Recenze whisky Glenfarclas 15 Year Old

Již šestá generace potomků Johna Granta stojí v čele palírny Glenfarclas. Jedná se tak o jednu z mála zbývajících starých rodinných palíren ve Skotsku. Tato nezávislost a dlouhodobá vize napomáhají růstu této palírny, která v současnosti produkuje dvanáctou nejprodávanější single malt whisky na světě. Dobrá správa sudových zásoba také palírně umožňuje udržovat rozsáhlou základní řadu, kde najdete whisky ve stáří 8 až 40 let. Dostatek zásob staré whisky také umožňuje rozumnou cenovou politiku.

V minulém roce jsem recenzoval 25leté plnění (recenze je zde). Nyní je načase prozkoumat whisky 15letou, která je pro mnohé favoritem základní řady této palírny. Whisky zrála v sudech po sherry, jak je také pro palírnu Glenfarclas typické. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena. Pohodlně se usaďte, je tu recenze whisky Glenfarclas 15 Year Old.


Recenze whisky Glenfarclas 15 Year Old
Glenfarclas 15 Year Old

Whisky: Glenfarclas 15 Year Old
Palírna:
Glenfarclas
Region: Speyside
Věk: 15yo
Síla: 46%
Sudy: sherry
Cena: 1390,-
Koupit: vzorek na DramRoom.cz

Vůně: hořká čokoláda, koření, rozinky, meruňky
Chuť: sladká, kořenitá, hořká čokoláda
Dozvuk: delší, sladký

Hodnocení: 83%


Po nalití sklenky se hned rozvine příjemná vůně, která postupně odhaluje několik vrstev. Nejprve hořká čokoláda a koření, postupně přecházející do sladkých tónů rozinek a meruněk. Možná cítím i trochu rašeliny. Vliv sherry je znát, ale rozhodně není dominantní. Po napití se chuť pěkně rozvíjí. Na začátku sladkost vanilky a ovoce postupně přechází ke kořenitějším tónům, aby nakonec skončila u hořké čokolády. Dozvuk je pak delší, sušší a sladký.

Když jsem před lety poprvé ochutnal tuto whisky, velmi mi zachutnala. Dlouho jsem pak na tuto láhev vzpomínal. Ke konci roku jsem se rozhodl oprášit vzpomínky a opět jsem si tuto whisky pořídil. Ukázalo se však, že i ve whisky platí staré přísloví o vstupování do stejné řeky. Ono jedinečné překvapení se již nedostavilo. Měl jsem to asi čekat, od první láhve jsem ochutnal spoustu zajímavých whisky a i mé nároky se tak logicky zvýšily. Přesto se nemohu zbavit jistého zklamání. U této láhve postrádám intenzivní tóny perníku, které mě tenkrát tak zaujaly. Nevím, zda se změnila whisky nebo já. Nejspíše oboje. I přes to se stále jedná o dobrou whisky. Výsledek recenze whisky Glenfarclas 15 Year Old je 83% (jak hodnotím).

Recenze whisky Glenfarclas 15 Year Old

Seznam recenzovaných whisky

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin2
2 let před

Nyní ochutnávám – je to můj první Glenfarclas ale proč ne, už dlouho jsem chtěl tuto značku ochutnat. Za mě bych hodnotil trochu hůře. Krásně voní ale chutná tak nijak, vodovatě, řídce – zklamání. Je to tedy za mě jedna z těch které krásně voní ale zklamou vás chutí – no co aspoň to vysvětluje proč je tato značka dlouhodobě dostupná za tak skvělé ceny. Abych nebyl špatně pochopen není to špatná whisky ale znám blendy za třetinu ceny z kterých mám lepší požitek JWJBlonde, HBHB, Teachers (tedy chuťově ve vůni je Farclas hodně silný a blendy mu nesahají ani po kolena).