Týdeník #14/22 – Diageo Special Release 2022

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna GlenAllachie přidává novou 8letou whisky do základní řady. Talisker představil whisky Elements. Palírna Jura rozšiřuje řadu Cask Edition. Irský Jameson představil novou edici whiskey Crested. Berry Bros & Rudd vydávají první nezávislé stáčení whisky z palírny Raasay. Palírna Bowmore uzavírá svou Vault Series. Palírna Glasgow zvětšuje objem svých lahví. Diageo odtajnil složení letošní řady Special Release a nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

GlenAllachie 8 Years Old a White Heather 15 Years Old

V pondělním článku jste si mohli počíst o Billy Walkerovi a palírně GlenAllachie (více zde). Shodou okolností pak tento týden palírna GlenAllachie oznámila dvě novinky, pod kterými je právě Billy Walker podepsaný.

GlenAllachie 8 Years Old a White Heather 15 Years Old

Základní řadu palírny rozšíří nová GlenAllachie 8 Years Old. Whisky zrála v kombinaci sudů po sherry Oloroso, Pedro Ximénez, nových sudech a sudech po červeném víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena. Cena je 42,50 £.

Portfolio míchané whisky White Heather se rozroste o nové 15leté plnění. Nová blended whisky v sobě kombinuje rašelinné a nerašelinné sladové whisky spolu s whisky obilnými. Po smíchání whisky tři roky zrála v sudech po sherry a v nových dubových sudech. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a cena je 59,99 £.


Talisker Elements 27 Years Old

Talisker Elements 27 Years Old

Nejstarší palírna na skotském ostrově Skye představila novou limitovanou edici své whisky, která však bude dostupná pouze v palírně.

Whisky Talisker Elements 27 Years Old postupně zrála ve třech typech sudů. Nejdříve zrála ve first-fill sudech po bourbon, poté se přesunula do silně vypálených sudů, a nakonec dozrávala v sudech (typ puncheon) z evropského dubu. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 58 %.

Celkem bylo vyrobeno 2 000 lahví této whisky. Dostupná je pouze v palírně Talisker, kde se toto léto otevře nové návštěvnické centrum. Cena je 495 £.


Jura 14 Years Old American Rye Cask

Jura 14 Years

Palírna Jura přidává novou whisky do své řady Cask Edition. Tu palírna představila v roce 2020 a minulý rok na jaře byla v rámci této edice představena již třetí whisky, která dozrávala v sudech po karibském rumu (psali jsme zde).

Nová whisky Jura 14 Years Old American Rye Cask zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po žitné whiskey. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 %. Ve whisky ucítíte tóny citrusů, vanilky a manga.

Whisky se bude do obchodů dostávat během dubna. Cena je 42 £.


Jameson Crested Finished in Barleywine Irish Oak Barrels

Jameson Crested Finished in Barleywine Irish Oak Barrels

Minulý týden jsme si představili limitovanou whiskey Jameson Remastered (psali jsme zde) a dnes tu máme další novinku této irské značky, již třetí edici whiskey Jameson Crested, na které společnost spolupracuje s pivovarem Eight Degrees Brewing (o předešlé edici jsme psali zde).

Whiskey Jameson Crested Finished in Barleywine Irish Oak Barrels tři měsíce dozrávala v sudech z irského dubu z palírny Midleton, ve který 12 týdnů odpočívalo pivo typu barleywine, což je jeden z nejsilnějších pivních typů. Whiskey byla lahvovaná s obsahem alkoholu 45 %.

Stočeno bylo přibližně 10 000 lahví této whiskey. Dostupná je na e-shopu Jamesona a cena je 50 €.


Berry Bros 2017 Raasay Single Cask #23

Berry Bros 2017 Raasay Single Cask #23

Londýnský obchod Berry Bros & Rudd funguje už od roku 1698 a jedná se tak o nejstarší obchod s vínem a alkoholem na světě. Obchod nabízí také vlastní stáčení. Nyní vydává první nezávislé stáčení z mladé palírny Raasay.

Berry Bros 2017 Raasay Single Cask #23 je doposud nejstarší vydaná whisky z palírny Raasay. Stočena byla z 23. sudu naplněného v palírně. Nakouřený destilát zrál 3 roky ve first-fill sudu po bourbonu. Poté byl na šest měsíců rozdělen a přesunut do dvou čtvrtinových sudů po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Nakonec se obě poloviny opět spojily a byly nalahvovány s obsahem alkoholu 56,1 %.

Celkem bylo vyrobeno pouhých 240 lahví této whisky. Dostupná by měla být v obchodech Berry Bros & Rudd, Master of Malt a Whisky Exchange. Cena je 120 £.


Bowmore 1969

Bowmore 1969

Bowmore, nejstarší palírna na skotském Islay představila poslední whisky z řady velmi vzácných whisky nazvané Vault Series. Novinka se postaví po boku plnění z let 1965, 1966 a 1964.

Bowmore 1969 je 50letá whisky, která zrála v sudech po bourbonu. Pokud byste měli to štěstí a whisky ochutnali, ucítili byste tóny citrusů, vanilky a medu.

Celkem bylo stočeno 339 lahví této unikátní whisky. V nejbližších měsících bude dostupná v bezcelních zónách po celém světě. Cena bude rovných 42 000 amerických dolarů.


Krátké zprávy

Writers’ Tears Cask Strength 2022
Po roce je tu opět edice irské whiskey Writers’ Tears v sudové síle. Jedná se o třikrát destilovaný blend single pot still and single malt irských whiskey, které zrály v sudech po bourbonu. Celkem bylo vyrobeno 7 920 lahví s cenovkou 140 €.

Glasgow zvětšuje lahve
Skotská palírna Glasgow mění obsah lahví své whisky edice 1770. Růst produkce dovolil zavedení 700ml lahví při zachování stávající ceny.

Bowmore 22 Years Old Pedro Ximénez Cask Finish
Palírna Bowmore vydává novou 22letou whisky určenou pouze pro čínské duty free obchody. Whisky zrála 18 let v různých typech sudů a poté dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Obsah alkoholu je 48 %. Celkem 3 085 lahví bude dostupných přes China Duty Free Group.

Diageo Special Release 2022
Objevili se první informace o složení letošního Special Release společnosti Diageo. Najdeme zde šest single malt whisky a jednu single grain.

Diageo Special Release 2022

Single grain Cameron Bridge 26 Years Old, abv. 56,2 %
Cardhu 16 Years Old, dozrávala v sudech po jamajském rumu, abv.  58 %
Clynelish 12 Years Old, dozrávala v sudech po sherry, abv. 58,5 %
Lagavulin 12 Years Old, kombinace nových sudů a silně kouřové whisky, abv. 57,3 %
Oban 10 Years Old, dozrávala v sudech po sherry, abv. 57,1%
Singleton of Glen Ord 15 Years Old, dozrávala v sudech po víně, abv. 54 %
Talisker 11 Years Old, kombinace bourbonových sudů a lehce kouřové whisky, abv. 55,1 %


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments