Recenze whisky Gold Cock 20 Year Old

Gold Cock je česká whisky, kterou ve Vizovicích vyrábí společnost Rudolf Jelínek. Rodiště této whisky však najdete o 70 kilometrů severněji, v Těšeticích u Olomouce v bývalé palírně podniku Seliko Dolany (dnes je to domov palírny Tōsh). Právě zde v roce 1979 vnikla whisky Gold Cock. Po roce 1989 však výroba začala drhnout a v roce 2002 získala značku i sudové zásoby společnost Rudolf Jelínek. Ta nejdříve lahvovala whisky z původních zásob a v roce 2008 začala whisky Gold Cock znovu pálit. Dnes tak základní řadu tvoří obilná whisky Gold Cock Single Grain 12yo a pak trojice single malt whisky Gold Cock Peated, Gold Cock 10yo a Gold Cock 20yo.

A právě na whisky Gold Cock 20 Year Old se podíváme v dnešní recenzi. Tato whisky byla destilovaná v roce 1999 a jako jediná ze základní řady tak pochází ještě z Těšetic. Při přebírání zásob z Dolan byl však tento ročník vyhodnocen jako celkově špatný. Zrál totiž ve značně vyčerpaných sudech. Po přesunu sudů do Vizovic tak whisky přečerpali do nových, silně vypálených dubových sudů z bednářství Bařina a v těch whisky nechali zrát dál. Nakonec byla whisky stočena v roce 2019 s již tradičním vizovickým obsahem alkoholu 49,2 % (kdo ví, proč právě tento obsah alkoholu?).


Gold Cock 20 Year Old
Gold Cock 20 Year Old

Whisky: Gold Cock 20 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Rudolf Jelínek
Region: Česká republika
Věk: 20yo
Síla: 49,2%
Sudy: použité a nové dubové sudy
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: ovoce, třešně, křížaly, dřevo, med
Chuť: sladká, kořenitá
Dozvuk: delší, suchý

Hodnocení: 89%


Gold Cock je v současnosti asi nejznámější česká whisky. Sám jsem již doma pár lahví otočil. Relativně nová whisky Gold Cock Peated mi celkem chutnala (recenze zde), k základnímu 10letému plnění si ale stále nemohu najít cestu. K pořízení 20leté whisky mě dohnala zvědavost a chuť doplnit si základní vzdělání (a také slevová akce v Makru 😉 ).

Hned po nalití se ze sklenky rozlila výrazná vůně. Zprvu jsem ucítil sladké ovoce, třešně a křížaly. Poté se na povrch dostaly tóny dřeva s nádechem pryskyřice. V pozadí byl cítit med. Vůně byla komplexní a zároveň uhlazená. Nic nepřebývalo, nic nechybělo. Chuť byla výrazně sladká a příjemně kořenitá. Spolu s delším a sušším dozvukem se nesla v podobném duchu jako vůně. Tohle mi chutnalo.

Cenu recenzované whisky většinou ve svých recenzích neřeším. Nechávám na čtenářích ať si sami řeknou, zda budou cenu akceptovat či nikoliv. Zde však udělám výjimku, protože cena kolem 1 500,- za láhev 20leté whisky, navíc velice povedené, mi přijde více jak slušná. Suma sumárum je Gold Cock 20 Year Old výborná a pěkně sladěná whisky. Osobně nejsem fanda zrání whisky v nových sudech, ale zde musím říci, že se to povedlo. Jsem moc zvědavý na budoucí 20leté plnění z Vizovic. Na to si však budeme muset ještě několik let počkat.

Gold Cock 20 Year Old

Už jste ochutnali whisky Gold Cock 20 Year Old? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
2 let před

Dle prezentace Gold Cocku 49.2 odpovídá rovnoběžce protínající Vizovice.

Whiskymoravia
2 let před

Je to peckovní whisky. Pár jsem jich už taky otočil.