Skotské palírny #5 – Glenfiddich [glen•fidd•ick]

Palírna Glenfiddich byla v roce 1886 založena Williamem Grantem. Splnil si tak svůj celoživotní sen. Palírnu vybudoval vlastníma rukama s pomocí svých sedmi synů a dvou dcer. Při stavbě také využil vybavení z palírny Cardhu. V majetku rodiny Grantů pak palírna vydržela až do dnešních dnů.


Palírna Glenfiddich

Oblast: Speyside
Založena: 1886
Majitel: William Grant & Sons
Kapacita: 21 mil. litrů
Web: https://www.glenfiddich.com/

Recenze:
Glenfiddich 12 Year Old – 74%


V šedesátých letech učinila rodina odvážný krok. Odvrátila se od blendů a začala, jako první na světě, propagovat a exportovat skotskou single malt whisky. To jí vyneslo až na pozici nejprodávanější skotské single malt na světě a tuto pozici si drží dodnes. A stále se jí daří prodeje zvyšovat. V roce 2011 se stala první skotskou single malt, které se prodalo více jak 12 miliónů lahví za rok. V roce 2019 už to bylo 18 milionu lahví.

V prosinci roku 2020 konečně skončila stavba nové palírny, díky které výrazně vzrostla kapacita produkce. Rekonstrukci několikrát protáhla covidová situace i snaha majitelů palírny zachovat charakter whisky Glenfiddich. V současné době tak palírna disponuje 43 kotli. 16 jich je určených pro první destilaci a 27 pro druhou. Výrobní plán pro další rok je pak využít kapacitu palírna na maximum.


Skotské palírny

V základní řadě palírna nabízí 12leté, 15leté, 18leté, 21leté, 30leté, 40leté a 50leté plnění. Mimo celé řady speciálních vydání, palírna ještě vydává speciální sérii nazvanou Experimental Series. V rámci této řady už vyšla IPA experiment (dozrávání v sudech po IPA), Project XX (20 sudů bylo vybráno ambasadory značky), 21letý Winter Storm (sudy po kanadském ledovém víně) a Fire & Cane (kouřová whisky v sudech po rumu).

Palírna Glenfiddich
Palírna Glenfiddich

Jako další navštívíme ostrov Jura se stejnojmennou palírnou.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.