Recenze Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon

Je to tady, další recenze! Stává se již pravidlem, že s menším odstupem od palírenského článku následuje recenze toho, co daná destilerie produkuje. A i když stále zůstáváme v Kentucky, jsem přesvědčený o tom, že dnes to přeci jen bude tak trošku z jiného bourbonového soudku. Neobjevíme Ameriku, když řekneme, že ne každý bourbon chutná jako typický bourbon.

Kentuckou palírnu Maker’s Mark jsme před dvěma týdny již detailněji prozkoumali (článek o palírně zde). Prošli jsme společně její historii, výrobu i produkci. Zbývá tedy jediné, zhodnotit, jak si klasický bourbon této palírny vlastně stojí.

O zrání jsme se v palírenském článku zmínili. Ať už může jít více či méně o marketing, obecně se uvádí, že i když si palírna sama určuje, kdy se jednotlivé sudy stočí, obvyklou dobou staření je šest až sedm let. Nejedná se tedy o žádné mládě, které při první příležitosti vylétlo z hnízda. Na druhou stranu, jde o standardní plnění palírny, takže vyšší číslovku značící léta stárnutí, i při ceně tohoto bourbonu, nečekejme. A nečekejme ani na ochutnání.

Už aroma je do jisté míry „překvapující“. Na nose lze rozpoznat hebkost, krémovost a sladkost. Ozývají se především tóny vanilky, másla, dřeva a zralého ovoce. To vše je narušováno lehkým alkoholovým závojem, který však předešlé tóny nepřebíjí. Opravdu jemná vůně, která je vhodnou pozvánkou k ochutnání. Chuť jde ruku v ruce s aroma, i když intenzivnější zůstává stále vůně. V ústech je totiž whisky stále jemná a hebounce sladká, zároveň však v konci hladší a měkčí. Vystupuje dřevo, karamel, jemnější koření nebo vanilka. V hladším závěru pak převládá chuť koření a dubu, ke kterým se přidává tón ovocného koláče. Výborně pitelná záležitost.


Maker's Mark Kentucky Straight Bourbon
Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon

Whisky: Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon
Palírna: Maker’s Mark Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS (odhadované stáří dle dostupných informací z palírny je minimálně 6 let)
Síla: 45%
Cena: 0,7l od cca 550 Kč

Barva: měď
Vůně: hebká vůně vanilky, másla, dřeva a zralého ovoce
Chuť: sladká s tóny dřeva, karamelu, jemného koření a vanilky
Dozvuk: hladší a měkčí, převládá koření, dub a tóny ovocného koláče

Hodnocení: 82 %


V recenzi zatím nepadla žádná kritická slova, ale jelikož se blížíme k závěru, je na ně ten pravý čas. Jedná se o bourbon, který je opravdu skvěle, skvěle pitelný. Neuděláte chybu, pokud si jej otevřete k nekomplikovanému večernímu popíjení nebo přes něj seznámíte vaši drahou polovičku s americkou produkcí. Zároveň však jsou tyto přednosti i jeho nedostatky. Profilem jde o jemný, sladký bourbon, ve kterém více vrstev nehledejte. Vyšší podíl pšenice a sladového ječmene a zároveň absence žita vám zkrátka nenabídne intenzivnější nebo drsnější profil. Neznamená to však, že nemá co nabídnout a nestojí za ochutnání. Znamená to pouze jediné, že svým stylem zkrátka nemůže nabídnout více.

Maker’s Mark je dobře pitelný bourbon, který lze velmi lehce a bez těžkostí pít samotný a který dokáže najít uplatnění i v rámci koktejlů (dámský Manhattan s jemnějším červeným vermutem budiž důkazem). Větší zábavu si už ale užijete s lahvemi v sudové síle nebo s plněním Maker’s Mark 46. O tom ale třeba zase někdy jindy. Pro dnešek hodnotíme klasické plnění bourbonu Maker’s Mark, kterému přisuzuji v hodnocení 82% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Dvořák
2 let před

Určitě fajn pití, za mě zábavnější než cenově srovnatelný Buffalo Trace nebo třeba Bulleit Bourbon. Docela by mě zajímalo srovnání s novinkou Maker’s Mark 46, která je prakticky dvojnásobně drahá, ale třeba (snad?) i o to zábavnější. Nebo ne?

2 let před

Nejžádanější bourbon, už nějaký pátek slýchám od hostů na baru na prvním místě právě Makers.

Petr (PoznejWhisky)
2 let před

Recenze Maker’s Mark 46 v plánu je, ale nedokážu teď slíbit, kdy přesně to bude. Ale slibem snad nezarmoutím… 🙂
Mé strohé hodnocení je takové, že se jedná o intenzivnější, aromaticky a chuťově komplexnější (zajímavější) bourbon, než je klasický Maker’s Mark. Daleko větší roli tu hrají tóny koření (zejména skořice) a vanilky, sladkost vystupuje až v dokončení, které je opravdu příjemné.
Bez nějakého alibismu však nechci soudit, zda to stojí za tu dvojnásobnou cenu. Myslím, že ano, ale… Je to o preferencích a o tom, zda chce konkrétní člověk vydat peníze rovnající se 2-3 standardním plněním z USA (nebo jednomu ze Skotska 🙂 ) pouze za jednu Ameriku. V rámci objevování to však doporučuji.
Mé strohé hodnocení, achjooo. Honzo, pomož mi… 😀