Recenze whisky Balcones Texas Single Malt

Letní měsíce, jak jste si mohli všimnout, věnujeme recenzím krásek z palíren, se kterými jsme se již detailněji seznámili v palírenských článcích. A protože v Kentucky a Tennessee už jsme se zastavili, nezbývá, než se vydat do Texasu a ochutnat některou z lahví palírny Balcones (palírnu jsme navštívili zde). Na konci článku o této palírně jsem pokládal otázku, zda si pod pojmem „americká whiskey“ stále ještě představujete pouze bourbon nebo Tennessee whiskey. Přiznám se, že jsem doufal v diskuzi, která se ale nakonec nekonala. Budu tedy doufat znovu s tím, že ty z vás, kdo ještě neměl s produkcí této palírny čest, snad recenze přiměje tuto politováníhodnou mezeru ve whiskey vzdělání napravit.

Texaská palírna z města Waco byla do jisté míry průkopníkem craft destilerií, které zejména v posledních pěti letech rostou ve Spojených státech jako houby po dešti. A i když se nemůže chlubit několika desítkami let bohatou historií, od roku 2008, kdy vznikla, ušla pořádný kus cesty. Její core range je poměrně široké, my se dnes však zaměříme pouze na jednu konkrétní láhev. A tou je Balcones Texas Single Malt. Láhev, která svým tvarem připomíná např. novější produkci české whisky Gold Cock nebo skotskou blended malt Monkey Shoulder.

Po otevření láhve, nalití dramu a opatrném přiložení nosu k okraji sklenice vás nejdříve pozdraví zralé ovoce. Chvíli jsem se touto vůní, kdy se střídaly náznaky zejména hrušek a švestek, musel „provonět“ k dalším. Jak whisky ležela ve sklenici delší dobu, začala vystupovat vanilka, lehce i citrusy a dřevo. Příjemná vrstevnatá vůně je tím nejlepším lákadlem k samotnému ochutnání. V chuti ale nastalo ještě příjemnější překvapení. Vystupují totiž mnohem těžší a výraznější tóny, jako např. čokoláda, hřebíček nebo opečený chléb, které jsou ale zároveň v jemném medovém závoji (ano, až tak jsem se při degustaci této whisky rozněžnil). Chuť je nádherně hedvábná, plná a přes její hořkosladký začátek se vám dostane po polknutí velmi příjemného, lehce alkoholového závěru s tóny dřeva a spáleného cukru.


Balcones Texas Single Malt
Balcones Texas Single Malt

Whisky: Balcones Texas Single Malt
Palírna:
Balcones Distilling
Region: Texas, USA
Věk: 2 roky
Síla: 53 %
Cena: 0,7l cca od 1200 Kč

Barva: mahagonová
Vůně: zralé ovoce (hrušky, švestky), vanilka, citrusy, dřevo
Chuť: čokoláda, koření, med, opečený chléb
Dozvuk: lehce alkoholový, ale zároveň dlouhý s tóny dřeva a spáleného cukru

Hodnocení: 92 %


Musím se přiznat, že whisky Balcones mě uchvátila od jejího prvního ochutnání. Mám pro ni slabost a kdykoliv je příležitost k jejímu ochutnání, neodmítnu. Baví mě její, prozatím, mladý příběh, filozofie a hlavně její whisky. Mají totiž charakter, hloubku, složitost, a pokud je tohle kapalné ztělesnění Texasu, tak nemůžu říct nic jiného, než že Texas musí být sakra příjemné místo k životu.

Jednosladová whisky už dávno není jen výsadou Skotska, zároveň Balcones není v USA jedinou palírnou, která single malt whisky produkuje. V rámci ochutnaného napříč světem whisky si neskromně troufám tvrdit, že i přes mladý věk recenzované whisky se zavděčí i zkušeným pijanům skotské jednosladové. Kdybych chtěl být trošku senzacechtivý, napíšu, že mi evokuje jednosladovou skotskou, někde na pomezí Highlands a nenakouřené produkce z ostrovů. Ale ono to tak nějak vlastně je.

Bez přehánění vám doporučuji nákup, ochutnání a strávení příjemných chvilek nad jednosladovou z Balcones. Neuděláte chybu. Proto je moje hodnocení 92% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Dvořák
2 let před

Na Balcones je špatně jedině to, že se u nás blbě shání. Jinak pro mě jeden z největších obejvů v US whiskey … resp. upřímně nejevětší objev. Zatím mě nejvíc oslovila jejich Texas Rye, to je bomba. Tahle single malt taky moc fajn, byť v případě tohoto stylu raději vždy sáhnu do Skotska (čímž nijak nesrovnávám, jde čistě o chuťové preference). Baby Blue je taky moc fajn, True Blue se na mě směje z police zatím nenačnutá … šetřím si na nějakou silnou příležitost.