Skotské palírny #5 – Glenfiddich [glen•fidd•ick]

Palírna Glenfiddich byla v roce 1886 založena Williamem Grantem a v majetku rodiny vydržela až do dnešních dnů. Grant, který si tak splnil svůj dlouholetý sen, vybudoval palírnu i díky použitému vybavení z palírny Cardhu.


Palírna Glenfiddich

Oblast: Speyside
Založena: 1886
Majitel: William Grant & Sons
Kapacita: 13,7 mil. litrů
Web: https://www.glenfiddich.com/

Recenze:
Glenfiddich 12 Year Old – 74%


V šedesátých letech učinila rodina odvážný krok. Odvrátila se od blendů a začala, jako první na světě, propagovat a exportovat skotskou single malt whisky. To jí vyneslo až na pozici nejprodávanější skotské single malt na světě a tuto pozici si drží dodnes. A stále se jí daří prodeje zvyšovat. V roce 2011 se stala první skotskou single malt, které se prodalo více jak 12 miliónů lahví za rok. V roce 2018 už to bylo 16,8 milionu lahví.

V současné době je palírna vybavena 31 destilačními kotli. Aby byl možný další růst, plánuje se v palírně rozšíření, které zvýší kapacitu palírny na 20 miliónů litrů čistého alkoholu. Toho bude docíleno také díky nové budově palírny, která bude vybavená dalšími 15 destilačními kotli. Rozšíření palírny se však stále odkládá. Poslední termín je polovina roku 2020. Hlavním důvodem je snaha majitelů palírny zachovat, i v novém zařízení, charakter whisky Glenfiddich.

V základní řadě palírna nabízí 12leté, 15leté, 18leté, 21leté 26leté, 30leté a 40leté plnění. Mimo celé řady speciálních vydání, palírna ještě vydává speciální sérii nazvanou Experimental Series. V rámci této řady už vyšla IPA experiment (dozrávání v sudech po IPA), Project XX (20 sudů bylo vybráno ambasadory značky), 21letý Winter Storm (sudy po kanadském ledovém víně) a Fire & Cane (kouřová whisky v sudech po rumu).
(aktualizováno 30. 12. 2019)

Palírna Glenfiddich
Palírna Glenfiddich

Jako další navštívíme ostrov Jura se stejnojmennou palírnou.


Skotské palírny


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.