Recenze whisky Laphroaig 10 Year Old

Palírna Laphroaig byla na skotském Islay založena v roce 1815. Whisky Laphroaig je symbol kouřových whisky a nejprodávanější kouřovou single malt whisky na světě. Z velké části tomu vděčí Ianu Hunterovi, bývalému majiteli, který se ve 40. letech minulého století vydal na cestu do Spojených států, kde propagoval whisky Laphroaig. Dnes je palírna v majetku společnosti Beam Suntory.

Na jaře roku 2021 palírna rozšířila svou základní řadu o 10letou whisky Sherry Oak Finish. Na tu jsme se zaměřili v jedné z minulých recenzí (odkaz zde). Tentokrát se naopak podíváme na starší klasiku, základní kámen palírny Laphroaig a jednu z nejklasičtějších lahví z Islay, whisky Laphroaig 10 Year Old. Whisky zrála v sudech po bourbonu a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 %. Je barvená a filtrovaná za studena.


Recenze Laphroaig 10 Year Old

Whisky: Laphroaig 10 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Laphroaig
Region: Islay
Věk: 10yo
Síla: 40%
Sudy: ex-bourbon

Vůně: citrusy, jód, obvazy
Chuť: kouřová s tóny vanilky
Dozvuk: střední, kouřový

Hodnocení: 78 %


Každý whiskař si prý pamatuje chvíli, kdy ochutnal svůj první Laphroaig. Mě klasická desítka nikdy moc nelákala. Proto se stalo, že moje první láhev Laphroaigu byl výborný Brodir, těsně následovaný o nic horším PX Cask. Když jsem si pak nedávno otevřel láhev nového 10letého Sherry Oak Finish, řekl jsem si, že by to už konečně chtělo přechutnat základní 10leté plnění.

Už po prvotním přivonění jsem se cítil trochu ošizen. Tohle má být ten ikonický Laphroaig? Tohle má být ta hořící nemocnice? Tóny jódu a obvazů jsem ze sklenky cítil, ale rozhodně to nebylo nic, z čeho by se mi srolovaly ponožky. Chuť můj dojem nevylepšila. Whisky byla řídká s nádechem kouře a vanilky. Nic složitého, nic zajímavého. V podobném duchu se nesl i dozvuk. Po dlouhé době mě whisky opravdu zklamala.

Poslední dobou se ozývají hlasy, že tato ikona kouřových whisky už není, co bývala. Tohle já nemůžu posoudit. Nicméně aura nekompromisní whisky, která se kolem 10leté whisky Laphroaig vznáší, rozhodně neodpovídá realitě. Nevím, jestli jsem měl smůlu na špatný ročník, nebo už mám tak vyjetou hubu. Rozhodně, se ale k whisky Laphroaig 10 Year Old vracet nebudu a za kouřem půjdu jinam.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
František
2 let před

Zdravím Honzo,
chuťové buňky máte naprosto v pořádku a i já Vám potvrzuji, že Laphroaig 10yo už není, co bývala. Svoje tvrzení opírám o desítky vypitých láhví této desítky. Přesně z Vámi popsaných důvodů jsem přešel na Laphroaig 16yo (48%) a jsem spokojen. Poslední dva roky přicházím na chuť Lagavulinu 🙂

Jirka
2 let před

Ahoj Honzo,
můžu potvrdit to, co píšeš. Dlouho jsem si myslel, že ta rozdílnost je způsobena tím, že se postupně propíjím skrz smoke&peat chutě a ztrácím takové to ucuknutí, překvapení, když si někdo neznalý čichne a ochutná třeba poprvé Ardbeg. Ale jak jsme stáli na molu u Laphroaig a měli vedle sebe plnění s rozdílem 25 let, byl to rozdíl až neskutečný!
Díky za recenzi, díky za články a díky za čas, který věnujete právě whisky.

Honza
2 let před

Ahoj,
mě se ještě zdá, že proti starším plněním rychleji vyprchává. Před lety i dlouho otevřená láhev s posledními pár cm whisky byla pořád plná vuně a chuti. Teď mám láhev, kde je lehce pod půlkou a je to jak voda kterou bych láhev vypláchnul.

J. Dvořák
2 let před

Dívám se, že Laphroaig to pěkně schytává. Historický kontext mi chybí rovněž a porovnat se staršími plněními nesvedu. Za sebe jsem měl ještě horší zkušenost s Laphroaig Select, to bylo hodně slabé a proti tomu je i tahle 10-letá docela fajn. (Na druhou stranu jsem ji dostal a taky stojí pár peněz.) Naopak mě docela baví Quarter Cask a hodně baví PX Cask, byť obecně mi v této kategorii whisky sedí mnohem víc jiné značky.

Jirka
2 let před

Tak zvětrávání u Laphroaig nemůžu tak moc posoudit. Mám ještě lahve „desítky“ ze Skotska z roku 2014 a otevírám postupně. Ale např Glenfiddich Fire and Cane byl po cca 3 měsících strašně mýdlovatý…a to mi fakt chutnal na začátku.

Lukas
2 let před

Posledni dobou s poslednimi plnenimi maji kluci zkusenost i s Ardbegem 10, ktery je na tom jeste hure nez Laphroaig.