Palírna Springbank

Známá palírna Springbank byla v Campbeltownu založena roku 1828. Zažila tak zlatý věk této oblasti, kdy ve městě a okolí sídlilo 30 palíren a Campbeltown byl nazýván hlavním světovým městem whisky. Dnes ve městě zůstaly pouhé tři palírny.


Palírna Springbank

Výslovnost: spring•bank
Oblast: Campbeltown
Založena: 1828
Majitel: Springbank Distillers (J & A Mitchell)
Kapacita: 0,75 mil. litrů
Web: http://springbank.scot

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Springbank
články o whisky Longrow


Whisky z palírny Springbank nenajdete v žádném blendu. Všechnu svou produkci palírna využívá pro své single malt whisky. Tak tomu ale nebylo vždy. V 60. a 70. letech se část produkce prodávala blenderům do míchaných whisky. Když však v 80. letech klesla poptávka, palírna zle doplatila na svou závislost na produkci míchaných whisky a mezi lety 1979 a 1987 musela být uzavřena. Když ji pak Hedley Wright, pra-pra-vnuk jednoho ze zakladatelů, opět otevřel, rozhodl, že už nikdy neprodá svou whisky žádné jiné společnosti.

Jedná se o jedinou palírnu ve Skotsku, která si sama vyrábí veškerý potřebný slad. Často také bývá označována za nejvíce archaickou palírnu. Disponuje jedním kotlem pro první destilaci a dvěma kotli pro druhou destilaci. Kotel pro první destilaci je pak unikátní tím, že je zahřívaný jak otevřeným ohněm, tak také vnitřním parním vyhříváním.

Palírna vydává svou whisky pod třemi různými značkami. K jejich klasické, lehce kouřové (10 – 15 ppm), Springbank přibyla v roce 1973 rašelinná whisky, později známá jako Longrow. V roce 1997 pak palírna přidala ještě třikrát destilovaný Hazelburn. Longrow a Hazelburn se na produkci palírny podílejí každá 10%.

Na podzim roku 2021 palírna oznámila, že veškerou svou whisky bude prodávat bez krabiček či tub. Chce tak omezit odpad ze svých whisky.

Základní řada Springbank se skládá z 10letého, 15letého, 18letého plnění a 12letého plnění v sudové síle. Každoročně také vycházejí limitovaná plnění 21leté, 25leté a Local Barley.

Řada Longrow je reprezentována whisky Longrow bez udání věku, 18letým plněním a každoroční limitovanou edicí Longrow Red dozrávající v sudech po červeném víně.

Pod značkou Hazelburn je v základní řadě nabízeno plnění 10leté, které každý rok doplní limitovaná edice.

Palírna Springbank
Palírna Springbank

Příště se podíváme do domova nejprodávanější skotské single malt whisky do palírny Glenfiddich.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments