Whiskey novinky z USA 19/2021

Další dva týdny jsou za námi, za okny přebírá vládu čím dál chladnější počasí a tak mám pro vás jeden návrh. Nalejte si dram americké whiskey a pojďte se spolu s námi podívat, co se za posledních čtrnáct dní ve Spojených státech amerických urodilo. Není toho málo!

Michter’s 20 Years Old (2021 Release)

Michter’s 20 Years Old

Kentucká palírna Michter’s vydává po roční pauze opět svůj dvacetiletý bourbon, který byl v předešlých letech vždy velmi vysoce hodnocen.

V palírně vybírají sudy ke každému konkrétnímu plnění s opravdu velkou pečlivostí a nejinak tomu bylo u tohoto bourbonu. Pro něj si vzal výběr sudů na starost přímo master distiller Dan McKee. Výsledkem je bourbon s intenzivními tóny melasy, třešní, pražených pekanových ořechů, opečeného dubu nebo zimolezu.

Limitovaný dvacetiletý bourbon má 57,1% alkoholu a visí na něm cenovka 750$.


Jack Daniel’s Single Barrel Coy Hill High Proof

Jack Daniel’s Single Barrel Coy Hill High Proof

Jedna z nejznámějších značek (pokud ne vůbec ta nejznámější) americké whiskey vydává nové single barrel plnění.

Nové plnění legendární Tennessee whiskey je pojmenováno podle nejvyššího kopce v areálu palírny, na kterém stojí rackhouse č. 8 a 13, z nichž pocházejí sudy použité pro toto vydání. Mashbill obsahoval 80% kukuřice, 12% sladového ječmene a 8% žita. Předpokládá se, že se tato láhev stane cennou trofejí mezi sběrateli nejen této značky.

Whiskey má 68,7%-74,15% alkoholu a stojí 70$.


Angel’s Envy Cask Strength (2021 Release)

Angel’s Envy Cask Strength

Palírna z kentuckého Louisville vydává bourbon v sudové síle, jenž finišoval v sudech po portském víně.

Pro palírnu se stalo cask strength vydání už tradicí, protože jde již o desáté plnění. Vyrobeno bylo téměř patnáct tisíc lahví a jedná se tak oproti šesti stům kusům z prvního vydání v roce 2012 o značný posun. 

Má 60,35% alkoholu, lahve o objemu 750ml stojí 230$ a téměř patnáct tisíc lahví bude k dostání takřka ve všech státech USA.


George Dickel X Leopold Bros Collaboration Blend

George Dickel X Leopold Bros Collaboration Blend

Nejen v české kotlině dochází ke spolupráci whisky palíren. V tomto případě se spojili palírny George Dickel z Tennessee a Leopold Bros z Colorada.

Hlavní slovo měly master distilleři obou palíren, Nicole Austin a Todd Leopold, kteří daly dohromady nikdy nevydanou žitnou Column Still z Tennessee a žitnou Three Chamber z Colorada, která byla od uvedení loni na jaře oceňována jako jedna z nejlepších žitných minulého roku.

Žitná whiskey, jež má 50% alkoholu, stojí 110$ a americká whiskey obec podle zpráv už teď doufá, že nepůjde o ojedinělou událost.


Krátké zprávy

Blue Run Kentucky Straight High Rye Bourbon
Značka Blue Run vydává bourbon, jehož mashbill obsahoval 65% kukuřice, 30% žita a 5% sladového ječmene. Vysoce žitný bourbon, jenž vychází k ročnímu výročí značky, zrál v sudech vypálených na úroveň číslo 4 (alligator) v palírně Castle & Key (Frankfort, Kentucky), pochází ze 100 barrelů a opět za ním stojí legendární postava Jima Rutledge. Má 55,5% alkoholu, stojí 90$ a vydáno bylo zhruba 25 000 lahví.

Jeptha Creed Bottled in Bond Rye Bourbon Mash Bill
A v Kentucky zůstáváme. Tamější palírna Jeptha Creed vydává bourbon, jehož mashbill obsahoval 75% kukuřice odrůdy Bloody Butcher, 20% sladového žita a 5% sladového ječmene. Tímto plněním oslavuje své páté výročí a tak bychom mohli považovat bottled in bond vydání za důkaz růstu a kvality značky. Bourbon má 50% alkoholu, stojí 53$ a k dostání je zatím v Kentucky a Indianě s plánovanou březnovou expanzí do Illinois, Missouri a Tennessee.

Old Line Double Oak Series Port Cask & Old Line Double Oak Series Madeira Cask
Baltimorská palírna Old Line vydává hned dvojici single malt whiskey, které navazují na vydání s finiši v sudech po sherry oloroso nebo po rumu. Jak Port Cask, tak Madeira Cask zrály minimálně čtyři roky, přičemž šest měsíců finišovaly v jednotlivých sudech. Obě plnění mají 50% alkoholu a cenovku 65$.

Old Charter Oak French Oak Bourbon
Značka Old Charter, produkovaná palírnou Buffalo Trace, vydává nový bourbon, jenž zrál ve francouzských dubových sudech. Ten navazuje na vydání Chinkapin Oak, Mongolian Oak a Canadian Oak, která odkazovala na to, jak sudy z různých dubů mění výsledný destilát. Má 46% alkoholu a stojí 70$.

Barrell Bourbon (Batch 031) & Barrell Gray Label
Společnost Barrell Craft Spirits vydává plnění Batch 031, jež je směsí bourbonů starých šest, sedm, deset, patnáct a šestnáct let. Základem je kukuřičný bourbon, který je doplněn mladšími pšeničnými bourbony. Šestiletý blend bourbonů původem z Kentucky, Indiany a Tennessee zrál šest let, má 55,6% alkoholu a každá z 31 000 lahví stojí 90$.

Stejná společnost pak vydává i plnění Gray Label, jež má svůj původ v Kanadě. Do whisky, která zrála 24 let, byly použity i ty, jež dozrávaly v sudech po sherry oloroso nebo po armagnacu. Má 60,82% alkoholu a stojí 250$.

Few Bottled in Bond
Společnost FEW Spirits ze státu Illinois ke svému desátému výročí vydává bourbon, jehož mashbill tvořila ze 70% kukuřice, z 20% žito a z 10% sladový ječmen. Následně zrál čtyři roky v minnesotském dubu. Má 50% alkoholu, stojí 50$ a k dispozici bude ve státech Colorado, Florida, Illinois, Kalifornie a New York nebo také na stránkách buyfewspirits.com.

Castle & Key The Untold Story of Kentucky Bourbon (Chapter 1)
Nejnovější bourbon kentucké palírny Castle & Key pochází z mashbillu, jenž obsahoval 73% bílé kukuřice, 10% žita a 17% sladového ječmene. Veškerý výtěžek z prodeje půjde na stipendijní program The Diversity in Kentucky Distilling Scholarship, který si klade za cíl připomínat podíl Afroameričanů na výrobě bourbonu a zachovat jejich odkaz. Bourbon má 53,5% alkoholu a každá z 425 lahví stojí 150$.

Smooth Ambler Founders Series Cask Strength Rye Recipe
Západovirginská palírna Smooth Ambler vydává pětiletou žitnou, jež je prvním vydáním v rámci její Founders Series. Mashbill obsahoval 88% žita a 12% sladového ječmene. Žitná whiskey má 57% alkoholu, stojí 55$ a k dostání bude ve státech Florida, Georgie, Illinois, Jižní Karolína, Kalifornie, Maryland, Michigan, New York, Ohio, Pensylvánie, Severní Karolína a Texas.

Balcones Tres Hombres
Nám již dobře známá texaská palírna Balcones vydává ve spolupráci s legendární rockovou kapelou ZZ Top whiskey, jejíž mashbill tvořila modrá kukuřice, ječmen a žito. Název pochází z alba, které bylo vydáno v roce 1973. Whiskey má 50% alkoholu, stojí 60$ a k dostání by měla být všude po USA.

Wyoming Whiskey Outryder
Značka z Wyomingu vydává plnění, jež je díky tenčícím se zásobám směsí desetileté whiskey (mashbill obsahuje 48% žita, 40% kukuřice a 12% sladového ječmene), desetiletého bourbonu (68% kukuřice, 20% žita a 12% sladového ječmene), čtyřleté žitné (51% žita, 37% kukuřice, 12% sladového ječmene) a čtyřletého bourbonu (68% kukuřice, 20% žita a 12% sladového ječmene). Ufff! Má 50% alkoholu, stojí 75$ a vyrobeno bylo 11 520 lahví.

Whiskey Del Bac Tenth Anniversary
Palírna Del Bac z arizonského Tucsonu, která má jako jedna z mála vlastní sladovnu, vydává blend amerických single maltů, který obsahuje i whiskey, jež dozrávaly v sudech po vínu Moscatel nebo po calvadosu. Má 50% alkoholu, stojí 100$ a k dostání bude přímo v palírně.

Tattersall Port Wine Barreled Straight Rye
Palírna Tattersall z minnesotského Minneapolis vydává žitnou, která zrála dva roky v nových vypálených sudech z amerického dubu a dva roky v sudech po portském typu ruby a tawny. Má 50% alkoholu, stojí 50$ a k dostání bude pouze ve státech Minnesota a Wisconsin.

New Holland Zeppelin Bend 10 Years Old
Michiganská palírna New Holland vydává desetiletou single malt whiskey, která zrála v sudech z amerického dubu a finišovala v australských sudech po sherry. Má 47,3% alkoholu, stojí 130$ a k dispozici bude pouze v Michiganu.

Cheers!


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments