Recenze whisky Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish

Oblíbenost kouřových whisky roste. Jedním z prvních lidí, kteří tento styl whisky začali propagovat, byl Ian Hunter, tehdejší majitel palírny Laphroaig, který se ve 40. letech minulého století vydal na cestu do Spojených států, kde úspěšně propagoval svou whisky. Nyní je Laphroaig nejprodávanější skotskou kouřovou single malt whisky na světě. Spousta lidí si oblíbila její výraznou medicínskou vůni se stopami jódu. Naproti tomu, řada dalších odmítá pít whisky, ve které se snad musely máchat obvazy. Ač se v poslední době objevují hlasy, že tato whisky vyměkla, je 10letý Laphroaig stále oblíbeným pitím.

V nedávné době se základní řada palírny rozrostla o nové 10leté plnění nazvané Sherry Oak Finish (psal jsem zde). To by mělo být svým složením hodně podobné klasické 10leté variantě. Výrazný rozdíl je však v tom, že tato whisky ještě 12 – 18 měsíců dozrávala v sudech po sherry Oloroso z evropského dubu. Vyšší je také obsah alkoholu 48%. Ač by se mělo jednat o whisky ze základní řady, oficiální uvedení v České republice je zatím v nedohlednu. A teď se pohodlně usaďte, je tu recenze whisky Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish.


Recenze Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish
Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish

Whisky: Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish
Palírna:
Laphroaig
Region: Islay
Věk: 10yo
Síla: 48%
Sudy: bourbon, sherry Oloroso

Vůně: med, sušené fíky, tabák, kouř
Chuť: kouř, koření, hořká čokoláda
Dozvuk: střední, sušší

Hodnocení: 85%


Mnozí z vás už jistě vědí, že kombinace kouřových whisky a ex-sherry sudů je moje oblíbená a Laphroaig PX Cask (whisky určená pro bezcelní zóny, sudy po sherry Pedro Ximénez) mně chutnal velmi. Úroveň natěšenosti na tuto whisky byla tedy velká.

Ve vůni jsem ucítil sladší tóny sušeného ovoce, fíky a med. Typickou kouřovost Laphroaigu jsem tušil někde v pozadí a jen občas trochu vystrčila růžky. Spíše než dezinfekci jsem cítil tabák. I v chuti bylo kouře méně, nahradila je kořenitost s náznakem hořké čokolády. To všechno pak přecházelo do lehce kouřového a lehce kořenitého, suchého dozvuku. Všechno bylo výborně sladěné. Po delší době se má očekávání naplnila.

Nedalo mi to a nalil jsem si ještě dram klasické desítky. I když mi už bylo předem jasné, že to bude nerovný souboj, chtěl jsem mít obě 10leté whisky vedle sebe. A jak si Sherry Oak Finish vedla v porovnání s  ostřílenou desítkou? Nová whisky byla mnohem živější a, i díky vyššímu obsahu alkoholu, plnější. Sice jsem tady moc nenašel ty typické tóny Laphroaigu, ale mně to vůbec nevadilo. Výsledek recenze whisky Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish je proto 85% (jak hodnotím).

Recenze Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish

Seznam recenzovaných whisky

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments