Týdeník #9/22 – nové srdce pro Rosebank

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna GlenAllachie vydává už sedmou edici whisky Cask Strength. Irská palírna Teeling přidává první pot still whiskey do řady Wonders of Wood. Bushmills vydává novou edici whiskey Black Bush. Method and Madness připravili novou Japanese Trilogy. Palírna Lark z Tasmánie slaví 30. výročí. V palírně Rosebank už jsou nové kotle a přichází nová edice whisky Campbeltown Loch.

GlenAllachie 10 Year Old Cask Strength

GlenAllachie 10 Year Old Cask Strength

Čas letí jak voda. Přijde mi neskutečné, že už je to rok, co čtvrtá edice 10leté sudovky od GlenAllachie získala titul nejlepší single malt whisky na světě na World Whiskies Awards 2021 (psali jsme zde). A nyní už se blíží edice číslo 7.

Nová whisky GlenAllachie 10 Year Old Cask Strength Batch 7 zrála v kombinaci nových sudů a sudů po sherry Oloroso a Pedro Ximénez a vínu Rioja. Sudy vybral Billy Walker, který tento rok oslaví 50 let jako whisky blender. Whisky byla lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 56,8 % a nabídne vám tóny vřesového medu, sušeného ovoce a skořice.

Nová whisky bude dostupná v průběhu tohoto měsíce. Cena 62,99 £.


Teeling Wonders of Wood Single Pot Still

Teeling Wonders of Wood Single Pot Still

Sotva irská palírna Teeling ukončila svou řadu Renaissance (psali jsme zde), představuje svou další novinku. Ta tentokrát rozšíří řadu Wonders of Wood, v rámci které naposledy vyšla whiskey Teeling Wonders of Wood Cherry Wood Cask (psali jsme zde).

Nová whiskey Teeling Wonders of Wood Single Pot Still je první single pot still whiskey, která se v této řadě objevila. Pro její výrobu byl použit sladovaný a nesladovaný ječmen v poměru 1:1. Třikrát destilovaná whiskey poté zrála nových sudech z dubu chinkapin. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 %.

Whiskey bude nejdříve dostupná v Irsku, poté se pak vydá do celého světa.


Bushmills Black Bush 80/20 Sherry Cask Reserve

Bushmills Black Bush 80/20 Sherry Cask Reserve

Když jsem minulý měsíc vydal článek o zajímavých whisky do 500,-, v následné diskuzi se párkrát objevil tip na irskou whiskey Bushmills Black Bush. Mnohé z vás proto jistě potěší, že palírna představila novou edici této whiskey.

Novou blended whiskey Bushmills Black Bush 80/20 Sherry Cask Reserve tvoří z 80 % single malt whiskey zrající v sudech po sherry a pro zbylých 20 % byla použita grain whiskey. Nová bushmillska je lahvovaná s obsahem alkoholu 40 % a nabídne vám tóny ovocného koláče, pražených ořechů a koření.

Whiskey bude dostupná v bezcelních zónách a zaplatíte za ní 32 €.


Method and Madness Japanese Trilogy

Method and Madness Japanese Trilogy

S irskou značkou Method and Madness jste se již zde mohli párkrát setkat (psali jsme třeba zde). Jedná se o inovativní a experimentální značku irské whiskey společnosti Irish Distillers. Ta nyní představila trojici irských single pot still whiskey, které zrály ve vzácných japonských sudech. Limitovaná řada Japanese Trilogy se skládá z jedné 33leté a dvou NAS whiskey.

Method and Madness Japanese Mizunara Oak Cask zrála 30 let v sudech po bourbonu. Další tři roky poté dozrávala v sudu z japonského dubu mizunara. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 52,8 % a celkem bylo vyrobeno 252 lahví. Zaplatíte za ní 3 000 €.

Method and Madness Japanese Cedarwood Casks zrála v sudech po bourbonu a po sherry. Poté dozrávala v sudech z japonského cedru. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 % a cena je 95 €.

Method and Madness Japanese Chestnut Casks zrála v sudech po bourbonu a po sherry. Poté dozrávala v sudech z japonského kaštanu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 % a cena je také 95 €.

Whiskey Mizunara Oak Cask by měla být už nyní dostupná na vybraných trzích (Irsko, Francie, UK, USA), zbylé dvě plnění by se měly do obchodů dostat během března.


Lark Rare Cask Para 92

Lark Rare Cask Para 92

Palírna Lark z Tasmánie je jedním z pionýrů australské whisky. A jelikož tento rok slaví 30 let od svého založení, připravila na oslavu speciální single malt whisky, pro jejíž výrobu se spojila se známým australským vinařstvím Seppeltsfield.

Whisky Lark Rare Cask Para 92 je NAS whisky, o které toho moc nevíme. Jisté však je, že dozrávala v sudech po fortifikovaném víně Seppeltsfield Para Liqueur z roku 1992 (rok, kdy v palírně Lark proběhla první destilace). Výsledná whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46,4 %. Ve whisky ucítíte tóny černého čaje lapsang souchong, jahodového pudinku a pražených ořechů.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví o objemu 0,5 litru. Ke každé pak dostanete 100ml láhev Seppeltsfield 1992 Para Liqueur. To vše za 365 amerických dolarů (nebo 500 těch australských).


Krátké zprávy

Palírna Rosebank
Palírna Rosebank

Nové kotle pro Rosebank
Jak již jistě víte, do ikonické palírny Rosebank se pomalu vrací život (psali jsme zde) a nedávno se v palírně nainstalovaly nové destilační kotle. Více fotek a nějaké to video najdete na Facebooku zde.

Laphroaig představil nového distillery managera
Poté co minulý rok palírnu Laphroaig opustil dlouholetý distillery manager John Campbell (psali jsme zde), představila nyní palírna oficiálně jeho nástupce. Je jím Barry MacAffer, který do palírny nastoupil v roce 2011 a od roku 2016 pracoval jako assistant manager.

Nová edice whisky Campbeltown Loch
Palírna Springbank představila novou edici blended malt whisky Campbeltown Loch. Novou edici tvoří pouze single malt whisky produkované v Campbeltownu. Najdete tu tak whisky Springbank, Longrow, Hazelburn, Kilkerran a Glen Scotia. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Obsah alkoholu 46 %.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments