Recenze whisky Laphroaig 10 Year Old

Palírna Laphroaig byla na skotském Islay založena v roce 1815. Whisky Laphroaig je symbol kouřových whisky a nejprodávanější kouřovou single malt whisky na světě. Z velké části tomu vděčí Ianu Hunterovi, bývalému majiteli, který se ve 40. letech minulého století vydal na cestu do Spojených států, kde propagoval whisky Laphroaig. Dnes je palírna v majetku společnosti Beam Suntory.

Na jaře roku 2021 palírna rozšířila svou základní řadu o 10letou whisky Sherry Oak Finish. Na tu jsme se zaměřili v jedné z minulých recenzí (odkaz zde). Tentokrát se naopak podíváme na starší klasiku, základní kámen palírny Laphroaig a jednu z nejklasičtějších lahví z Islay, whisky Laphroaig 10 Year Old. Whisky zrála v sudech po bourbonu a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 %. Je barvená a filtrovaná za studena.


Recenze Laphroaig 10 Year Old

Whisky: Laphroaig 10 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Laphroaig
Region: Islay
Věk: 10yo
Síla: 40%
Sudy: ex-bourbon

Vůně: citrusy, jód, obvazy
Chuť: kouřová s tóny vanilky
Dozvuk: střední, kouřový

Hodnocení: 78 %


Každý whiskař si prý pamatuje chvíli, kdy ochutnal svůj první Laphroaig. Mě klasická desítka nikdy moc nelákala. Proto se stalo, že moje první láhev Laphroaigu byl výborný Brodir, těsně následovaný o nic horším PX Cask. Když jsem si pak nedávno otevřel láhev nového 10letého Sherry Oak Finish, řekl jsem si, že by to už konečně chtělo přechutnat základní 10leté plnění.

Už po prvotním přivonění jsem se cítil trochu ošizen. Tohle má být ten ikonický Laphroaig? Tohle má být ta hořící nemocnice? Tóny jódu a obvazů jsem ze sklenky cítil, ale rozhodně to nebylo nic, z čeho by se mi srolovaly ponožky. Chuť můj dojem nevylepšila. Whisky byla řídká s nádechem kouře a vanilky. Nic složitého, nic zajímavého. V podobném duchu se nesl i dozvuk. Po dlouhé době mě whisky opravdu zklamala.

Poslední dobou se ozývají hlasy, že tato ikona kouřových whisky už není, co bývala. Tohle já nemůžu posoudit. Nicméně aura nekompromisní whisky, která se kolem 10leté whisky Laphroaig vznáší, rozhodně neodpovídá realitě. Nevím, jestli jsem měl smůlu na špatný ročník, nebo už mám tak vyjetou hubu. Rozhodně, se ale k whisky Laphroaig 10 Year Old vracet nebudu a za kouřem půjdu jinam.


Čtěte také:

6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.