Recenze whisky Nc’nean Organic Batch 1

Skotská palírna Nc’nean byla na západním pobřeží Skotska založena v roce 2017. Palírnu založila Annabel Thomas a už od samého počátku upoutala palírna jistou pozornost svou snahou o šetrnost k životnímu prostředí. Ve výsledku palírna pokrývá veškerou svou energetickou spotřebu z obnovitelných zdrojů a její láhve jsou vyrobeny z recyklovaného skla. V létě roku 2020 pak palírna představila svou první whisky Nc’nean Ainnir (psal jsem zde), která vyvolala značný mediální zájem. Láhev číslo jedna se totiž v charitativní aukci vydražila za neuvěřitelných 41 004£, čímž překonala světový rekord pro whisky z nové palírny.

Dnes nás čeká recenze druhé whisky z palírny Nc’nean, která již vyšla ve vyšším nákladu a s příjemnější cenovkou. Single malt whisky Nc’nean Organic Batch 1 zrála 3 roky v kombinaci sudů po bourbonu (35%) a v STR sudech červeném víně (65%). Mimochodem, stejné složení sudů jako inaugurační Ainnir. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Recenze whisky Nc’nean Organic Batch 1
Nc’nean Organic Batch 1

Whisky: Nc’nean Organic Batch 1
Palírna:
Nc’nean
Region: Highlands
Věk: NAS
Síla: 46%
Sudy: ex-bourbon, STR wine casks

Vůně: lehký slad, víno, vanilka, ovoce
Chuť: Vinea, lehce koření
Dozvuk: střední, nahořklý

Hodnocení: 78%


První ochutnávání whisky z nové palírny má v sobě určité kouzlo. Člověk neví, do čeho jde a netuší, co má čekat. Horší ale je, když vidí, jak první láhve z dané palírny lítají v aukcích za nesmyslné částky. To pak začne podvědomě očekávat, že má před sebou něco výjimečného. Mozek je záludná věc a tak jsem i já k láhvi přistupoval s určitou idealizovanou představou. Marně jsem krotil svá očekávání s tím, že jde stále jen o 3letou whisky. Čekal jsem prostě nějaké wow.

Už první přičichnutí k nalité sklence, mě ale vrátilo zpátky na zem. Hned mi bylo jasné, že kvůli další láhvi, prasátko rozhodně rozbíjet nebudu. Vůně nebyla moc intenzivní. Cítil jsem slad, kyselejší tóny vína a trochu ovoce. Takový lehký závan zatuchlého sklepa, kde se skladují jablka. V chuti už byla whisky výraznější. Sladké tóny ovoce se vytratily, whisky byla lehce kořenitá s chutí, která mi připomněla Vineu. Střední závěr rychle ztratil svou sílu a lehce zhořkl.


Seznam recenzovaných whisky

Nc’nean Organic Batch 1 není špatná whisky. Sice ničím vyloženě nenadchne, ale také ničím neurazí. Je to solidní 3letá whisky z nové palírny. Bohužel trochu dojíždí na ten rozruch, který vznikl kolem vydání inaugurační whisky. Zájem mnoha „investorů“ dostal cenu této whisky na úroveň, neodpovídající její kvalitě. O to větší pak může být zklamání. Já jsem rád, že jsem mohl ochutnat. Otevřenou láhev určitě dopiji bez nějakého přemáhání, ale na lov dalších lahví se nevydám. Pár let počkám a pak zkusím, jak se whisky z palírny Nc’nean vyvíjí. Výsledek recenze whisky Nc’nean Organic Batch 1 je 78% (jak hodnotím).

Recenze whisky Nc’nean Organic Batch 1

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní
3 let před

Ahoj Honzo,
no, ono se asi od tříleté whisky moc očekávat nedá, nemohu posoudit, neochutnal jsem, mám jen jednu ve sbírce. Pokud se posuneme o dva roky, tak takový Ardbeg 5y – Wee Beastie je alespoň pro mne úžasné pití, takže se dá udělat i dobrá mladá whisky a nesmím zapomenout na Bowmore 9y, ta už bohužel není k mání, pár láhví jsem s kamarády stačil vypít.
Těším se na další příspěvky. Hezký den.
Petr