Whisky týdeník 36/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Na Islay vznikne nová palírna. Glenmorangie vypráví příběh zimy. Johnnie Walker rozšiřuje řadu Ghost and Rare. Palírna Lochlea vydává svou první whisky. Smokehead dozrával v sudech po stoutu. Irská Writers’ Tears zase dozrávala v sudech po ledovém víně. Macallan představil novou Harmony Collection a Glen Moray přidává novou whisky do své řady Warehouse 1.

Glenmorangie A Tale of Winter

Glenmora

Když minulý rok na podzim vydala palírna Glenmorangie whisky A Tale of Cake (psali jsme zde), vzbudila s ní slušný rozruch. Hodně lidí zaujalo netradiční, pestrobarevné balení i její příběh. Tento rok Dr. Bill nevzpomíná na oblíbený dort, ale sní o zimě a o whisky, která by zachytila náladu zimních dnů, kdy je člověk doma zabalený ve svetru, zatím co venkovní svět leží pod sněhem.

Nová whisky Glenmorangie – A Tale of Winter je 13letá whisky, která nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po víně Marsala. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky ucítíte tóny ovoce, medu, kakaového prášku, skořice či zázvoru.

Whisky by měla být dostupná od 1. listopadu a dáte za ní 75 £.


Johnnie Walker Ghost and Rare

Johnnie Walker Ghost and Rare

V edici Blue Label Ghost and Rare najdete míchané whisky Johnnie Walker, jejichž základ vždy tvoří whisky z nějaké zaniklé palírny. V této edici již vyšly whisky Blue Label Ghost and Rare Brora (2017), Blue Label Ghost and Rare Port Ellen (2018) a Blue Label Ghost and Rare Glenury Royal (2019). Nyní společnost Diageo představila čtvrté plnění.

Základ whisky Blue Label Ghost and Rare Pittyvaich tvoří whisky ze zrušené palírny Pittyvaich. Tato palírna se otevřela v roce 1974. Uzavřena však byla po pouhých 18 letech. V současné době je považována za skrytý poklad Speyside. Mimo této unikátní whisky se ve výsledném blendu použily whisky z palíren Mannochmore, Auchroisk, Cragganmore, Strathmill a Royal Lochnagar. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 43,8 %.

Whisky se do prodeje dostane 1. listopadu s cenovkou 275 £.


Lochlea First Release

Lochlea Single Malt First Release

V srpnu roku 2018 začala výroba v palírně Lochlea. Tu vybudoval Malcolm Rennie, který dříve pracoval v palírnách BruichladdichArdbeg či Kilchoman. Palírna se nachází v oblasti Lowland na stejnojmenné farmě, kde si pěstuje vlastní ječmen. Farma Lochlea je známá i z jiného důvodu. Sedm let svého mládí zde strávil slavný skotských básník Robert Burns. Nyní tato palírna vydává svou první whisky.

Nová Lochlea Single Malt First Release je NAS whisky zrající v kombinaci first-fill sudů po bourbonu a sudů po sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 46 %. Není barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 7 000 lahví inaugurační whisky, která se do prodeje dostane začátkem listopadu. Polovina nákladu bude dostupná ve Velké Británii, druhá polovina se dostane na 10 vybraných trhů v Evropě a v Severní Americe. Cena bude 50 £. Zkraje příštího roku se pak můžeme těšit na první základní vydání.


Smokehead Twisted Stout

Smokehead Twisted Stout

Smokehead je oblíbená značka single malt whisky z Islay od společnosti Ian Macleod. Jméno palírny, ze které whisky pochází, je tajemstvím. V létě letošního roku společnost představila řadu nízkoalkoholických míchaných nápojů založených na whisky Smokehead (psali jsme zde). Nyní přichází další novinka.

Smokehead Twisted Stout je single malt whisky z Islay, která dozrávala v sudech po stoutu. To jí dodalo tóny čokolády či karamelu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %.

Whisky můžete zakoupit na www.smokehead.com. Cena je 49,99 £. Nová whisky se v základní řadě postaví vedle whisky High Voltage, Rum Rebel a Sherry Bomb.


Writers’ Tears Ice Wine

Writers’ Tears Ice Wine

Je to necelý měsíc co irská společnost Walsh Whiskey představila první čistě single pot still whiskey Writers’ Tears (psali jsme zde). Nyní tu máme další irskou novinku.

Nová Writers’ Tears – Ice Wine Cask Finish v sobě kombinuje irskou single pot still whiskey a třikrát destilovanou single malt whiskey, které spolu 12 zráli v sudech (typ hogshead) po ledovém víně. Tyto sudy pochází z vinařství Inniskillin z kanadského Ontaria a vyrobeny byly ve francouzském bednářství Berthomieu Cooperage. V těchto sudech whiskey zrála od března 2020 do května 2021. Poté byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Celkem bylo vyrobeno 3 500 lahví této whiskey. V průběhu měsíce bude dostupná na Celtic Whiskey Shop. V listopadu se pak dostane na trhy v USA a Kanadě.


Krátké zprávy

Macallan Harmony Collection
Palírna Macallan se spojila s šéfkuchařem Jordi Rocou a společně vytvořili první limitovanou whisky z nové The Harmony Collection. Nová whisky Macallan Harmony Collection Rich Cacao je NAS whisky lahvovaná s obsahem alkoholu 44 % a cenovkou 115 £. Whisky je v současné době vyprodaná, další várka by se na e-shopu palírny Macallan měla objevit 2. listopadu.

Glen Moray Warehouse 1 1998 Barolo Finish
Palírna Glen Moray představila novou whisky ze své řady Warehouse 1 (více o této řadě zde). Nová whisky byla destilovaná v roce 1998. Nejdřívě zrála v sudech po bourbonu, posledních 18 měsíců však dozrávala v sudech po italském víně Barolo. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 52,9 %. Všech 863 lahví je dostupných pouze ve Velké Británii. Cena je 140 £.

Nová palírna na Islay
Ke schválení byly podány plány na novou palírnu na ostrově Islay. Ta by se měla jmenovat Ili a měla by být postavena na farmě Gearach nedaleko Port Charlotte. Její majitelé ve svých plánech kladou velký důraz na udržitelnost. Pokud nová palírna dostane zelenou, začne stavba v létě příštího roku.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments