Rok 2021 ve světě whisky

Rok 2021 je pomalu za námi. Je tedy ideální čas ohlédnout se za uplynulým rokem a připomenout si, co se ve světě whisky událo. Opět to byl rok poznamenaný pandemií koronaviru, zavřených barů a zrušených festivalů. Ale také to byl rok naděje, že už by mohlo být lépe. Byl to rok rozdělené společnosti. Ať už kvůli volbám či kvůli očkování. Ale také to byl rok, kdy se redakce PoznejWhisky rozrostla a počet pravidelných přispěvatelů zdvojnásobil na dva lidi. Pojďme se tedy podívat, jaký byl rok 2021 ve světě whisky a na stránkách PoznejWhisky.cz.

Rok 2021

Leden

Nový rok začal tak, jak ten minulý skončil. Koronavirus tu byl stále a první akce roku, která to odnesla, bylo setkání Whisky klubu na Svachovce. O velký (a nezamýšlený) rozruch se postarala palírna Landcraft svým Whisky Projektem. Na PoznejWhisky odstartovala nová pravidelná rubrika o americké whiskey, kterou si vzal na starost nový člen našeho týmu Petr Gavlík.

Články
Česká whisky z lihovaru Landcraft
Rozhovor s Ondrou Kopičkou z lihovaru Landcraft

Americká whiskey
Historie americké whiskey
Výroba americké whiskey

Recenze
Ardbeg Corryvreckan


Únor

V únoru se koronavirová situace jen horšila. Palírny se však začaly probouzet ze zimního spánku. Své inaugurační whisky představily palírny Torabhaig a Lindores Abbey. Nová palírna na Islay společnosti Elixir Distillers dostala zelenou a japonská Spirit & Liqueurs Makers Association, která v sobě sdružuje většinu velkých producentů japonské whisky, představila nová pravidla pro označování japonské whisky. Známé whisky fórum whisky.nethar.cz oslavilo 10 let od svého založení.

Na stránkách jste si mohli přečíst článek o Scotch Whisky Association a také se seznámit s lehce kontroverzním autorem oblíbené Whisky Bible.

Články
Scotch Whisky Association
Nová pravidla pro japonskou whisky
Osobnosti světa whisky – Jim Murray

Americká whiskey
Druhy americké whiskey
Palírna Four Roses

Recenze
Benromach 10 Year Old


Březen

V březnu jsme se probudili do dalšího lockdownu. Uzavřely se okresy a nám tak nezbylo nic jiného, než objevovat krásy whisky doma. Whisky festival na Malé Morávce byl sice zrušen, ale i tak měli čeští fandové whisky důvod k radosti. Lukášovi Andrlíkovi (Svach‘s Old Well whisky) a Mirkovi Motyčkovi (Gold Cock) se povedlo dokončit jedinečný projekt, v rámci kterého propojili své whisky. Ochutnat jsme tak mohli whisky Old Cock a Gold Well. V oblasti české whisky jsme pak zůstali a podívali se zblízka na palírnu Trebitsch. Dle následné diskuze pod článkem (nahlédněte zde) se zdá, že toto téma v komunitě dosti rezonuje. Martin Kozubík pak popsal slasti a strasti pořádání whisky degustací.

Představili jsme i novou rubriku, v rámci které zpovídáme osobnosti české whisky scény. První díl však byl výjimka potvrzující toto pravidlo. Petr totiž trval na tom, že prvním hostem Whisky posezení bych měl být já. Čtenáře prý zajímá, kdo sedí na druhé straně PoznejWhisky.

I ve světě se děli věci. Zakladatelé anglické palírny Bimber představili plány na novou palírnu ve Skotsku. Brendan McCarrol, očekávaný nástupce Billa Lumsdena, opustil palírnu Glenmorangie. A Nový Zéland zpřísnil pravidla pro výrobu whisky.

Články
Česká whisky Trebitsch – mýty a fakta
Starý kohout a Zlatá studna
Whisky posezení s Honzou Kubišem
Palírna Strathisla
Whisky v kraji slivovice

Americká whiskey
Whiskey rebelie
Palírna George Dickel

Recenze
Nc’nean Organic Batch 1
Talisker 18 Year Old

Old Cock a Gold Well rok 2021
Old Cock a Gold Well

Duben

Hned na samém začátku dubna rozvířila internet zpráva o spolupráci dvou odvěkých rivalů, palíren GlenfiddichGlenlivet. Inspirací jim údajně bylo nedávné spojení Svach‘s Old Well whisky a whisky Gold Cock.

Jiří Šinogl spustil první český podcast o whisky nazvaný Whisky Essence. Projekt se setkal s velkým ohlasem a nedávno jste mohli sledovat/poslouchat již 15. díl. Na konci dubna proběhl virtuální Whisky festival jako náhrada, za zrušený festival na Malé Morávce. Palírna Ardbeg dokončila nový still house a Stephen Woodcock nastoupil na pozici head of whisky creation v palírně Glen Moray. Objevily se plány na novou palírnu na skotském ostrově Barra. My jsme vyzpovídali Vaška Routa a otestovali, jaké skleničky na whisky jsou nejlepší. Martin Kozubík pak napsal jediný článek o rumu, který tu kdy bude :-).

Články
Whisky Essence – nový český podcast o whisky
Osobnosti světa whisky – John Walker
Test skleniček na whisky
Whisky posezení s Václavem Routem
Rammstein, rum a whisky z Islay

Americká whiskey
Bottled in Bond
Palírna Balcones

Recenze
Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish
Glenfarclas 15 Year Old


Květen

Koronavirová situace se zlepšovala a my si tak mohli dát pivko na zahrádkách restaurací. Na PoznejWhisky jsme se zaměřili na fenomén nezávislých stáčíren a představili si Rachel Barrie. Americká rubrika pak byla ve znamení prohibice.

Palírna Glenfarclas oslavila 185 let své legální existence a mladá palírna Aber Falls představila svou inaugurační whisky. Palírna Benriach otevřela své návštěvnické centrum, stejně jako palírna Clynelish, kde probíhala velká rekonstrukce. V palírně Brora po dlouhých letech opět začala výroba whisky. Přišly ale i smutné zprávy. Zemřel Colin Ross člen Whisky hall of Fame a dlouholetý Distillery manager palírny Ben Nevis.

Články
Independent Bottlers – nezávislé stáčírny
Osobnosti světa whisky – Rachel Barrie
Palírna Edradour

Americká whiskey
Prohibice v USA – část 1.
Prohibice v USA – část 2.

Recenze
Lagavulin 12 Year Old Special Release 2020
Talisker 8 Year Old Special Release 2020


Červen

V červnu jsme si už konečně mohli dopřát skleničku ve svém oblíbeném baru. Nic tedy nebránilo tomu, abychom se po roce opět sešli na Svachovce na druhém ročníku oblíbené akce. Není proto náhodou, že jedním z hostů našeho Whisky posezení byl Lukáš Andrlík. Petr se tentokrát zaměřil na kanadskou whisky a vrhl se také na recenze amerických whiskey.

Jura Omelka z palírny Tōsh představil svou novou značku, whisky Lafayette. Palírna Talisker změnila design svých lahví a společnost Gordon & MacPhail představila stáčení nejstarší skotské whisky na světě, 80leté whisky z palírny Glenlivet. Palírna Wolfcraig odtajnila místo, kde bude stát, zatímco palírna Moffat se už začala budovat.

Články
Sešli jsme se na Svachovce
Whisky posezení s Lukášem Andrlíkem
Whisky posezení se Zdeňkem Kortišem
Tōsh tu máme Lafayette
Palírna Tomatin

Americká whiskey
Kanadská whisky

Recenze
Macallan Lumina
Mortlach 12 Year Old Wee Witchie
Four Roses Kentucky Straight Bourbon Whiskey


Červenec

Přišel červenec. Čas dovolených, odpočinku a trochu i okurková sezóna. I my si proto vzali volno od psaní článků (rozhodně ale ne od whisky) a užívali si letní pohody. Jedinou výjimkou byl rozhovor s Mirkou Kverkovou. 24. července se však stalo něco neskutečného. V palírně Tōsh jsem naplnil sud naší první budoucí whisky. PoznejWhisky tak bude mít svou whisky a já stále nemůžu věřit tomu, že se to opravdu děje.

Články
Whisky posezení s Mirkou Kverkovou

Recenze
Bowmore 15yo Golden & Elegant
George Dickel No. 8

Se sudem rok 2021

Srpen

Jestli byl červenec měsícem odpočinku a zahálky, byl srpen měsícem očekávání a radosti (zdravím nového budoucího whiskaře Bertíka). Petr pokračoval ve svém létu plným recenzí amerických whiskey, zatím co já se ve volných chvílích vydal na stránkách PoznejWhisky prozkoumávat whisky po Evropě.

A ve světě whisky se opět začínalo něco dít. Japonská Karuizawa začala s výstavbou nové palírny Komoro a Cara Gilbert se ve svých 27 letech stala distillery managerem v palírně Tobermory.

Články
S whisky po Evropě – Francie
S whisky po Evropě – Německo a Itálie
Palírna Aberfeldy

Recenze
Balcones Texas Single Malt
Four Roses – Small Batch vs. Single Barrel


Září

V září přišla další novinka. Spustili jsme odběr novinek. Můžete si tak na e-mail nechat posílat upozornění vždy, když vyjde nový článek v rubrice, která vás zajímá. V budoucnu se pak můžete těšit na zajímavé akce a slevy určené pouze pro odběratele novinek. Dále jste se na stránkách mohli seznámit s whisky Michel Couvreur a se životem Johna Jamesona. Petr si pak pro vás připravil průvodce pro začínající pijáky americké whiskey.

Palírna Svach vydala dlouho očekávanou whisky dozrávající v sudech ze vzácného dubu mizunara. Glenmorangie dokončila novou experimentální palírnu nazvanou Lighthouse. Společnost Pernod Ricard koupila známý whisky obchod Whisky Exchange. John Campbell, dlouholetý distillery manager palírny Laphroaig odešel. Později nastoupil do mladé palírny Lochlea, která vzápětí odložila vydání své inaugurační whisky. Náhoda? A v Edinburghu je dokončena Johnnie Walker Experience.

Články
Spouštíme odběr novinek
Michel Couvreur – skotská whisky z Francie
Osobnosti světa whisky – John Jameson

Americká whiskey
Americká whiskey – průvodce v příkladech

Recenze
Queen Margot 5 Year Old
Svach’s Old Well Whisky Mizunara Oak Cask Finish


Říjen

S nastupujícím podzimem se ukázalo, že koronavirus je tu s námi stále a my vesele svištíme na další vlně. Navzdory hrozbě dalšího zavírání jsme představili novou interaktivní mapu whisky barů v České Republice a na Slovensku. Doufám, že vám pomůže najít cestu k dobré whisky. Dále jste si na stránkách mohli přečíst obsáhlý rozhovor s jedním z největších znalců whisky, Svatoplukem Buchlovským. Jirka Horáček pak popsal důvody pádu irské whiskey.

V Malé Morávce se konečně uskutečnil reálný Whisky festival a v Hulíně se konal odložený první ročník Dne whisky. Objevily se plány na novou palírnu na Islay. Měla by se jmenovat Ili. A Emma Walker se stala první ženou na pozici master blendera whisky Johnnie Walker.

Články
Najdi si svůj whisky bar
Whisky posezení se Svatoplukem Buchlovským
Pád irské whiskey

Americká whiskey
Palírna Maker’s Mark

Recenze
Michel Couvreur Candid
Torabhaig Allt Gleann
Glenmorangie X

Rok 2021

Listopad

V listopadu padaly rekordy v počtu nakažených, ale zdálo se, že to nikoho už nijak zvlášť nevzrušuje. Lidé už byli unavení a otrávení. Do poslední chvíle tak nebylo jasné, zda se uskuteční Whisky Life! Prague. Nakonec to klapno. Tento měsíc byl také ve znamení stáčení whisky Gold Cock, vydané na oslavu narozenin whisky fóra whisky.nethar.cz. Sto lahví této jedinečné whisky pak šlo do dobročinné aukce, jejíž výtěžek podpořil Klub svobodných matek.

Rušno bylo v Číně. Společnost Diageo začala s výstavbou palírny v provincii Yunnan, zatímco palírna Chuan Malt Whisky Destillery společnosti Pernod Ricard v čínském Emeishanu již začala vyrábět. V palírně Bushmills nastoupil nový master blender Alex Thomas. Společnost Amber Beverage Group koupila irské Walsh Whiskey. Svou inaugurační whisky pak představila skotská společnost Courageous SpiritsGlasgow.

Články
Osobnosti světa whisky – Jim McEwan
Palírna Bladnoch

Recenze
Laphroaig 10 Year Old
Bladnoch 17 Year Old
Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon


Prosinec

V prosinci jste si jistě mohli všimnout, že neproběhla již tradiční Vánoční soutěž. Důvod je jednoduchý. Po zkušenostech z minulého roku jsem si řekl, že okořenit si předvánoční shon ještě organizováním velké soutěže, není dobrý nápad. Ale neplačte, soutěž bude. Jen jsem se rozhodl, že místo vánoční soutěže udělám soutěž narozeninovou. V březnu se tak můžete těšit na soutěž u příležitosti 3. narozenin PoznejWhisky. Snad se zase povede sehnat hromadu úžasných cen.

Na stránkách jste mohli navštívit palírny Glen Scotia nebo Michter’s a Petr si pro vás přichystal rozhovor s šéfbarmanem olomouckého Black Stuffu Markem „Marvem“ Vybíralem.

Články
Whisky posezení s Markem „Marvem“ Vybíralem
Palírna Glen Scotia

Americká whiskey
Palírna Michter’s

Recenze
Highland Park 16 Year Old Twisted Tattoo
Michter’s US*1 Kentucky Straight Bourbon
Michter’s US*1 Sour Mash

A to je všechno. Takový byl rok 2021 ve světě whisky. Doufám, že jste si ho užili jak ve reálném životě, tak i na stránkách PoznejWhisky. Chcete vidět o jakých nových whisky jste se tento rok mohli dočíst ve Whisky týdeníku a Whiskey novinkách?

Naštivte naši galerii:

A jaký byl váš whisky rok? Jaké zajímavosti jste ochutnali? Co zajímavého jste viděli? Podělte se s námi v komentářích.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nidan
2 let před

Super Honzo, jen tak dál 🙂

Lukáš Kováč
2 let před

Krasne shrnuti! Pro me bylo ve whisky svete nej – moje prvni ucast na male moravce, kde jsem si sednul na prdel z Tomatinu 21y u nidana na MC. Take me tam velmi potesil Jura Omelka s jeho budoucim La Fayettem – mlada whisky, ktera v zaplave ostatnich vubec nejak nezapadla, ba naopak, na svuj mlady dokaze u me konkurovat zavedenym znackam.

Last edited 2 let před by Lukáš Kováč
Roman
2 let před

Diky za dobrou praci.

Robert
2 let před

Připojuji se s díky za velmi zajímavý a poučný web. A přeji mnoho trpělivosti do dalších let 🙂