Dvoj-recenze whisky King Barley

King Barley, první československá whisky, se v Těšeticích nedaleko Olomouce začala vyrábět v roce 1973. Devadesátá léta však pro tuto whisky znamenala postupný konec. Až v roce 2017 v původních prostorách vznikla palírna Tōsh a výroba whisky King Barley začala ožívat. Nedávno pak palírna Tōsh vydala své první dvě whisky a právě na ně se zaměří má dnešní recenze.

Obě tříleté whisky byly vytvořené podle původní receptury. To zahrnuje nakouřený slad a pekařské kvasnice. Zrály v repasovaných sudech, pamatující ještě původní produkci v 90. letech. King Barley Virgin Oak Finish pak dozrávala v novém sudu z amerického dubu, zatímco whisky Marsala Finish dozrávala v sudu po víně Marsala. Whisky mají obsah alkoholu 46%. Nejsou barvené ani filtrované za studena.


King Barley Virgin Oak Finish
King Barley Virgin Oak Finish

Whisky: King Barley Virgin Oak Finish
Palírna: Tōsh
Region: Česká republika
Věk: 3yo
Síla: 46%
Sudy: repasované a nové dubové sudy
Cena: 990,-
Koupit: Tōsh

Vůně: ovocné a uzené tóny, vanilka, sultánky
Chuť: sladká
Dozvuk: delší, sladký, lehce hořký

Hodnocení: 79%


King Barley Marsala Finish
King Barley Marsala Finish

Whisky: King Barley Marsala Finish
Palírna: Tōsh
Region: Česká republika
Věk: 3yo
Síla: 46%
Sudy: repasované a sudy po víně marsala
Cena: 990,-
Koupit: Tōsh

Vůně: Grep, rozmarý a bílá čokoláda
Chuť: grep, čokoláda
Dozvuk: střední, sladký, lehce tříslovinový

Hodnocení: 82%


Česká whisky zažívá v posledních letech velký rozmach a s každou novou whisky se pojí i velká očekávání. Pokud jde navíc o první whisky z nové palírny, vkládá se do hry i velmi důležitý první dojem. Novinky z palírny Tōsh jsem si tedy hned objednal, abych zjistil, jak si ve stále se rozrůstající domácí konkurenci povedou.

Jako první jsem si nalil King Barley Virgin Oak Finish, dozrávající v nových dubových sudech. Přivítaly mě ovocné a uzené tóny, vanilka, sultánky. Vůně je jemná, ale má hloubku. Po napití whisky trochu kousne. Cítím výraznou sladkost a trochu hořkosti. Dozvuk je delší, sladký.

To King Barley Marsala Finish je ve vůni intenzivnější. Cítím výrazný grep, rozmarýn a v pozadí bílou čokoládu. Grep? Nejsem si úplně jistý, zdali tohle ve whisky vyhledávám. Hořko-ovocné tóny se projeví i v chuti, spolu se sladkostí a náznaky čokolády. Závěr je kratší než u předchozí whisky, sladkost je tu však také. Třísloviny mi trochu drhnou na jazyku.

Sedím teď nad dopitými skleničkami, hlavou se mi honí spousta věcí a já přemýšlím jak to nějak krátce shrnout. Obě jsou to plné, dobré whisky, které palírně Tōsh ostudu neudělají. Už se těším, co dalšího si pro nás připraví. Ale k tomu aby se u mě dostaly trochu výše, jim však ještě něco chybí. Výsledek recenze whisky King Barley Virgin Oak Finish je proto 79% (jak hodnotím) a whisky King Barley Marsala Finish 82% (jak hodnotím).

Recenze whisky King Barley

Seznam recenzovaných whisky


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments