Skotské palírny #8 – Glenfarclas [glen•fark•lass]

Palírnu Glenfarclas založil v roce 1836 Robert Hay. Její jméno v gaelštině znamená Údolí zelené trávy. Když pak v roce 1865 Robert Hay zemřel, palírnu koupil John Grant se svým synem Georgem. V majetku rodiny Grantů zůstala palírna až do dnešních dnů, kdy palírnu vlastní již šestá generace. Palírna Glenfarclas je tak jedna z mála starých nezávislých rodinných palíren ve Skotsku

V roce 1898 byla těžce postižena krachem bratří Pattisonů (více zde), kteří v palírně vlastnili poloviční podíl. Hrozící bankrot se palírně podařilo ustát díky zásobám staré whisky, které mohli prodat nebo dát jako záruku za půjčku.


Palírna Glenfarclas

Oblast: Speyside
Založena: 1836
Majitel: J. & G. Grant
Kapacita: 3,5 mil. litrů
Web: https://glenfarclas.com

Recenze:
Glenfarclas 15yo – 83%
Glenfarclas 25yo – 86%


Palírna se může pyšnit také jedním prvenstvím. V roce 1968, 5 let poté co Glenfiddich začal jako první na světě prodávat single malt whisky, přišel Glenfarclas na trh s první single malt whisky v sudové síle. Jednalo se o Glenfarclas 105 a toto plnění je stále součástí základní řady.

Palírna je také známá svou oblibou v používání ex-sherry sudů pro dozrávání své whisky. Nákladné shánění těchto sudů vyřešili, dnes již 25letým, partnerstvím s producentem sherry José y Miguel Martin, který je zásobuje potřebnými sudy.

Palírna disponuje třemi páry destilačních kotlů, které jsou zahřívány ohněm. Před několika lety, v rámci modernizace, předělali vytápění pod kotli na plynové. Tato změna se prý natolik promítla do výsledného destilátu, že se vrátili zpátky ke staršímu systému.


Skotské palírny

V posledních letech v palírně postavily celou řadu nových skladišť. Těch je teď v areálu palírny 38 a jsou schopné pojmout až 105 000 sudů.

Základní řada palírny je velmi rozsáhlá a nabízí jak plnění Glenfarclas Heritage bez udání věku, tak také plnění 8leté, 10leté, 12leté, 15leté, 21leté a 25leté. Poslední plnění v základní nabídce je již zmíněná 105. Palírna také pravidelně vydává celu řadu ceněných limitovaných edicí.

Palírna Glenfarclas
Palírna Glenfarclas

Pro příští návštěvu zůstaneme ve Speyside a podíváme se na palírnu Glenlivet.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.