Whiskey novinky z USA 20/2021

Po dvou týdnech se opět setkáváme, abychom se seznámili s novými přírůstky do americké whiskey rodiny. Dnes nás toho čeká opravdu hodně včetně několika rarit, takže se pohodlně usaďte, vezměte do ruky skleničku lahodné Ameriky (v pravici třímám výtečný Wild Turkey 101) a pojďte se s námi podívat na žhavé whiskey novinky ze Spojených států amerických.

Frey Ranch Single Grain Wheat & Frey Ranch Single Grain Oat

Frey Ranch Single Grain Wheat & Frey Ranch Single Grain Oat

Palírna z Frey Ranch z Fallonu v Nevadě vydává dvě lahve ze své Single Grain Series.

Frey Ranch Single Grain Wheat je whiskey vyrobena ze 100% z měkké bílé ozimé pšenice, pěstované a sladované přímo na rodinné farmě Frey. Zrála šest a půl roku, stojí 50$ (375 ml) a vyrobeno bylo téměř 2500 lahví.

Frey Ranch Single Grain Oat je vyrobena ze 100% z ovsa, také pěstovaného a sladovaného přímo na farmě. Whiskey zrála také šest a půl roku, stojí 59$ (375 ml) a vyrobeno nebylo ani tisíc lahví.

Jde o první dvě plnění z této série a rodinná farma s palírnou hodlají v tomto způsobu produkce pokračovat. Zrna pěstují na ranči o rozloze 1500 akrů a aktuálně zde zraje dvanáct jedinečných whiskey. Je tak velmi pravděpodobné, že o této značce ještě uslyšíme.


Sagamore Spirit Bottled in Bond

Sagamore Spirit Bottled in Bond

Nezanedbatelná zpráva, marylandská žitná opět na scéně! Palírna Sagamore Spirit z marylandského Baltimoru vydává žitnou whiskey.

Značka dosud vydávala plnění, která kombinovala vlastní a nakoupenou whiskey, což je mezi začínajícími producenty v USA běžná praxe. Palírna však chtěla na mapu vrátit skutečnou žitnou z Marylandu a to se jí nyní podařilo. Čtyřletá žitná je směsí žitné s vysokým podílem žita a žitné s nižším obsahem žita, což odráží recept, který palírna používala u whiskey z MGP.

Má 50% alkoholu a stojí 60$.


Krátké zprávy

Baker’s Exclusive Selection
Kentucká palírna Jim Beam vydává speciální edici bourbonu Baker’s, jedné z mnoha značek, jež produkuje. Oproti standardnímu sedmiletému plnění zrál tento bourbon jedenáct let a osm měsíců, má 53,5% alkoholu a stojí 100$.

Company Distilling Straight Bourbon
Společnost Company Distilling z Tennessee, která je novým projektem Jeffa Arnetta, bývalého master distillera palírny Jack Daniel‘s, uvádí na trh svou inaugurační láhev. Minimálně tříletý pšeničný bourbon pochází ze směsi původně ze tří států a finišoval v sudech z javorového dřeva. Má 45% alkoholu, stojí 60$ a dostupný je zatím pouze v Tennessee. Společnost pak plánuje do dvou let otevřít vlastní palírnu a to ve východní části státu.

American Highway Reserve (Batch 1)
Spolupráce kentucké Bardstown Bourbon Company a hvězdy country hudby Brada Paisleyho (např. skladba Whiskey Lullaby) vyústila v bourbon, jenž zrál čtyři roky, z toho jedenáct měsíců v návěsu jednoho z tahačů, který byl součástí Paisleyho turné. Poté byl smíchán s třináctiletými a patnáctiletými složkami. Má 48%, stojí 100$ a vyrobeno bylo třicet tisíc lahví.

Cedar Ridge Double Barrel Bourbon & Cedar Ridge Bottled in Bond
Značka z Iowy vydává hned dvě plnění. Double Barrel Bourbon dozrává v novém sudu z amerického dubu, má 52,5% alkoholu a stojí 50$. Bottled in Bond plnění je pak čtyřletá žitná s 50% alkoholu a cenovkou 50$. Obě nové lahve budou k dostání v Iowě, Illinois, Minnesotě a ve Wisconsinu.

Cathead Tintype Old Soul Bourbon
Palírna z Mississippi vydává sedmiletý bourbon, jenž byl destilován v Indianě a až poté zrál v samotné palírně. Mashbill obsahoval 75% kukuřice, 21% žita a 4% sladového ječmene. Etiketu zdobí fotografie Timothyho Duffyho, zakladatele nadace Music Maker Relief Foundation, která poskytuje podporu živé hudbě a hudebníkům. Na samotné etiketě je bluesová legenda Luke Mayer. Má 59,6% alkoholu a stojí 100$.

Driftless Glen Bourbon de Naranja
Malá odbočka. Palírna Driftless Glen z Baraboo ve Wisconsinu uvádí na trh čtyřletý bourbon, jenž zrál dalších šest měsíců v sudech po sherry ze Španělska naplněných pomeranči. Než však byly sudy k dispozici, urazily velký kus cesty. Nejprve totiž k vinnému alkoholu byly přidány pomeranče a to na šest měsíců, dokud nebyly vyextrahovány pomerančové tóny. Po odstranění slupek se do sudů přidaly hrozny z okolí španělské Huelvy, aby mohlo vzniknout vino naranja nebo jinak též pomerančové sherry. To pak v sudech zrálo dva roky. Až poté do nich mohl tento bourbon. Má 50% alkoholu, stojí 100$ a k dostání je pouze v palírně.

St. George Single Malt (Lot 21)
Kalifornská palírna St. George vydává single malt whiskey, která byla smíchána z 26 sudů, jenž dříve obsahovaly bourbon z Kentucky, whiskey z Tennessee, jablečnou brandy, rhum agricole nebo kalifornské sauternes. Slad je pak kombinací několika typů (pale malt, crystal malt, chocolate malt, black patent malt nebo bamberg malt). Whiskey zrála od čtyř a půl do dvaadvaceti let. Má 43% alkoholu, stojí 100$ a vyrobeno bylo 4200 lahví.

Four Gate Rye Downunder
Společnost Four Gate z Indiany vydává sedmiletou žitnou whiskey. Mashbill obsahoval 95% žita a 5% sladového ječmene a whiskey finišovala v sudech po vínu apera (australské sherry, které je však z úcty k pravému sherry od roku 2010 nazýváno samotnými Australany jako apera; termín přijali za svůj i v Kanadě). Žitná má 55,1% alkoholu, stojí 185$ a vyrobeno bylo 2169 lahví.

Samuel Maverick Barrel Proof Bourbon
Certifikovaná (veškerá výroba kromě pěstování obilí musí proběhnout v daném státě) texaská značka Samuel Maverick vydává bourbon v sudové síle. Mashbill obsahoval 72% texaské kukuřice, 18% žita a 10% sladového ječmene. Má 57% alkoholu, stojí 55$ a dostupná je pouze v Texasu.

Laws Whiskey House Cognac Finished Four Grain Bourbon
Denverská palírna Laws Whiskey vydává bourbon finišovaný v sudech po cognacu. Základ tvoří dvouletý bourbon Laws Four Grain, vybrané sudy poté finišují v 205l a 400l sudech po cognacu. Vše je na závěr snoubeno v kádi z francouzského dubu, známé jako foeder. Bourbon má 47,5% alkoholu, stojí 80$ a vyrobeno bylo 2220 lahví.

Hard Truth Sweet Mash Rye
Palírna Hard Truth z Nahsvillu v Indianě vydává žitnou, jejíž výrobní proces proběhl kompletně v domovské palírně. Při něm však nebylo použito zbytků zapáry z předchozí destilace (proto sweet mash), což je jinak obvyklé, a více tak vynikají pikantní a kořenité tóny žita. Whiskey má 57,6% alkoholu a stojí 70$.

J. T. Meleck
A opět malá rarita. Značka J. T. Meleck z Louisiany vydává whiskey, jež byla vyrobena z rýže vypěstované na 20 akrech bažin v jižní části státu. Po více než čtyřech letech zrání v téměř 120l sudech byla whiskey stočena do lahví. Má 48% alkoholu, stojí 43$ a vyrobeno bylo 934 lahví.

Clyde May’s
Společnost Clyde May’s, jež má v plná v blízké budoucnosti vybudovat vlastní palírnu Conecuch Ridge v Troy v Alabamě, vydává hned čtveřici nových lahví. 5 Years Old Single Barrel je pětiletý bourbon s 51% alkoholu a cenovkou 50$. 6 Years Old Special Reserve Straight Bourbon zrál šest let, má 55% alkoholu a stojí 60$. 13 Years Old Cask Strength Alabama Style je bourbon s 60% alkoholu a cenovkou 140$. A konečně, 15 Years Old Kentucky Straight Bourbon je zatím nejstarším plněním značky, má 56% alkoholu a stojí 200$.

A na závěr…

To, že jsem se na tyto whiskey novinky naladil bourbonem Wild Turkey 101 není náhoda. Mnozí z vás určitě zaznamenali, že tato značka nově spadá do portfolia Warehouse1. Nejedná se však o reklamu! Ale spíše o připomenutí akce, jež se bude konat v Ideas are Bulletproof, tedy v restauraci s barem, která je konceptem zaměřena právě na Ameriku. Představení značky se zde koná pozítří ve čtvrtek 25. 11. od 18 hodin, takže kdo máte čas a chuť, nechte se zasvětit Jaroslavem Modlíkem do tajů těchto výborných whiskey.

Warehouse1

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nidan
2 let před

Petře, paráda, jen takovej dotaz ? nešlo by třeba doplnit co bude možno ochutnat v evropě ? chuť by byla ale bojím se že z těhle věcí neuvidíme nic 🙁 což je škoda

Petr (PoznejWhisky)
2 let před

Moc zdravím! 🙂
Co se týče konkrétních plnění, vždy, pokud jsou takové informace k dispozici, uvádím dostupnost (ať už jde o konkrétní stát(y), celé Spojené státy nebo přesah mimo USA). Pokud u konkrétního plnění není dostupnost vůbec uvedena, nepodařilo se mi zjistit detailnější informace.
Každopádně pokud jde o přesah do Evropy, tam se, bohužel, bavíme v rámci jednoho článku whiskey novinek z USA často o jednotkách, které se sem dostanou (a to je ještě možná moc).
Proto kolikrát uvádím i seznam států USA, kde je konkrétní plnění k dostání, protože člověk nikdy neví, kdy a kdo může mít do USA cestu. V dnešní době je sice cestování složitější, ale přece jen, co kdyby někdo z čtenářů mířil do Ameriky a něco z nových plnění mu utkvělo v paměti…
O tom, že to je škoda převeliká, raději nemluvit…