Nová pravidla pro japonskou whisky

Whisky se v Japonsku vyrábí již 100 let. Za poslední dekádu se však stala velmi oblíbenou po celém světě. S touto rostoucí poptávkou a nedostatkem destilátu vyrobeného v Japonsku, se ale naplno ukázaly problémy v pravidlech, které japonskou whisky definují. Jak jsem již psal v jednom z minulých článků (odkaz zde), japonská whisky ani nemusí být vypálená v Japonsku. Velká spousta japonské whisky je prostě jen převlečený destilát z Kanady či ze Skotska, v nejhorším případě i nastavený jiným destilátem. Teď se však začíná blýskat na lepší časy.

Japonská whisky

Japan Spirit & Liqueurs Makers Association, která v sobě sdružuje většinu velkých producentů japonské whisky, představila nová pravidla pro označování japonské whisky (oficiální oznámení je zde), která budou pro její členy závazná. Ta by měla jasně definovat, co musí whisky splňovat, aby mohla mít označení Japanese whisky.  

Změny se týkají všech kroků ve výrobě whisky. Mezi nejdůležitější změny patří:

  • Pro její výrobu musí být použito sladované obilí. Lze přidat i nesladované.
  • Fermentace a destilace musí proběhnout v palírně v Japonsku.
  • Destilát musí být destilován na méně než 95% abv.
  • Destilát musí zrát v Japonsku v dřevěných sudech o objemu maximálně 700 litrů po dobu minimálně tří let.
  • Musí být lahvována v Japonsku s minimálním obsahem alkoholu 40%.
  • Dobarvována smí být pouze karamelem (E150).

Nová pravidla vejdou v platnost 1. dubna a nejzazší datum pro jejich aplikaci je pak 31. březen 2024. Na to, co se tím změní, si musíme počkat. Přestane do Japonska proudit new make ze Skotska nebo se někteří japonští producenti vzdají označení Japanese whisky? Dočkáme se třeba rozšíření základní nabídky mé oblíbené palírny Ben Nevis, která nyní 80% své produkce posílá do Japonska? No uvidíme. Rozhodně je to ale krok správným směrem.

UPDATE:
Některé společnosti už na nová pravidla reagují. Společnost Nikka na svých stránkách uvádí (odkaz zde), které její produkty mohou být označené jako japonská whisky. Dovíte se tak například, že populární blend Nikka Whisky from the Barrel, nemůže být označován jako japonská whisky.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments