Týdeník #13/22 – dobročinná aukce Glenfiddich

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Irský Jameson vydává první single pot still whiskey po více než 20 letech. Compass Box připravil míchanou whisky Vellichor. Palírna Craigellachie představila první whisky z řady Cask Collection. Palírna Tamdhu vydává 18letou whisky. Palírna Glenlivet představila Distillery Reserve Collection. Glenfiddich spouští dobročinnou aukci. Palírna Benriach připravila čtveřici whisky pro bezcelní zóny. A další nové zprávy ze světa whisky.

Jameson Remastered 15 Year Old Single Pot Still

Jameson Remastered 15 Year Old Single Pot Still

Společnost Irish Distillers, producent nejprodávanější irské whiskey Jameson, představila novou limitovanou kolekci Jameson Anthology. Tato kolekce se bude skládat ze dvou řad. Jameson Remastered se zaměří na nové vydání starších plnění a Jameson Remixed to vezme více inovativně. My si nyní představíme první whiskey z řady Remastered.

Jameson Remastered 15 Year Old Single Pot Still je první single pot still whiskey, která pod značkou Jameson vyšla od roku 2000. Whiskey zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 56,4 %. Ve whiskey ucítíte tóny ořechů, tmavých bobulí či ovocného sadu.

Celkem bylo vyrobeno 2 200 lahví o objemu 500ml a s cenovkou 300€. Šanci na koupi budete mít ve dvou ballotech. První, pro členy Barrel Club Midleton Distillery, proběhl 4. dubna. Ballot pro širokou veřejnost se otevře zítra, v pátek 8. dubna.


Compass Box Vellichor

Compass Box Vellichor

Společnost Compass Box je známá produkcí oceňovaných míchaných whisky, u kterých se nebojí experimentovat. Minulý měsíc třeba představila experimentální obilnou whisky (psali jsem zde). Nyní společnost představila limitovanou edici blended whisky inspirovanou zážitkem z návštěvy starého knihkupectví a starých knih.

Nová whisky Compass Box Vellichor v sobě kombinuje single malt whisky z palíren Macallan (12,1 %), Highland Park (38,9 %) a Caol Ila (4,1 %), spolu s blended malt (29,3 %) a blended (15,6 %) whisky zrajících v sudech po sherry. Výsledná whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 44,6 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 3 246 lahví této whisky. Cena za láhev je 450$.


Craigellachie 13 Year Old Armagnac Cask Finish

Craigellachie 13 Year Old Armagnac Cask Finish

Skotskou palírnu Craigellachie jsme si nedávno představili a zároveň jsem si zrecenzovali i základní 13leté plnění (recenze zde). Nyní palírna představila novou edici nazvanou Craigellachie Cask Collection. V této edici budou vycházet whisky dozrávající v sudech po destilátech, pro jejichž výrobu se užívá tradičních metod.

Craigellachie 13 Year Old Armagnac Cask Finish je první whisky z této řady. Whisky zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po brandy Armagnac, dovezených z palírny z francouzského Gaskoňska, které je domovem tohoto nejstaršího vinného destilátu. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Whisky bude stát 53 £ a bude dostupná ve Francii, Německu a Velké Británii. Později se ještě dostane do USA a na Taiwan.


Tamdhu 18 Year Old

Tamdhu 18 Year Old

Palírna Tamdhu letos slaví 125 let od svého založení. A taková událost se samozřejmě nemůže obejít bez nějaké té limitované edice. Palírna si proto připravila speciální limitovanou edici 18leté whisky.

Whisky Tamdhu 18 Year Old zrála v kombinaci sudů po sherry Oloroso z dubu evropského a amerického. Díky tomu whisky získala tóny třešní, mléčné čokolády, rozinek v rumu a citrusů. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46, 8 %. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena

Whisky je dostupná zde, na stránkách palírny Tamdhu. Cena je 139,99 £.


Glenlivet Distillery Reserve Collection

Glenlivet Distillery Reserve Collection

Známá palírna ze Speyside představila trojici limitovaných whisky ve věku 10, 14 a 22 let, které budou dostupné v palírně a poprvé také online. Společně pak tyto whisky tvoří Distillery Reserve Collection.

Glenlivet Distillery Reserve Collection 10 Year Old zrála ve first-fill sudech po sherry. 849 lahví s obsahem alkoholu 59,1 %. Cena 70 £.
Glenlivet Distillery Reserve Collection 14 Year Old zrála ve first-fill sudech po sherry. 700 lahví s obsahem alkoholu 61,9 %. Cena 90 £.
Glenlivet Distillery Reserve Collection 22 Year Old zrála ve first-fill sudech z amerického dubu. 277 lahví s obsahem alkoholu 52,1 %. Cena 175 £.

Všechny whisky jsou lahvované v sudové síle v lahvích o objemu 500ml. Dostupné budou v květnu, už teď si je však můžete předobjednat na theglenlivet.com.


Krátké zprávy

SMWS roste
Whisky klubu Scotch Malt Whisky Society loňském roce vzrostl počet členů o 18 %. Nejvíce členů přibylo z Číny (o 57 % více), nejméně pak z Evropy (o 3 % více). Na konci letošního února měl klub 34 200 členů.

Glenfiddich Spirit of Speyside 2022
Každý rok vydává palírna Glenfiddich speciální edici whisky u příležitosti konání whisky festivalu Spirit of Speyside (letos 27. 4. – 2. 5.). Letošní edice je však zvláštní. Vyrobeno bylo pouhých 460 lahví, které půjdou do dobročinné aukce na podporu Ukrajiny. Ta se bude konat od 5. – 9. 5. Na aukční webu whiskyauctioneer.com.

Palírna Cotswolds jmenovala prvního ambasadora
Rob Patchett se stal prvním brand ambasadorem anglické palírny Cotswolds. Jeho jmenování navazuje na nedávno zveřejněné plány palírny na velké rozšíření (psali jsme zde).

Douglas Laing naskakuje na vlnu RTD
Nezávislá stáčírna Douglas Laing představila svůj první ready-to-drink (RTD) produkt. Ten v sobě kombinuje tonic a blended malt whisky Rock Island. Tuto značku představila společnost v roce 2015 a pro její výrobu využívá jen whisky z oblasti ostrovů, jakou jsou třeba Arran či Jura.

Nové whisky Benriach pro travel retail
Palírna Benriach představila čtveřici whisky určenou pro bezcelní zóny. Whisky Benriach Quarter Cask, Benriach Smoky Quarter Cask, Benriach Triple Distilled Ten a Benriach 22 Year Old Triple Distilled budou na letištích po celém světě dostupné od 1. května.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments