Whiskey novinky z USA 1/2021

Vítejte u prvních whiskey novinek z USA. Je sice už polovina února, ale vzhledem k tomu, že články o americké whiskey můžete pročítat již od ledna, budou dnešní novinky o poznání „nabušenější“. Doženeme tak aspoň celý měsíc a půl, podstatnějším novinkám věnujeme více prostoru, o některých se ale aspoň zmíníme. Příští vydání novinek tak už bude s největší pravděpodobností o poznání skromnější. Pojďme na to!

Ezra Brooks 99

Ezra Brooks 99

Výrobce nápojů Luxco se sídlem v St. Louis oznámil novou láhev do řady značky Ezra Brooks. Ezra Brooks 99 (49,5%; proto ono označení 99, kdy je toto číslo vyjádřením síly – proof, která je dvojnásobkem našeho standardního vyjádření v procentech) je Kentucky Straight Bourbon Whiskey, který je vyroben stejným procesem s nezměněnou filtrací přes dřevěné uhlí a kořeněným charakterem, jen je lahvován s vyššími procenty. Oproti klasickému bourbonu této značky není tato láhev hranatého tvaru, ale její křivky jsou shodné např. s Old Ezra 7 Year Old.

Tento hladký bourbon má nádech čokolády, karamelu, koření nebo vanilky. K dispozici je od ledna letošního roku, stojí 25$ a prozatím je k zakoupení pouze v USA.


Coalition

Palírna Kentucky Artisan Distillery vydala hned čtyři nové láhve. Pod názvem Coalition Barrel-Finished Ryes se ukrývají hned tři, jsou vyrobeny pouze ze žita, ale liší se dozráváním, kdy každá využívá sudy z jiné oblasti Bordeaux (Margaux 45,5%; Pauillac 46,3%; Sauternes 47,1%). Cena každé z nich je 90$, světlo světa spatřily v lednu, ale k dispozici jsou zatím pouze v sedmi státech USA (Colorado, Florida, Illinois, Kalifornie, Kentucky, New Jersey a New York).

Coalition Barrel-Finished Ryes

Čtvrtá do party, Coalition Barrel-Proof Straight Rye je taktéž vyrobena pouze ze žita, ale lahvována je v sudové síle (54,4% abv.). Stojí 130$ a dostupná je stejně jako její tři kolegyně pouze ve výše zmíněných státech USA.

Zajímavostí této značky je fakt, že název jí dala spolupráce bývalého manažera značky Russian Standard Leonida Yangarbera, vlastníka palírny Stevea Thompsona a vinaře Ludwiga Vannerona.


Catoctin Creek Roundstone Rye Whisky

Roundstone Rye

Společnost Catoctin Creek Distilling Company z Loudoun County z Virginie oznámila uvedení britské řady whisky Roundstone Rye. Tuto řadu tvoří Roundstone Rye 80 Proof (40% abv.), Roundstone Rye Distiller’s Edition 92 Proof (46% abv.) a Roundstone Rye Cask Proof (58% abv.).

Společnost, kterou založili manželé Scott a Becky Harrisovi v roce 2009, je první legálním lihovarem v okrese Loudoun, který byl otevřen od prohibice. Majitelé tvrdí, že používáním předprohibičních metod k vytvoření jejich whisky vyjadřují respekt k historii. Metoda předprohibiční destilace v malém měřítku, která využívá „domácí kotlíky“, místní obilí a rodinné recepty, těží ze začlenění moderních znalostí a technologií.

Během února budou tyto whisky k dispozici u specializovaných prodejců ve Velké Británii a to za ceny 37£, 55£ a 85£.


Woodford Reserve Baccarat Edition

Společnost Brown-Forman oznámila oficiální britské vydání své limitované edice bourbonu Woodford Reserve. Woodford Reserve Baccarat Edition (45,2% abv.) finišovala v ručně vybraných XO koňakových sudech v jejich palírně ve Versailles v Kentucky.

Woodford Reserve Baccarat Edition

Toto nejnovější vydání, které je první a jedinou americkou whisky plněnou v Baccaratu (francouzské sklárny zabývající se zpracováním křišťálu), oslavuje dědictví palírenských i křišťálových značek. Design láhve evokuje ikonickou siluetu láhve Woodford Reserve, samotná láhev je vygravírována výraznými logy Woodford Reserve i Baccaratu.

Whiskey je umístěna v krásném červeném boxu, má aroma bohatého toustovaného dubu, kakaa, vanilky, hřebíčku, skořice, sušeného ovoce a citrusové kůry. V chuti dominují tóny vanilky, tmavé čokolády, sušeného ovoce, krémového karamelu, bohatého sladu a dubu na patře.

Woodford Reserve Baccarat Edition je nyní k dispozici u vybraných specializovaných maloobchodů ve Velké Británii za doporučenou cenu 1 500£.


Michter´s US*1 Toasted Barrel Finish Rye 2020

US*1 Toasted Barrel Finish Rye 2020

Společnost Michter’s Distillery oznámila britské uvedení své netrpělivě očekávané edice US*1 Toasted Barrel Finish Rye 2020 (55% abv.). Byla vyrobena použitím plně vyzrálé standardní Michter´s US*1 Single Barrel Kentucky Straight Rye whiskey v sudové síle a jejím následném stárnutí ve druhém sudu (dřevo sušené dva roky vzduchem).

Toto nejnovější vydání z palírny v Louisville v Kentucky přináší intenzivnější tóny koření, čokolády, vanilky, medu a náznaky pražených ořechů a datlí. Následuje dlouhotrvající závěr spáleného hnědého cukru připomínající crème brûlée doplněný táborákovým kouřem.

K dispozici je u specializovaných prodejců v omezeném množství za 98£.


Krátké zprávy

The Family Jones Inauguration Rye Bottled in Bond
Colorádská Family Jones Distillery vydala žitnou whiskey u příležitosti inaugurace nového amerického prezidenta. Whiskey byla destilována 20. ledna 2017 a stáčena 20. ledna 2021, tedy na inaugurační dny, a splňuje veškeré podmínky pro označení „bottled in bond“ (o tomto pojmu si v blízké době řekneme více). Tato čtyřletá žitná byla lahvována při síle 50% abv., vyrobeno bylo pouze 380 lahví a visí na nich cenovka 80$.

Westland Peat Week 2021 Releases
Palírna z washingtonského Seattlu vydala dvě single cask single malt whiskey v rámci svého týdne oslavujícího rašelinu. Obě byly vyrobeny z velmi nakouřeného sladu a k výsledku pomohly i belgické pivovarnické kvasinky.

Sud č. 428 obsahoval destilát o síle 61,4% a zrál ve first-fill barrelu z palírny Buffalo Trace. Sud č. 6732 obsahoval destilát o síle 60,8%, také zrál ve first-fill barrelu z palírny Buffalo Trace, ale navíc ještě dozrával (až rok a půl) v sudu po rumu Mount Gay. Obě whiskey mají stáří 7 let a 5 měsíců a každá stojí 100$. K dispozici jsou však pouze v samotné palírně.

Wigle Whiskey Phil´s Shadow
V lednu vydala novou láhev také palírna z Pittsburghu a to při příležitosti oslav Hromnic. Jde o žitnou whiskey o síle 46%, která si nejdříve poležela v nových vypálených dubových sudech, aby finišovala v sudech po javorovém sirupu (ano, čtete správně!) z Paul Family Farm. Vyrobeno bylo 1100 lahví a cena jedné je 38$, nutno však podotknout, že pouze za láhev o objemu 375ml.

Brother´s Bond
Pokud jsou mezi vámi opravdoví filmoví a seriáloví nadšenci, zbystřete. Právě tato značka je totiž projektem herců ze seriálu Upíří deníky Iana Somerhaldera a Paula Wesleyho. Jejich Straight Bourbon o síle 40% bude v USA na prodej od dubna tohoto roku. Vyrábí jej palírna MGP (Midwest Grain Products of Indiana) v Lawrenceburgu v Indianě a to ze 64% kukuřice, 22% žita a blíže nespecifikovaného podílu pšenice a ječmene. Jedná se o čtyřletý bourbon, který bude stát 40$.

Double Eagle Very Rare 20 Year Old
Tento Kentucky Straight Bourbon z palírny Buffalo Trace je určen především vášnivým sběratelům. Bylo vyrobeno pouze 199 lahví a každá má štítek s cenovkou 2000$. Bourbon má 50,5% abv. a lovci bourbonů si na něj mohou dělat zálusk od února.

Berkshire Mountain Distillers Craft Brewers Whiskey Project
Tento projekt z Massachusetts nyní přichází se třemi lahvemi, které finišovaly v sudech po různých pivech. Pětileté UFO White Ale whiskey, Spencer´s Trappist Ale whiskey a Big Elm Brewing 413 Farmhouse Ale whiskey vyjdou v limitovaném množství. Všechny o síle 43% s cenovkou 65$. Do budoucna se ještě počítá minimálně s dalšími devíti lahvemi, všechny by měly být dostupné v sídlech pivovarů, které propůjčí svoje sudy k finišování whiskey.

New Riff 15 Year Old A Very Old Straight Bourbon
Bourbon z palírny MGP poslouží jako prostředek pro získání prostředků pro zaměstnance v pohostinství a službách v severním Kentucky a Ohiu. Během jara 2021 vyjde kolem 900 lahví tohoto bourbonu o síle 50%, který bude stát 200$.

Rogue 8 Year Old Single Barrel Project Oregon Rye Malt
Tato sladová žitná whiskey zrála nejen v nových vypálených sudech, ale také v second-fill sudech po červeném vínu typu zinfandel. Jde o limitovanou edici osmileté whiskey o síle 50%, která bude stát 80$. Doplňuje tak šestiletý single malt finišující v sudech po Cabernetu Sauvignon z podzimu loňského roku.

Four Gate Ruby Rye Springs
Sedmiletá žitná vyprodukovaná v palírně MGP o síle 56,7% finišovala posledních 42 dnů v sudech po portském typu ruby a v sudech po rumu. Vyrobeno bylo 1444 lahví a každá bude stát 185$.

Paul Sutton Kentucky Straight Bourbon
Značce, která nemá vlastní palírnu, tento bourbon vyprodukovala Wilderness Trail Distillery, jedna z nejplodnějších nových bourbonových destilérek. Spirit o síle 50% dostal cenovku 64$ a bude k dispozici ve státech Florida, Kentucky a Texas.


Čtěte také:

7 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.