Whisky týdeník 42/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Lagavulin vydává letošní edici své whisky Jazz. Palírna Bruichladdich představila svůj biodynamický projekt. Diageo připravilo třetí whisky z Johnnie Walker Master Series. Irish Distillers vydávají novou whiskey z řady Midleton Very Rare Dair Ghaelach. Palírna Badachro vydává novou whisky. Připravují se další nové irské palírny, v čínském Emeishanu se už pálí a nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Lagavulin Jazz 2021

Lagavulin Jazz 2021

Jako každý rok (od roku 2011), i letos vydává palírna Lagavulin speciální limitovanou edici své whisky při příležitosti konání Islay Jazz festivalu (19. – 21. 11.). Edice z minulého roku zrála v použitých sudech z amerického a evropského dubu (psali jsme zde). Letos nás však čeká něco speciálnějšího.

Lagavulin Jazz 2021 je 13letá whisky. Nejdříve zrála v refill sudech z amerického dubu, poté dozrávala v sudech po mezcalu. Jedná se tak o první whisky z této palírny, která ten typ sudů využila. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 54,8 %. Ve whisky ucítíte kouřovo-masité tóny, spolu s nádechem lněného oleje. V chuti zase ucítíte sušené papričky jalapeño.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví této whisky. Do prodeje šla 18. 11. s cenovkou 160 £.


Bruichladdich Biodynamic Project

Bruichladdich Biodynamic Project

Palírna Bruichladdich je známá svým kladným vztahem k lokálnosti, ekologii a udržitelnosti. Někdy je to prospěšné, někdy zajímavé a někdy to spíše připomíná marketingové pohádky. A právě u poslední limitované edice z této palírny mám pocit, že už je toho biopohádkářství trochu moc. Je tu první skotská biodynamická whisky.

Nová whisky Bruichladdich Biodynamic Project byla vyrobena z ječmene, který byl v létě roku 2010 vypěstován na uhlíkově neutrální farmě Yatesbury House. Tato farma je certifikovaná jako biodynamická. Ječmen z této farmy je tedy také biodynamický (ať je to, co je to). Whisky zrála 10 let ve first-fill sudech po bourbonu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 5 000 lahví této whisky. Dostupná je zde, na stránkách palírny Bruichladdich. Cena je  100 £.


Johnnie Walker Masters of Flavour

Johnnie Walker Masters of Flavour

Společnost Diageo připravila novou limitovanou edici whisky Johnnie Walker. Jedná se již o třetí whisky z Johnnie Walker Master Series, která oslavuje umění výroby whisky.

V nové whisky Johnnie Walker Masters of Flavour najdete pouze whisky, staré alespoň 48 let. Zastoupeny jsou palírny Glyn Albyn, Port Dundas, Brora, Glenury Royal, Cameronbridge či Dalwhinnie. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 41,8 %. Můžete v ní nalézt tóny mořské trávy, slaného vzduchu a sušeného ovoce.

Celkem bylo vyrobeno 288 lahví této whisky. Cena je 20 000 £.


Midleton Kylebeg Wood

Midleton Very Rare Dair Ghaelach Kylebeg Wood

Irská společnost Irish Distillers představila již čtvrté plnění z řady Midleton Very Rare Dair Ghaelach. Tato řada oslavuje využívání irského dubu a zachování irských lesů.

Nová whiskey Midleton Very Rare Dair Ghaelach Kylebeg Wood je irská single pot still whiskey, která nejdříve zrála v sudech po burbonu. Poté se na 15 měsíců přesunula do 42 nových sudů z irského dubu. Ty byly vyrobeny ze sedmi stromů z lesa Kylebeg. Společně pak byly nalahvovány whiskey, zrající v sudech ze stejného stromu. Máme tak sedm verzí této whiskey. Lahvovány byly v sudové síle s obsahem alkoholu 55,4 % – 56,1 %.

Různé verze této whiskey půjdou do prodeje postupně. Tree 1 šel do prodeje 19.11., Tree 2 půjde do prodeje v půlce prosince. Zbytek pak začátkem roku 2022. Více informací zde, na stránkách palírny Midleton. Cena za láhev je 310 €.


Palírna Badachro

Badachro Bad na h-Achlaise

Pravidelný čtenář Petr Dvořáček mě nedávno upozornil na malou palírnu Badachro z oblasti Highlands. Jelikož ani v nejnovější vydání Malt Whisky Yearbook jsem o této palírně nic nenašel, rozhodl jsem se vám ji trochu přiblížit. Jedná se o malou rodinnou palírnu, kterou založili manželé Gordon a Vanessa. Palírna vydává tři edice whisky. Bad na h-Achlaise, Single cask a Cask strength.

Bad na h-Achlaise je lehce kouřová single malt whisky, která zrála v sudech po červeném víně Tuscan. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 46 %. Whisky šla do prodeje na konci října a stále ji můžete zakoupit zde, na stránkách palírny Badachro nebo třeba na e-shopu deinwhisky.de. Cena je 50 £.

Aktualizováno: V komentářích jsem byl upozorněn, že whisky, kterou Badachro prodává sama nepálí. V palírně se vyrábí pouze gin a destilát na whisky nakupují jinde. Tímto se vám omlouvám za neověřené informace. Stává se to pouze jednou, za čas.


Krátké zprávy

Palírna Titanic z Belfastu
Společnost Titanic Distillers získala povolení pro stavbu stejnojmenné palírny. Ta se bude nacházet v místech, kde se zrodil slavný Titanic (tak snad palírna nepůjde v jeho šlépějích). Palírna bude vybavena třemi destilačními kotli a součástí bude i návštěvnické centrum.

Nová irská whiskey
Mladá severo-irská palírna Rademon Estate vydává svou inaugurační whiskey Shortcross. Jedná se o dvakrát destilovanou single malt whiskey, která 5 let zrála v sudech po vínu  z Bordeaux. Následně dozrávala v nových sudech z dubu chinkapin. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. 700 lahví půjde do prodeje v prosinci. Zarezervovat si ji můžete na stránkách palírny Rademon Estate. Cena je 300 £.

Čínská palírna dokončena
V roce 2019 oznámila společnost Pernod Ricard plán na vybudování palírny v Číně, ve které bude produkovat sladovou whisky. Dva roky utekly jako voda a Chuan Malt Whisky Distillery v čínském Emeishanu začala vyrábět. Nezůstane však dlouho sama. Začátkem měsíce oznámila podobné plány společnost Diageo (psali jsme zde)

John Campbell míří do palírny Lochlea
Nedávno jsme psali o odchodu Johna Campbella, dlouholetého distillery managera palírny Laphroaig. Nyní je už jasné, že jeho budoucnost je v palírně Lochlea, kde bude zastávat pozici výrobního ředitele a master blendera. Jestli je to on, kdo stojí za odložením vydání inaugurační whisky z této palírny (psali jsme zde), se neví ;-).

Dobročinná aukce whisky Gold Cock
Na Alkohol.cz probíhá velká dobročinná aukce limitované whisky Gold Cock stáčené pro fórum whisky.nethar.cz (psali jsme zde). Výtěžek aukce dostane nezisková organizace Klub svobodných matek. Aukci najdete na www.alkohol.cz/aukce/aukce-pomahaji.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zombice
2 let před

Já bych byl s tím komentářem, že Badachro vydává „tři edice SVÉ whisky“ trochu opatrný. Podle mého soukromého názoru jde zatím o rozplňování whisky z jiné palírny do láhví, popř. její míchání do sudů. Podobně to dělali i na Raasay. Ono je totiž na všech lahvích je napsáno „Produced FOR Badachro distillery …“ . S tím malým kotlíkem, který mají cca 4 roky, do toho s výrobou a prodejem ginu mi vůbec nesedí, kde by vzali tolik hotového destilátu ze sudů, co by mohli prodávat 😉

Martin Suchý
2 let před

Přesně jak píše zombice. Badachro NENÍ palírna whisky, protože žádnou whisky nepálí. Nakupují sudy z jiné (nebo jiných) palírny, ty lahvují a prodávají. To dělá ve Skotsku i ve světě kdekdo. Palírnou jako takovou jsou, protože pálí gin, vzhledem k zaměření těchto stránek bych to ale nemíchal, zbytečně to mate čtenáře.

Martin Suchý
2 let před

A navíc když vidím ten kotlík, tak ani nevidím potenciál, že by se někdy palírnou whisky stala, minimálně za současné výbavy. Pokud vím, tak minimální kapacita kotle, aby dostali licenci je 1800 litrů. Tohle mi připomíná spíš Loch Ewe a jejich minikotlík. Ti sice kdysi licenci dostali, ale jen díky nedokonalému zákonu, který byl již upraven a navíc se o licenci tahali několik let.