Recenze whisky Bladnoch 17 Year Old

Palírna Bladnoch je nejstarší dosud fungující palírna v oblasti Lowland. V roce 1817 jí na své stejnojmenné farmě založili bratři McClellandovi. Palírna dlouho zůstávala v rodinných rukách a prosperovala. Až na počátku 20. století byla poprvé uzavřena. Následující roky se v palírně měnili majitelé a fáze produkce a odstávek se střídaly jedna za druhou. V roce 1994 se zdálo, že irský podnikatel Raymond Armstrong tento začarovaný kruh prolomí, ale rodinné problémy ho donutily palírnu po 20 letech uzavřít. Současný majitel David Prior palírnu Bladnoch koupil v roce 2015 a po dvouleté rekonstrukci spustil výrobu.

V roce 2017 palírna Bladnoch slavila 200 let od svého založení. Při této příležitosti vydala limitovanou edici (6 000 lahví) své 17leté whisky. Ta byla destilovaná v roce 2001 a prvních 15 let zrála v sudech po bourbonu. Poslední roky pak dozrávala v sudech po červeném víně z Kalifornie. Nakonec byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46,7 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena. A právě na tu se podíváme v dnešní recenzi.


Recenze Bladnoch 17 Year Old

Whisky: Bladnoch 17 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Bladnoch
Region: Lowland
Věk: 17yo
Síla: 46,7%
Sudy: ex-bourbon, ex-red vine
Koupit: kupte vzorek na DramRoom.cz

Vůně: bourbon, dřevo, víno, karamel
Chuť: kořenitá, lehce sladká s tóny kakaa
Dozvuk: střední, kořenitý s tóny vína

Hodnocení: 83 %


Co se týče whisky z palírny Bladnoch, jsem kniha nepopsaná. Opět jsem tak k nalité sklence mohl přistupovat s čistou hlavou, neovlivněný předchozími zkušenostmi. Takové chvíle si užívám. První, co jsem ze skleničky ucítil, byly výrazné bourbonové tóny a dřevo. Po chvilce začaly vystupovat vínové tóny s lehkou zatuchlinou, jako bych se ocitl ve sklípku. Tohle mě moc nebavilo. Úplně nakonec jsem z rozpité skleničky ucítil karamel. Nebo přesněji, karamelové salko. V chuti byla whisky Bladnoch zajímavější než ve vůni. Sladkost zmizela, whisky byla kořenitá s náznakem kakaa. Whisky byla hladká a pila se jedna radost. Dozvuk se pak nesl v podobném duchu.

Whisky Bladnoch 17 Year Old nakonec nezklamala. Ve vůni mě whisky trochu odrazovala tóny bourbonu, chuť však tuto whisky dovedla vytáhnout a dodat jí určitý punc zajímavosti, díky kterému nezapadne mezi ostatními a člověk si jí zapamatuje. Myslím, že na produkci z palírny Bladnoch se ještě někdy podíváme.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments