Recenze Svach’s Old Well Whisky Silver Rose

Když v říjnu roku 2019 představila česká palírna Svach své první whisky, byla mezi nimi i limitovaná whisky Red Rose. Jednalo se o první (z plánovaných pěti) plnění z řady Páni z Růže. Tato řada má připomínat šlechtický rod Rožmberků, který je, stejně jako palírna Svach, pevně spjatý s regionem jižních Čech. Zatím co whisky Red Rose, věnovaná pánům z Rožmberka, dozrávala v sudech po moldavském víně Kagor, druhá v pořadí, Green rose (2020) byla věnovaná pánům z Českého Krumlova a dozrávala v sudech po rumu River Dog (recenze zde).

Na Svach’s Old Well Whisky Silver Rose, třetí v pořadí, jsme si museli počkat až na začátek roku 2022. Tato růže připomíná pány z Landštejna a Třeboně. Whisky byla vyrobena z nakouřeného sladu a nejdříve zrála v sudu po bourbonu. Poté dva roky dozrávala v sudu z vinařství Sonberk, ve kterém pět let nazrával Ryzlink Rýnský výběr z cibéb ročník 2014. Whisky byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 53,5 %.


Svach’s Old Well Whisky Silver Rose
Svach’s Old Well Whisky Silver Rose

Whisky: Svach’s Old Well Whisky Silver Rose
Palírna: Svach
Region: Česká republika
Věk: NAS
Síla: 53,5%
Sudy: bourbon, Ryzlink Rýnský

Vůně: sladké víno, med, uzený kouř, hruškový kompot
Chuť: lehce sladká, kořenitá, kouřová
Dozvuk: střední, kouřový

Hodnocení: 85% (jak hodnotím)


Whisky Silver Rose byla představená na setkání členů Svach’s Old Well Whisky Clubu v únoru. Tam byla také možnost ji poprvé ochutnat. Já navíc využil příležitosti a ochutnal vedle sebe tuto whisky spolu s vínem, které v daném sudu zrálo před tím. Víno nebylo špatné, ale bylo, dámy prominou, sladké jak cecek. Nicméně nějaké společné znaky jsem tam objevil.

Když jsem tedy pak doma otevřel láhev a pustil se do recenze věděl jsem do čeho jdu. Na první přivonění byla vůně jemná a příjemná. Když jsem se do whisky ponořil více, začaly se přede mnou postupně promenovat různé věci. Nejdříve to byly tóny sladkého vína, pak se objevil lehce uzený kouř, který brzy doplnily hrušky a hřebíček. Představu hruškového kompotu jsem už nemohl dostat z hlavy. V chuti byla whisky méně sladší než ve vůni. Více se projevily kouř, kořenitost a také alkohol, který o sobě dal poprvé vědět. Ve středním závěru pak dominoval hlavně kouř.

Lukáš Andrlík, master distiller palírny Svach, je známý svým nadšením pro různé finishe a jeho kouzla se sudy už vyčarovala celou řadu výborných whisky. Nová Svach’s Old Well Whisky Silver Rose se může směle postavit vedle nich. Jedná se o komplexní a vrstevnatou whisky, kterou si náležitě vychutnáte.

Svach’s Old Well Whisky Silver Rose
Svach’s Old Well Whisky Silver Rose
Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 4]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yarka
2 let před

Nejen za dámy, ale také za milovníky dobrého vína, bych chtěla obhájit výběry z cibéb, které mají ve svém prvotním znaku jistou sladkost. Právě ta je exkluzivitou tohoto elitního přívlastku a ten se nepije na litry…
Určitě předal zmíněný sud do whisky to nejlepší, soudím podle recenze.