Recenze whisky Glenfarclas 25 Year Old

Palírna Glenfarclas je  jedna z mála zbývajících nezávislých rodinných palíren ve Skotsku. Byla založena roku 1836 a v roce 1865 přešla do rukou Johna Granta. V majetku jeho rodiny pak zůstala dodnes. Díky této stabilitě a prozíravému plánování se může spolehnout na rozsáhlé zásoby své whisky. V základní řadě proto můžete nalézt whisky staré 8 až 40 let. Já si do dnešní recenze vybral 25letou whisky Glenfarclas.

Whisky z palírny Glenfarclas zrají téměř výlučně v sudech po sherry a ani toto 25leté plnění není výjimkou. Whisky celou dobu zrála v sudech po sherry oloroso. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 43%. Není dobarvovaná ani filtrovaná za studena.


Recenze whisky Glenfarclas 25 Year Old
Glenfarclas 25 Year Old

Whisky: Glenfarclas 25 Year Old
Palírna: Glenfarclas
Region: Speyside
Věk: 25yo
Síla: 43%
Sudy: ex-sherry oloroso
Cena: 3490,-
Koupit: skotska-whisky.cz

Vůně: kořenitá s tóny vanilky, lehká sladkost
Chuť: plná, lehce dřevo, sladkost, náznak hořkosti
Dozvuk: střední, s náznaky sladkosti a dřeva

Hodnocení: 86%


Po této whisky jsem sáhl ze dvou důvodů. První důvod je, že do 15leté whisky ze základní řady palírny Glenfarclas jsem se zamiloval na první ochutnání. Druhý důvod je ten, že co se finančního hlediska týče, jedná se o jednu z těch relativně dostupnějších whisky tohoto stáří. Byl jsem tedy zvědavý nejen na to, zda-li mě osloví stejně jako ta předchozí, ale i na to, jak se ve whisky projeví ty dlouhé roky zrání v sudu.

Když jsem tuto whisky poprvé ochutnal, překvapilo mě jak málo sladká je. Po předchozí zkušenosti s 15letou variantou jsem čekal nálož sherry. Už první přivonění vám však napoví, že tady dostanete něco trochu jiného. Cítíte tu spíše koření, trochu vanilky a lehké tóny mízy. Sladkost se drží spíše v pozadí. Celkově je vůně jemná, méně výrazná. Nejsilnější stránkou této whisky je pak chuť. Oproti vůni je hutnější, komplexnější. Měl jsem problém (větší než obvykle) určit, co ve whisky cítím. Žádná složka výrazněji nevyčnívá. Lehce sladká, trochu dřevitá (zase ta míza), s tóny koření. Trochu drhne na jazyku. To mi chutná. Dozvuk už je ale zase trochu slabší.

Celkově je to dobrá whisky. Jen po těch letech v sudu trochu usedlá. Neochutnal jsem moc takhle starých whisky, nevím tedy, jestli to už nepatří k věku. Rozhodně by jí však slušelo trochu více života. Celkově ale koupě nelituji. Výsledek recenze whisky Glenfarclas 25 Year Old je 86% (jak hodnotím).

Recenze whisky Glenfarclas

Seznam recenzovaných whisky


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Merkun
3 let před

Glenfarclas je zřejmě finančně nejdostupnější z mých top 15 (litrovka dvanáctileté je k mání v plzeňském e-shopu fajn koš za až neuvěřitelných 780 Kč!). Osobně se držím názoru mnoha odborníků z branže ze samotného Skotska, že nad 15 let stáří už další staření whisky postrádá efekt a jde jen o reklamní tah, takže děkuji za tip, ale neochutnám. Nicméně tu patnáctiletou ano, byť nedokážu odhadnout, kdy přijde na řadu. Díky za recenzi.