Palírna Prádlo, to není jen whisky Hammerhead

Když se řekne palírna Prádlo, většině lidí se vybaví whisky Hammerhead a legenda o zapomenutých sudech. Málokdo už však ví, že historie této palírny, kterou najdete ve stejnojmenné obci nedaleko Plzně, je mnohem delší. A ještě méně lidí ví, že se v této palírně, patřící společnosti Stock Plzeň-Božkov, vyrábí i nová whisky Prádlo, která se v blízké budoucnosti představí českému publiku.

Palírna Prádlo
Palírna Prádlo

Whisky Hammerhead

Historie palírny Prádlo sahá až do roku 1924. Pro nás, fanoušky whisky, to však začíná být zajímavé až od roku 1976, kdy v palírně začala výroba whisky. V dalších letech tu například vzniká whisky Halberd či Printer’s (dnes už nese označení blended scotch). Jedním z milníků byl konec roku 1989, kdy v palírně, několik měsíců od podzimu do jara roku 1990, proběhla destilace whisky. Při výrobě byl použit český ječmen a whisky byla následně uložena do nových vypálených dubových sudů. Dnes je již těžké říci, jaké byly s touto whisky plány. Společenské, politické a ekonomické změny je však odvály jak suché listí.

Sudy dlouho ležely v přítmí skladů a nikdo moc neřešil co s nimi dál. To se ale změnilo v roce 2007, kdy společnost Stock, které palírna Prádlo patřila, koupil nový majitel. Při inventuře a ochutnávání skladových zásob se pak zjistilo, že v sudech není uložen levný destilát, jak si myslel předchozí majitel, ale celkem kvalitní whisky. Padlo proto rozhodnutí o jejím stočení.

Od roku 2009 tak byla postupně uvedena česká single malt whisky Hammerhead ve věku 20, 23, 25, 28 a 30 let (ta byla stočena pro soukromníka v USA). Whisky však byla primárně určena pro zahraniční trhy a v České republice se moc často neobjevovala. Nazvaná byla podle mlýnu na mletí sladu, který se v palírně využíval už od dob výroby whisky Halberd.

Whisky Prádlo

S posledním stáčením se však příběh whisky Hammerhead uzavřel a vznikl tak prostor pro novou značku whisky. A padlo rozhodnutí, že ponese název palírny, kde vznikla. Od roku 2002 příležitostně, od roku 2010 pak pravidelně, začala výroba whisky Prádlo pod vedením master distillera palírny Kristiny Demelové, jedné z mála žen na takové pozici. A co víme o výrobě whisky v palírně Prádlo?

Pro whisky Prádlo se používá výhradně český ječmen pivovarnických odrůd Bojos a Overture, který se sladuje ve sladovně v Bruntále. Prokvašená sladinka se nejprve destiluje v koloně, jež pochází ze 70. let 20. století, a následně v měděných kotlích o objemu 2 000 litrů. Ty jsou v palírně dva a pocházejí z let 1970 a 1982. Po první destilaci dosahuje destilát přibližně 60 % alkoholu, po druhé je to 70 % alkoholu. Úkap ani dokap se už znovu nedestiluje.

Zrání probíhá v sudech z dubu zimního o objemu přibližně 250 litrů, které jsou silně vypálené, a to včetně dna i víka. Původně se v palírně používaly sudy z bednářství v Modřicích u Brna, v poslední době si je nechávají vyrábět a repasovat v bednářstvích Bařina a Obroučka. Konec technické sekce.


Palírna Prádlo - destilační kolona
Destilační kolona
Palírna Prádlo - sudy
Uskladněné sudy
Palírna Prádlo - destilační kotel
Destilační kotel

Jak už jsem psal v úvodu, whisky Prádlo se v brzké době představí českému publiku. V roce 2020 se ale na zahraničních e-shopech zjevilo plnění whisky Prádlo ve věku 17 let. V české komunitě to vzbudilo nejprve překvapení, pak nevoli. Nikdo nechápal, proč se česká whisky objevuje dříve v zahraničí než u nás. Podle zástupců společnosti Stock Plzeň-Božkov byl důvod jednoduchý. Na českém trhu se whisky měla objevit už v roce 2019, vzápětí po ukončení značky Hammerhead. Objevily se však nečekané problémy s lahvemi, které celý projekt zpozdily. Na Whisky Life Prague se pak ještě objevila láhev whisky Prádlo ve věku 30 let. Ta se však do obchodů nedostala. Ještě dodám, že 30letá varianta by měla pocházet z roku 1989 a jedná se tak v podstatě o přejmenovanou whisky Hammerhead. 17letá whisky pak pochází z roku 2002.

Na oficiální uvedení v České republice tak stále čekáme. Podle posledních informací bychom se však měli v nejbližší době dočkat nového uvedení 17leté a 30leté whisky Prádlo a ještě jednoho plnění, které zatím nebylo zveřejněno.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments