Skotské palírny #8 – Glenfarclas [glen•fark•lass]

Glenfarclas, jedna z nejstarších rodinných palíren ve Skotsku, byla založena v roce 1836. V roce 1865 přešla do rukou Johna Granta a v majetku jeho rodiny je až dodnes.


Palírna Glenfarclas

Oblast: Speyside
Založena: 1836
Majitel: J. & G. Grant
Kapacita: 3,5 mil. litrů
Web: https://glenfarclas.com

Recenze:
Glenfarclas 25yo – 86%


Palírna se může pyšnit také jedním prvenstvím. V roce 1968, 5 let poté co Glenfiddich začal jako první na světě prodávat single malt whisky, přišel Glenfarclas na trh s první single malt whisky v sudové síle. Jednalo se o Glenfarclas 105 a toto plnění je stále součástí základní řady.

Palírna je také známá svou oblibou v používání ex-sherry sudů pro dozrávání své whisky. Nákladné shánění těchto sudů vyřešili, dnes již 25letým, partnerstvím s producentem sherry José y Miguel Martin, který je zásobuje potřebnými sudy.

Palírna disponuje třemi páry destilačních kotlů, které jsou zahřívány ohněm. Před několika lety, v rámci modernizace, předělali vytápění pod kotli na plynové. Tato změna se prý natolik promítla do výsledného destilátu, že se vrátili zpátky ke staršímu systému.


Skotské palírny


V posledních letech v palírně postavily celou řadu nových skladišť. Těch je teď v areálu palírny 38 a jsou schopné pojmout až 105 000 sudů.

Základní řada palírny je velmi rozsáhlá a nabízí jak plnění Glenfarclas Heritage bez udání věku, tak také plnění 8leté, 10leté, 12leté, 15leté, 21leté a 25leté. Poslední plnění v základní nabídce je již zmíněná 105. Palírna také pravidelně vydává celu řadu ceněných limitovaných edicí.
(aktualizováno 4. 1. 2020)

Palírna Glenfarclas
Palírna Glenfarclas

Pro příští návštěvu zůstaneme ve Speyside a podíváme se na palírnu Glenlivet.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.