Test skleniček na whisky

Whisky se jistě dá pít z kde čeho. Klidně i rovnou z láhve, když na to přijde. Pokud si však chcete whisky náležitě vychutnat a vytáhnout z ní celý její příběh, budete na to potřebovat už nějaké lepší náčiní. Postupně se mi doma nashromáždilo několik různých typů skleniček na whisky. Vzal jsem si proto na pomoc dvojici asistentů a rozhodli jsme se určit, která z těchto skleniček je na pití whisky nejlepší.

U každé skleničky jsme hodnotili tři parametry. Jak pracuje s vůní whisky, jak se z dané skleničky pije a jaké máme celkově ze skleničky pocity. Třeba co se týče manipulace, umývání a tak. Sklenky jsme vyzkoušeli s kouřovou whisky Big Peat (tady mi pomáhal odborný asistent Martin) a s whisky Glenfarclas (odborný asistent Standa). Pojďme se tedy podívat, jaké skleničky na whisky jsme vlastně podrobili našemu pečlivému zkoumání a jak to celé dopadlo.

Tumbler

skleničky na whisky tumbler

Klasická whisky sklenička, kterou jistě znáte ze všemožných filmů. Skvělá, pokud máte rádi v ruce pořádný kus skla či preferuje whisky na ledu. Pro očuchávání whisky jsou však její rovné stěny a široké hrdlo velmi nevhodné.

Asi vás nepřekvapí, že v parametru vůně získala s přehledem nejméně bodů ze všech. Ve zbylých dvou hodnocených parametrech získala průměrné bodové ohodnocení a v testu se umístila na posledním, pátém místě.


Glencairn

skleničky na whisky glencairn

Asi nejoblíbenější sklenka na skotskou whisky, kterou najdete téměř v každé skotské palírně. V roce 2001 jí představila společnost Glencairn Crystal. Široké tělo sklenky se v horní části zužuje, čímž koncentruje aroma z whisky. Díky nízké a široké základně se dobře drží a nepřevrhne se.

Glencairn potvrdil svou pozici oblíbené a všestranné skleničky na whisky. Ve vůni získal druhý nejvyšší počet bodů. V dalších dvou testovaných parametrech, v pití a celkového pocitu, exceloval a stal se tak vítězem našeho skromného testu.


Tulip

skleničky na whisky tulip

Jedná se o takový glencairn se stopkou. Horní část by měla dobře koncentrovat aroma směrem k našemu nosu, zatímco díky držení za stopku nehrozí zahřívání whisky. Musíme za to však zaplatit daň ve formě nižší stability a horší manipulace.

Ač se svým tvarem hodně podobá glencairnu, v parametru vůně zaostávala. Když si pak k tomu připočteme horší stabilitu, není divu, že se tato sklenka umístila až na třetím místě.


Copita

skleničky na whisky copita

Design této sklenky je založený na tradiční španělské skleničce pro degustování sherry. Brzy si ji však oblíbili i fanoušci whisky. Původ její dlouhé stopky pochází z dob, kdy sklenky využívali obchodníci s vínem, když v docích ochutnávali dovezené zboží. Aby zápach z rukou neovlivnil vnímání vína, začali používat sklenky se stopkou.

Co se vůně týče, umístila se tato sklenička na děleném prvním místě. Oproti glencairnu, ale získala méně bodů za parametry pití i celkový dojem. Se stopkou je vždy horší manipulace. Copita se tak umístila na druhém místě a pro mě se jednalo o nejpříjemnější překvapení testu.


Professional Blender’s glass

skleničky na whisky Professional Blender's glass

Tento typ sklenky údajně používali míchači whisky ve 20. letech minulého století. Sklenka se objevila v roce 2017 a hned zaujala svým neobvyklým vzhledem. Kulatý tvar umožňuje koncentrovat aroma whisky, které pak zesiluje úzké hrdlo.

Na výsledek této skleničky jsem byl hodně zvědavý. Nejedná se o nijak levný kousek (zde za 25£), tak jsem čekal, s čím se vytasí. Její dělené první místo v parametru vůně tak nebylo překvapením. Široké tělo sklenky nabízí whisky velkou plochu a úzké hrdlo vám pak dodá koncentrované aroma. Nicméně bych řekl, že je vhodná spíše na whisky s nižším obsahem alkoholu. Whisky s vyšším abv. je potřeba nechat vydýchat.

V čem ale sklenička naprosto propadla bylo pití a celkový pocit. Pití z této sklenky není žádný extra zážitek a u posledních doušků, musíte mít hlavu opravdu zakloněnou. O její manipulaci a mytí asi ani není třeba vyprávět. Sklenka se tak umístila na čtvrtém místě a stala se tak zklamáním testu.


Na následujícím obrázku vidíte kolik bodů, jaká sklenka dostala. Ještě upřesním, že v každém hodnoceném parametru mohla dostat 1 (děs a bída) až 5 (super) bodů.

Výsledky testu skleničky na whisky
Výsledky testu

Jsem rád, že jsem si mohl skleničky takhle postavit vedle sebe a navíc k tomu využít další dva nezávislé subjekty (díky pánové za pomoc). Už teď si říkám, že jsem měl test koncipovat jinak a místo vzorků kouřové a sherry whisky, použít spíše jednu whisky s obsahem alkoholu 40% a jednu sudovku. Rozhodně tedy tento test, ve kterém jsme se podrobili zkoumání skleničky na whisky, neberte za bernou minci. Spíše to vezměte jako inspiraci, vyzkoušet si něco podobného i u vás doma.


Čtěte také:

Tagy:
11 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.