Týdeník #7/22 – další plány palírny Lochlea

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Z Irska přichází letošní edice prémiové irské whiskey Midleton Very Rare. Palírna Glasgow vydala limitovanou whisky určenou pro Glasgow’s Whisky Festival. Palírna Glenturren se pyšní Michelinskou hvězdou. V Campbeltownu byla oznámená další nová palírna a mladá palírna Lochlea představila plány na letošní rok.

Midleton Very Rare 2022

Midleton Very Rare 2022

Již od roku 1984 vychází každoroční edice prémiové irské whiskey Midleton Very Rare. Minulý ročník však měl jednu zvláštnost. Byla to první edice, kterou vytvořil nový master distiller Kevin O’Gorman (psali jsme zde). Ten také nyní představil ročník 2022.

Nová whiskey Midleton Very Rare 2022 je tvořena kombinací single pot still a single grain irských whiskey ve věku 12 až 33, které zrály v lehce vypálených sudech po bourbonu. Whiskey byla lahvována s obsahem alkoholu 40 % a nabídne vám tóny citrusů, mandarinek nebo koření.

V Irsku bude whiskey dostupná od 2. března a během měsíce se dostane i do zbytku světa. Cena bude 200 €.


Glasgow 1770 Glasgow’s Whisky Festival Exclusive

Glasgow 1770 Glasgow’s Whisky Festival Exclusive

Zatím co my si uplynulý víkend užívali s whisky na Svachovce, v Glasgow se slavil odložený Glasgow’s Whisky Festival 2021. Při této příležitosti vydala palírna Glasgow novou single cask whisky.

Nová single malt whisky Glasgow 1770 Glasgow’s Whisky Festival Exclusive byla destilovaná 23. února roku 2017 a pro její výrobu byl použitý nakouřený slad (50 ppm). Whisky zrála ve first-fill sudu po víně Marsala a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 55,8 %. Najdete v ní tóny tabáku, fíků či kouře.

Celkem bylo vyrobeno 408 lahví této whisky. Dostupná byla od soboty (19. 2.) ve festivalovém obchodě s cenovkou 59,95 £.


Krátké zprávy

Glenturret a Michelinská hvězda
Restaurace Glenturret Lalique, kterou najdete ve stejnojmenné palírně, získala věhlasné ocenění ve formě Michelinské hvězdy. Pro vlastníka palírny, francouzskou společnost Lalique, to není první takové ocenění. Je to však poprvé, co Michelinskou hvězdu získala nějaká palírna.

Další plány palírny Lochlea
Už 21. března vydá palírna Lochlea jarní batch whisky z edice Sowing. V této edici se každý rok dočkáme čtveřice limitovaných plnění, které mají ukázat, co se na farmě v každém ročním období děje. V létě pak palírna představí první whisky, která bude tvořit základní nabídku palírny.

Palírny v Campbeltownu dál přibývají
Minulý týden jste se zde mohli dočíst o palírně Machrihanish, která by měla rozšířit palírny slavného Campbeltownu (psali jsme zde). A teď tu máme zprávu o další nové palírně. Ta se bude jmenovat Dál Riata a bude mít kapacitu 850 000 litrů čistého alkoholu ročně.

Palírna Dál Riata
Vizualizace palírny Dál Riata

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments