Týdeník #10/22 – Den svatého Patrika

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Royal Salute vydává novou míchanou whisky ve spolupráci s Richardem Quinnem. Palírna Bowmore připravila pouhé čtyři láhve unikátní whisky z roku 1965. Anglická palírna Cotswolds vydává whisky z řady Single Cask Series. Palírna BenRiach představila letošní Cask Edition Collection. Mladá palírna Lochlea představila whisky Sowing Edition a nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Royal Salute – The House of Quinn by Richard Quinn

Royal Salute – The House of Quinn by Richard Quinn

Značka míchané whisky Royal Salute rozhodně není nějaký levný supermarketový blend. Naopak v ní najdete exkluzivní a staré whisky ze všech koutů Skotska. Ne jinak je tomu i u druhé whisky z řady Couture Collection, která byla nedávno představená.

Nová whisky Royal Salute – The House of Quinn by Richard Quinn byla vyrobena ve spolupráci s britským designérem Richardem Quinnem a obsahuje celou řadu nejlepších whisky. Některé jsou údajně stejně staré jako Richard (letos mu bude 32 let). Obsah alkoholu je 49,8 %.

Celkem bylo vyrobeno 200 karaf této whisky, na jejímž designu se Richard Quinn podílel. 40 karaf pak bude od příštího měsíce dostupných v bezcelních zónách. cena bude 12 000 dolarů.


Bowmore 1965 Precious Metals

Bowmore 1965 Precious Metals

Mám takový pocit, že ani druhou dnešní whisky jen tak neochutnám. Palírna Bowmore se totiž rozhodla vydat limitovanou whisky, která by měla oslavovat evoluci této skotské palírny.

Whisky Bowmore 1965 Precious Metals byla destilovaná v roce 1965. Právě 60. léta jsou mnohými považována za zlaté období palírny Bowmore. Whisky více než 50 let zrála v sudu po sherry Oloroso, a nakonec byla nalahvována s obsahem alkoholu 42 %. Ve whisky ucítíte tóny hořké čokolády, včelího vosku a voňavého ovoce.

Celek byly vyrobeny pouhé čtyři láhve této unikátní whisky. Dostanete jí v ručně dělaném dubovém boxu zdobeném mosaznou plaketou vyrobenou ze spirit safe z roku 1924. Jednotlivé láhve budou dostupné na letištích v Dubaji, Hongkongu, Amsterdamu a na Taiwanu. Cena je 50 000 dolarů.


Cotswolds Madeira Single Cask

Cotswolds Madeira Single Cask

Anglická palírna Cotswolds představila na začátku roku plány, jak se stát největším producentem anglické whisky (psali jsme zde). Nyní vydává první letošní whisky z řady Single Cask Series.

Pro výrobu whisky Cotswolds Madeira Single Cask byl použitý lokální ječmen. Vypálená byla v dubnu roku 2016 a do února letošního roku zrála v sudu z francouzského dubu po víně Madeira. Nalahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 59,5 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Nová whisky je dostupná pouze v palírně nebo zde, v e-shopu palírny Cotswolds. Cena je 95 £.


BenRiach Cask Edition Collection 2022

Rok utekl jako voda a Rachel Barrie, master destiller palírny BenRiach, nám představuje složení letošní single cask edice. Tentokrát zde najdeme devět plnění ve věku 12 až 27 let. Všechno jsou lahvované v sudové síle. Nejsou barvené, ani filtrované za studena. Pojďme se tedy podívat, jaké kousky se v této edici nacházejí.

BenRiach Cask Edition Collection 2022

Plnění pro USA:

  • Cask #3812, 12yo, Pedro Ximenez puncheon, 58,2 % abv., 642 lahví
  • Cask #10297, 23yo, Marsala barrel, 55,4 % abv., 264 lahví
  • Cask #15058, 24yo, Oloroso puncheon, 55,4 % abv., 641 lahví

Plnění pro Evropu a UK:

  • Cask #7776, 24yo, Rum barrel, 53,6 % abv., 166 lahví
  • Cask #7423, 24yo, Virgin Oak barrel, 53,2 % abv., 244 lahví
  • Cask #2059, 27yo, kouřová, Oloroso puncheon, 53 % abv., 659 lahví

Plnění pro ostatní trhy:

  • Cask #3603, 23yo, Barolo wine hogshead, 55 % abv., 257 lahví
  • Cask #14491, 24yo, Bourbon barrel, 54,9 % abv., 150 lahví
  • Cask #1858, 24yo, kouřová, Pedro Ximénex puncheon, 54 % abv., 645 lahví

Krátké zprávy

Lochlea Sowing Edition
O plánech mladé skotské palírny Lochlea jste si mohly přečíst v jednom z minulých týdeníků (přesněji řečeno zde). Nyní už jsou známy podrobnosti o chystané novince. Whisky Lochlea Sowing Edition zrála ve 23 first-fill sudech po bourbonu a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 %. Dostupná bude od 21. března za cenu 50 £.

Scotch Malt Whisky Society oslavuje svatého Patricka
Známý skotský whisky klub a nezávislý bottler vydává nové plnění Cask 150.1, které je v mnoha směrech význačné. Jak už značí kódové označení, jedná se o whisky ze 150 palírny, vydané touto společností. Zároveň se jedná o palírnu irskou (údajně palírna West Cork). Whisky zrála tři roky v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudu po žitné whisky. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 58,7 %.

Svachovka inspirující
Válka na Ukrajině nenechává chladným nikoho a lidé se snaží pomoci, jak můžou. Česká palírna Svach vydala týden po vypuknutí konfliktu limitovanou edici své whisky. Všech 100 lahví se prodalo během pár minut a veškerý výtěžek putoval na konto Člověka v tísni. Irská palírna Teeling a skotská Springbank se nejspíše nechaly inspirovat 😉 a vydávají také speciální edice na podporu Ukrajiny. Jsou to Teeling Whiskey United we Stand a Springbank 10 Year Old.

Eden Mill postaví novou palírnu
Skotský producent whisky a ginu získal stavební povolení na vybudování nové uhlíkově neutrální palírny v areálu univerzity St Andrew v oblasti Fife.

Den svatého Patrika
Dnes se slaví snad nejvýznamnější irský svátek, Den svatého Patrika. Nejen Irové se na celém světě převléknou do zelené aby 17. března oslavili Irsko a jeho patrona svatého Patrika, který právě v tento den zemřel. Netřeba zmiňovat, že dnes irská whiskey poteče proudem. Připijte si i vy.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments