Skotské palírny #46 – Aberfeldy [ah•bur•fell•dee]

Palírna Aberfeldy byla založena v roce 1896 jen pár kroků od bývalé palírny Pitilie, která zde fungovala v letech 1825 – 1867. Palírnu postavili bratři John a Tommy Dewarové. Poptávka po jejich míchané whisky Dewar’s White Label rostla a oni tak potřebovali novou palírnu, ve které by produkovali single malt whisky nejen pro tento oblíbený blend. O dva roky později se výroba rozjela.


palírna Aberfeldy

Oblast: Highland
Založena: 1896
Majitel: John Dewar & Sons (Bacardi)
Kapacita: 3,4 mil. litrů
Web: www.aberfeldy.com


Od svého založení až do součastnosti, zůstala palírna Aberfeldy v majetku společnosti John Dewar & Sons, která mezitím dvakrát změnila majitele. V roce 1925 společnost kupuje DCL. Když se v roce 1997 z DCL formuje Diageo, podmínkou britských regulačních úřadů je prodej některých značek. O rok později proto společnost John Dewar & Sons spolu s palírnou Aberfeldy kupuje Bacardi.

Palírna funguje téměř bez přerušení. Jedinou výjimkou byly obě světové války, kdy výrobu přerušil nedostatek ječmene. V roce 1972 proběhla v palírně velká rekonstrukce. Zavřela se sladovna a počet destilačních kotlů se zvýšil na čtyři. V roce 2000 se v palírně otevřelo oceňované návštěvnické centrum Dewars World of Whisky, věnující se palírně Aberfeldy a značce Dewar’s. Před rokem 2020 ho ročně ho navštívilo 40 000 lidí. Palírna také nedávno investovala 1,2 milionu liber do bojleru na biomasu. Díky tomu se podařilo snížit produkci emisí v palírně o 90 %.


Skotské palírny

Single malt whisky z palírny Aberfeldy vždy byla (a stále je) nejdůležitější složkou míchaných whisky Dewar’s, nejprodávanější skotské whisky na americkém trhu. Není proto divu, že první oficiální stáčení z této palírny se objevilo až v roce 1991. Tehdy se jednalo o 15letou whisky, která vyšla v rámci edice Flora & Fauna. V roce 2014 však byla představena nová základní řada. Aberfeldy se následně zařadila mezi nejrychleji rostoucí značky skotské single malt whisky. Od roku 2014 vzrostly prodeje o 200%. A když se podíváme na prodeje za posledních 10 let, zjistíme, že vzrostly dokonce o 600%.

Základní řadu whisky Aberfeldy tvoří 12leté, 16leté a 21leté plnění. V bezcelních zónách potom můžete nalézt 16letou a 21letou whisky, obě dozrávající v sudech po Madeiře. Na vybraných letištích se pak můžete setkat s edicí Exceptional Cask Series.

palírna Aberfeldy
Palírna Aberfeldy

Příště zavítáme do slavného Campbeltownu a navšívíme palírnu Glen Scotia.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.