Recenze whisky George Dickel No. 8

V druhé polovině března jsme se velmi detailně seznámili s tou méně známou palírnou Tennessee Whiskey (psali jsme zde). Uběhly více než čtyři měsíce a je na čase se podívat aspoň na jednu z lahví, které jsou v palírně Cascade Hollow produkovány.

Pokud právě čtete tuto recenzi, vězte, že je to přesně týden, co jsem si tuto výtečnou whisky (pravopis bez „e“ je správný, jak už z článku o palírně a značce víme) připomenul. V úterý večer mi měly udělat radost dvě věci. Příznivý výsledek Sparty ve Vídni a doušek (nejen) této whisky. Zklamala nakonec jen má Sparta nebo i whisky George Dickel No. 8, kterou jsem si po pár měsících právě pro tuto recenzi připomínal v olomouckém whisky chrámu The Black Stuff Irish Pub & Whisky Bar?

Jak už vyplývá z definice Tennessee Whiskey, krok filtrace přes dřevěné uhlí z cukrového javoru je samozřejmostí. K tomu připočtěme odlišnosti ve filtraci za studena a ve způsobu zrání ve skladištích a máme možné odpovědi na to, proč se charaktery dvou Tennessee whiskey George Dickel a Jack Daniel’s tak liší. Jde zkrátka o dva blízké a přesto odlišné světy.

Mashbill whisky George Dickel No. 8 obsahuje 84% kukuřice, 8% žita a 8% sladového ječmene. Složky, které jsou ve whisky obsaženy, zrají 4 až 6 let a whisky se lahvuje se 40% alkoholu. Tolik základní údaje k láhvi. Jak si ale whisky stojí v rámci degustace?

V aromatu nejprve vyniká ovocnost, nejvíce zelená jablka. Postupně vůně přechází k jemnému karamelu, medu, javorovému sirupu a kukuřici. Nic z toho však nedominuje, vůně se spíše lehce překrývají. Zároveň však nemohu tvrdit, že by whisky ve vůni postrádala hloubku. Jdeme ochutnat. V chuti se daleko více projevuje med a kukuřice, stále však cítíme ovocnost a tóny karamelu. Během ochutnávání se začínají také více projevovat tóny dřeva, vanilky a jemného koření. Whisky má středně dlouhý závěr, ve kterém nejvíce vystrkují růžky tóny dřeva, karamelu a koření. V úplném závěru mě ještě stihnul překvapit náznak máty.


George Dickel No. 8
George Dickel No. 8

Whisky: George Dickel No. 8
Palírna:
Cascade Hollow Distilling Co.
Region: Tennessee, USA
Věk: 4 – 6 let
Síla: 40%
Cena: 1l cca od 1100 Kč

Barva: medově zlatá
Vůně: zelená jablka, karamel, med, javorový sirup, kukuřice
Chuť: zřetelnější med, kukuřice, karamel a dřevo, patrné jemné koření a ovocnost
Dozvuk: středně dlouhý závěr s tóny dřeva, karamelu, koření, ale také máty

Hodnocení: 85 %


Z výše uvedeného je patrné, jak odlišná je whisky George Dickel od své slavnější kolegyně z Tennessee. Jde o mnohem jemnější a svěžejší whisky, která je v tom nejlepším slova smyslu výborně pitelná. Zcela bez problémů si dovedu představit večer strávený u této láhve. Nejde sice o whisky, kterou budete pomaličku a polehoučku hodiny popíjet, ale díky její lehkosti a svěžesti ji, pokud vám „sedne“, velmi snadno stáhnete, aniž by to trvalo delší dobu. Zároveň tato whisky nepostrádá charakter a hloubku, což se mj. projevilo i při degustaci, kdy v konkurenci bourbonu Woodford Reserve a jednoho whisky koktejlu byl vzorek George Dickela No. 8 stále v jasné paměti.

Onen večer mi sice Sparta radost nedopřála (snad tedy zítra), ale bohatě mi to vynahradila sklenička whisky George Dickel No. 8. Jde o kvalitní pití, které můžu s klidným srdcem doporučit. Proto je moje hodnocení 85% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr KomáreK
2 let před

Milý deníčku, Sparta sice nevyhrála, ale dobře jsem si zaš…, ehm dobře jsem se opil. 🙂

Vzpomínka na vtip byla silnější než sebereflexe.