Whisky týdeník 35/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Přichází první záchvěv Vánoc lahvovaný v nové vánoční edici whisky Big Peat. Palírna Glenmorangie představila limitovanou edici whisky zrající v sudech po tokajském víně. Macallan vydává šestou a poslední whisky z řady Edition Series. Lagavulin oslavuje Islay Jazz Festival. Palírna Kilchoman představila novou edici své whisky 100% Islay a palírna Glenturret předělala design a složení své základní řady.

Vánoce se blíží

Big Peat Christmas 2020

Pokud jste po předčtení nadpisu začali panikařit a chystat se vzít útokem obchodní centra, můžete být v klidu. Do Vánoc nám ještě nějaký čas zbývá (3 měsíce ;-)). První vlašťovka ve formě nové edice vánoční whisky Big Peat je však už tady.

Big Peat Christmas 2020 je již desátou vánoční edicí této limitované blended malt whisky. Tu tvoří pouze single cask whisky z několika palíren z ostrova Islay. Jedná se o palírny Ardbeg, Bowmore, Caol Ila a zrušenou palírnu Port Ellen. Whisky byla lahvována v sudové síle s obsahem alkoholu 53,1%. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena.

Nová whisky Big Peat Christmas 2020 se do prodeje dostane v průběhu září. Cena bude 52,99£.


Glenmorangie a příběh jednoho dortu

Glenmorangie A Tale of Cake

Dr. Bill Lumsden, působící v palírnách Ardbeg a  Glenmorangie jako Director of Whisky Creation, pokračuje se svými experimenty se sudy, ze kterých vzešla nová limitovaná edice whisky Glenmorangie.

Glenmorangie A Tale of Cake je NAS whisky, která zrála v sudech po bourbonu. Poté dozrávala v sudech po desertním Tokajském víně z Maďarska. To jí dodalo sladké tóny tropického ovoce a medu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46%.

Whisky je již v prodeji i v České republice. Cena je 75£.


Poslední Macallan z řady Edition Series

Macallan Edition No. 6

Palírna Macallan představila šestou a zároveň poslední whisky ze své řady Edition Series. Tato řada měla za cíl prozkoumat přístup palírny k výrobě whisky.

Poslední whisky Macallan Edition No. 6 byla inspirována krajinou kolem palírny a krásou řeky Spey. Whisky je bez udání věku a je tvořena kombinací pěti typů sudů. Lahvována byla s obsahem alkoholu 48,6%. Ve whisky nalezete tóny čerstvého ovoce, muškátového oříšku, zázvoru či vanilky.

Whisky můžete zakoupit zde, na stránkách palírny Macallan za 95£.


Jazz s chutí Lagavulinu

Lagavulin Jazz 2020

Již od roku 2011 vydává palírna Lagavulin každoroční speciální edici své whisky u příležitosti konání akce Islay Jazz Festival. Ani letos tomu není jinak a s blížícím se 22. ročníkem tohoto festivalu, se k nám blíží i nová whisky.

Lagavulin Jazz 2020 je 22letá whisky, která zrála v použitých sudech z amerického a evropského dubu. Některé z těchto sudů byly zavíněny. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 52,6%.

Celkem bylo vytvořeno 2004 lahví. Whisky bude dostupná od 3. října v palírně Lagavulin na Islay. Cena je 405£.


Nový Kilchoman je 100% Islay

Kilchoman 100% Islay 2020 Edition

I další očekávaná novinka je z ostrova Islay. Palírna Kilchoman představila již 10. edici své whisky využívající pouze suroviny z tohoto skotského ostrova.

Pro výrobu whisky Kilchoman 100% Islay 2020 Edition byl použitý ječmen odrůd Optic a Publican, který byl farmě palírny Kilchoman sklizen v letech 2007, 2009 a 2010. Rašelina použitá pro sušení sladu je také pouze z Islay. Whisky poté zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Jedná se o jedinou whisky ve Skotsku, kde celý proces od sklizení ječmene do lahvování uskutečnil na jedné farmě.

Whisky lahvovaná s obsahem alkoholu 50% je dostupná na stránkách palírny Kilchoman. Cena je 59,95£.


Palírna Glenturret mění svou základní řadu

Glenturret Tripple Wood

Palírna Glenturret je údajně nejstarší dosud fungující palírnou ve Skotsku. Minulý rok změnila svého majitele a nyní, pod dohledem bývalého master blendera palírny Macallan, přichází i změna základní řady palírny. Mění se jak design lahví, tak whisky, kterou v nabídce najdeme.

Nová základní řada palírny se nyní skládá z NAS whisky Glenturret Tripple Wood (43% abv.), 10leté Glenturret Peat Smoked (50% abv.), Glenturret 12 Years Old (46% abv.) a Glenturret 15 Years Old (55% abv.). Současně pak také palírna představila limitovanou 25letou a 30letou whisky, kterých vyrobili jen 1 000 lahví.

Nové whisky se na pulty obchodů dostanou v průběhu září. Cena je 47£  (NAS), 52£ (10yo), 60£ (12yo) a 110£ (15yo).


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
3 let před

Tak nejak posledni dobou ty nove designy etiket i lahvi jsou ne jednim krokem dozadu, ale tak 30. Ja vim, ze na to to „nejede“, ze je dulezity obsah, ale i tak me nektere lahve vubec nelakaji ke koupi. Navic kdyz ma clovek pomalu problem i rozlisit nektere lahve od sebe, protoze jejich design je velmi podobny.

Admin
3 let před

Třeba u Arranu se ta změna povedla, ale ten nový Glenturret mi spíše evokuje lékárnu než whisky.

Lukas
3 let před

Arran je vyjimka potvrzujici pravidlo, ale Benromach, Benriach, ted Glenturret a dalsi.