Recenze whisky Talisker 8 Year Old Special Release 2020

V minulé recenzi jsem se věnoval speciální každoroční edici společnosti Diageo nazvanou Special Release a ochutnal jsem 12letou whisky Lagavulin, vydanou v roce 2020. Dnes jsem si z této edice vybral whisky z palírny Talisker. Ta byla na ostrově Skye založena v roce 1830 a dnes se jedná o třetí nejprodávanější značku single malt whisky od společnosti Diageo. Palírna se může pochlubit rozsáhlou základní řadou, ve které najdete jak řadu NAS whisky, tak whisky s udáním věku v čele s legendárním 10letým plněním. Najdete zde i whisky, dozrávající v různých typech sudů.

Whisky Talisker 8 Year Old Special Release 2020 je však v historii palírny něčím jedinečná. Jedná se o první whisky Talisker, která dozrávala v sudech po jamajském rumu. Není proto divu, že tato láhev vzbudila u fanoušků velkou zvědavost. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 57,9 %. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena. Je tu recenze whisky Talisker 8 Year Old Special Release 2020.


Talisker 8 Year Old Special Release 2020
Talisker 8 Year Old Special Release 2020

Whisky: Talisker 8 Year Old Special Release 2020
Palírna:
Talisker
Region: Islands (Skye)
Věk: 8yo
Síla: 57,9 %
Sudy: ex-rum cask finish
Koupit: kupte vzorek na DramRoom.cz

Vůně: slad, pepř, med, vanilka, nezralé banány
Chuť: sladká, pepřová, chuť spáleného chleba
Dozvuk: delší, pepř, hořká čokoláda

Hodnocení: 84 %


Whisky dozrávající v sudech po karibských rumech jsem nikdy moc na chuť nepřišel. K tomu navíc sudová síla. Nemusím vám proto asi vysvětlovat, proč jsem tentokrát k nalité sklence přistupoval s jistou obezřetností. Místo rány do nosu se ale po přivonění dostavilo překvapení. Žádný silný alkohol, žádné výrazné rumové tóny. Místo toho jemná sladová vůně s tóny vanilky, medu a pepře. Kde je těch necelých 58 % alkoholu? Po napití to bylo jasné, kde se alkohol schoval. Až mne z toho rozbrněl jazyk. Zpočátku sladká chuť se rychle přehoupla do pepřových tónů Taliskeru. Kouř jsem moc necítil, spíše něco jako spálený chléb. Delší dozvuk se pak nesl v tónech hořké čokolády.

Výrazný vliv sudů po rumu jsem v této whisky nenašel. A byl jsem za to rád. Až když jsem se blížil ke konci svého dramu, začal jsem tam určité rumové tóny cítit. Hodně například vystoupily nezralé banány. Ale třeba si to už se mnou jenom hrála představivost. Mám pro whisky z palírny Talisker slabost a proto jsem rád zkusil i tento kousek. Whisky to byla dobrá, ale příště spíše půjdu o dům dál. Když si budu chtít dát hlt Taliskeru, sáhnu po jiné láhvi. Proto je výsledek recenze whisky Talisker 8 Year Old 84 % (jak hodnotím).


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments