Recenze Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon

Je to tady, další recenze! Stává se již pravidlem, že s menším odstupem od palírenského článku následuje recenze toho, co daná destilerie produkuje. A i když stále zůstáváme v Kentucky, jsem přesvědčený o tom, že dnes to přeci jen bude tak trošku z jiného bourbonového soudku. Neobjevíme Ameriku, když řekneme, že ne každý bourbon chutná jako typický bourbon.

Kentuckou palírnu Maker’s Mark jsme před dvěma týdny již detailněji prozkoumali (článek o palírně zde). Prošli jsme společně její historii, výrobu i produkci. Zbývá tedy jediné, zhodnotit, jak si klasický bourbon této palírny vlastně stojí.

O zrání jsme se v palírenském článku zmínili. Ať už může jít více či méně o marketing, obecně se uvádí, že i když si palírna sama určuje, kdy se jednotlivé sudy stočí, obvyklou dobou staření je šest až sedm let. Nejedná se tedy o žádné mládě, které při první příležitosti vylétlo z hnízda. Na druhou stranu, jde o standardní plnění palírny, takže vyšší číslovku značící léta stárnutí, i při ceně tohoto bourbonu, nečekejme. A nečekejme ani na ochutnání.

Už aroma je do jisté míry „překvapující“. Na nose lze rozpoznat hebkost, krémovost a sladkost. Ozývají se především tóny vanilky, másla, dřeva a zralého ovoce. To vše je narušováno lehkým alkoholovým závojem, který však předešlé tóny nepřebíjí. Opravdu jemná vůně, která je vhodnou pozvánkou k ochutnání. Chuť jde ruku v ruce s aroma, i když intenzivnější zůstává stále vůně. V ústech je totiž whisky stále jemná a hebounce sladká, zároveň však v konci hladší a měkčí. Vystupuje dřevo, karamel, jemnější koření nebo vanilka. V hladším závěru pak převládá chuť koření a dubu, ke kterým se přidává tón ovocného koláče. Výborně pitelná záležitost.


Maker's Mark Kentucky Straight Bourbon
Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon

Whisky: Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon
Palírna: Maker’s Mark Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS (odhadované stáří dle dostupných informací z palírny je minimálně 6 let)
Síla: 45%
Cena: 0,7l od cca 550 Kč

Barva: měď
Vůně: hebká vůně vanilky, másla, dřeva a zralého ovoce
Chuť: sladká s tóny dřeva, karamelu, jemného koření a vanilky
Dozvuk: hladší a měkčí, převládá koření, dub a tóny ovocného koláče

Hodnocení: 82 %


V recenzi zatím nepadla žádná kritická slova, ale jelikož se blížíme k závěru, je na ně ten pravý čas. Jedná se o bourbon, který je opravdu skvěle, skvěle pitelný. Neuděláte chybu, pokud si jej otevřete k nekomplikovanému večernímu popíjení nebo přes něj seznámíte vaši drahou polovičku s americkou produkcí. Zároveň však jsou tyto přednosti i jeho nedostatky. Profilem jde o jemný, sladký bourbon, ve kterém více vrstev nehledejte. Vyšší podíl pšenice a sladového ječmene a zároveň absence žita vám zkrátka nenabídne intenzivnější nebo drsnější profil. Neznamená to však, že nemá co nabídnout a nestojí za ochutnání. Znamená to pouze jediné, že svým stylem zkrátka nemůže nabídnout více.

Maker’s Mark je dobře pitelný bourbon, který lze velmi lehce a bez těžkostí pít samotný a který dokáže najít uplatnění i v rámci koktejlů (dámský Manhattan s jemnějším červeným vermutem budiž důkazem). Větší zábavu si už ale užijete s lahvemi v sudové síle nebo s plněním Maker’s Mark 46. O tom ale třeba zase někdy jindy. Pro dnešek hodnotíme klasické plnění bourbonu Maker’s Mark, kterému přisuzuji v hodnocení 82% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Dvořák
11 měsíců před

Určitě fajn pití, za mě zábavnější než cenově srovnatelný Buffalo Trace nebo třeba Bulleit Bourbon. Docela by mě zajímalo srovnání s novinkou Maker’s Mark 46, která je prakticky dvojnásobně drahá, ale třeba (snad?) i o to zábavnější. Nebo ne?

11 měsíců před

Nejžádanější bourbon, už nějaký pátek slýchám od hostů na baru na prvním místě právě Makers.

Petr (PoznejWhisky)
10 měsíců před

Recenze Maker’s Mark 46 v plánu je, ale nedokážu teď slíbit, kdy přesně to bude. Ale slibem snad nezarmoutím… 🙂
Mé strohé hodnocení je takové, že se jedná o intenzivnější, aromaticky a chuťově komplexnější (zajímavější) bourbon, než je klasický Maker’s Mark. Daleko větší roli tu hrají tóny koření (zejména skořice) a vanilky, sladkost vystupuje až v dokončení, které je opravdu příjemné.
Bez nějakého alibismu však nechci soudit, zda to stojí za tu dvojnásobnou cenu. Myslím, že ano, ale… Je to o preferencích a o tom, zda chce konkrétní člověk vydat peníze rovnající se 2-3 standardním plněním z USA (nebo jednomu ze Skotska 🙂 ) pouze za jednu Ameriku. V rámci objevování to však doporučuji.
Mé strohé hodnocení, achjooo. Honzo, pomož mi… 😀