kukuřice, žita a sladovaného ječmene. Ale jak tento svébytný styl vlastně voní a chutná?

Prvotní aroma karamelu doplňují jemné tóny koření, sušeného ovoce a vanilky, ale karamel je ve vůni poměrně dominantní. I když nutno podotknout, že nevtíravý. Pojďme ochutnat. Chuť je báječně šťavnatá. Po počáteční chuti s tóny ovoce a rozinek přebírají vládu tóny dřeva a koření s jemným náznakem kůže a tabáku. Stále je však přítomná karamelová linka. Závěr je pak příjemně hřejivý s tóny ovoce, snad jablek, a koření. Velmi příjemné a v dobrém slova smyslu nekomplikované pití, v němž si najde to své, troufám si říct, téměř každý.


Michter's US*1 American Whiskey
Michter’s US*1 American Whiskey

Whisky: Michter’s US*1 American Whiskey (whiskybase)
Palírna: Shively Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS (odhadované stáří dle dostupných informací z palírny je 5-7 let)
ABV: 41,7%
Cena: 0,7l od cca 1350 Kč

Barva: tmavě jantarová
Vůně: dominantní karamel s tóny koření, sušeného ovoce a vanilky
Chuť: šťavnatá, tóny ovoce a rozinek střídají tóny dřeva, koření, kůže a tabáku, citelný i karamel
Dozvuk: hřejivý s tóny ovoce a koření

Hodnocení: 84%


Michter’s US*1 Kentucky Straight Rye

Pojďme nyní přejít k poslednímu, čtvrtému plnění Michter’s US*1 Kentucky Straight Rye. Žito bylo původní plodinou, ze které se v Americe whiskey pálila (především v Marylandu a Pensylvánii). Postupem času a také migrací osadníků směrem na západ a jih dnešních Spojených států se ale dominantní plodinou stala kukuřice. Žito upadlo téměř v zapomnění, ale v posledních letech zažívá, nutno říct naštěstí, doslova renesanci. Žitná z palírny Michter’s by zapadala do tzv. pensylvánského stylu (či jinak low rye style), kdy obsah žita činí něco mezi 51-70%, ale ve skutečnosti si jde vlastní cestou. Pro filtraci této whiskey se používají jiné filtry než u bourbonu (ať už jde o materiál, hustotu filtrů, teplotu či délku trvání filtrace). Zkrátka jí je věnována taková péče, aby co nejvíce vynikly její jedinečné vlastnosti. Vydávána je jednou ročně okolo července, ale neznamená to nutně, že jde o každoroční vydání.

Ve vůni je rozpoznatelné dřevo a typická žitná kořenitost, ke kterým se přidávají jemné tóny vanilky a zralých třešní. Velmi přímá, ale zároveň svůdná vůně doslova vybízející k ochutnání. Chuť je jedním slovem úžasná. Zůstávají tóny dubu, koření a třešní. Ty doplňují tóny citrusů, kukuřice nebo zázvoru. Dostáváte krásně lehkou a jemnou žitnou, která však nepostrádá chuť. Snoubí se v ní jak ovocná sladkost a svěžest, tak štiplavá kořenitost. V dlouhém závěru vás pak ještě pozdraví tóny dřeva, karamelu, kůže nebo pepře.


Michter's US*1 Kentucky Straight Rye
Michter’s US*1 Kentucky Straight Rye

Whisky: Michter’s US*1 Kentucky Straight Rye (whiskybase)
Palírna: Shively Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS
ABV: 42,4%
Cena: 0,7l od cca 1350 Kč

Barva: mahagonová
Vůně: dřevo a koření s tóny vanilky a třešní
Chuť: dub, koření a třešně doplňují tóny citrusů, kukuřice a zázvoru
Dozvuk: dlouhý s tóny dřeva, karamelu, kůže nebo pepře

Hodnocení: 91%


A je to kompletní. Máme za sebou čtyři plnění značky Michter’s, každé jiné a odlišné nejen od ostatních, ale i od sebe navzájem. Plnění Michter’s US*1 American Whiskey je v tom dobrém slova smyslu jednoduché pití. Jeho nevýhodou v mých očích může být to, že pokud již od této značky máte něco ochutnáno, můžete mít až moc velká očekávání. Je přístupné, ale možná, že pro někoho až moc. Pokud byste tuto whiskey ochutnávali spolu s dalšími plněními značky, doporučuji ji zařadit na první místo. Každopádně ochutnáte trošku něco jiného, než co je z USA u nás běžně k dostání. Whiskey hodnotím 84%.

Plnění Michter’s US*1 Kentucky Straight Rye je, bez zbytečných emocí, perfektní. Tato žitná má skvěle vyváženou sladkost, ovocnost i kořenitou štiplavost. Je až nečekaně jemná, přitom nepostrádá tělo a hlavně chuť. Naprosto mě odzbrojila a poskytla opravdovou radost. A to nemluvím o tom, jak výtečná byla v koktejlu Manhattan. Proto ji hodnotím 91% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Na závěr bych neskromně vynesl onen malý soud nad plněními značky Michter’s. Ať už si pořídíte jakoukoliv láhev z těch, které jsme recenzovali, neuděláte chybu. Osobně mi nejvíce učarovala žitná, ale je samozřejmé, že vaše hodnocení může být zcela odlišné. Pokud byste však chtěli tyto čtyři krásky přechutnat takříkajíc na jeden zátah, doporučuji pořadí American Whiskey, Bourbon, Sour Mash a Rye.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments