Whisky týdeník 12/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Bruichladdich představuje nový Ternary Project, ve kterém najdete whisky Bruichladdich, Port Charlotte i Octomore. Palírna Jura přidává další whisky do své řady Cask Edition. Loch Lomond Group vydává nejstarší whisky ze zaniklé palírny Littlemill a Diageo vydává Triptych z palírny Brora. A nakonec tu ještě máme pár krátkých zpráv.

Nový projekt palírny Bruichladdich

Bruichladdich The Ternary Project

Známá palírna z Islay je bezesporu velmi inovativní. Nyní přichází s dalším projektem, řadou limitovaných experimentálních plnění. Jak jistě víte, palírna Bruichladdich produkuje nenakouřenou whisky Bruichladdich, nakouřenou Port Charlotte a silně nakouřenou Octomore. V nové whisky najdete všechny.

Whisky Bruichladdich The Ternary Project se skládá ze tří typů whisky, zrajících ve třech typech sudů. 30% tvoří nenakouřená whisky Bruichladdich, která zrála v sudech po bourbonu a poté nejdříve dozrávala v sudech po francouzském červeném víně a poté v sudech po sherry Pedro Ximénez. 40% tvoří nakouřená Port Charlotte, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry Oloroso a nových sudů. Posledních 30% pak tvoří silně nakouřená Octomore, destilovaná v roce 2008, která zrála v kombinaci sudů po Sauternes, Mourvedres a dalších sladkých vínech.

Celkem bylo vytvořeno 4 000 lahví této whisky a cena je 275£. Whisky už bohužel nekoupíte. Dostupná byla formou ballotu, který skončil před vydáním tohoto Whisky týdeníku.


Jura a karibský rum

Jura Rum Cask Finish

Začátkem minulého roku, představila palírna Jura svou novou řadu Cask Edition. Cílem této edice je vyzdvihnout různé typy sudů, využívaných pro dozrávání whisky. Na první whisky Red Wine Cask, navázala v září whisky Winter edition (psal jsem zde). Nyní palírna přestavila třetí whisky z této edice.

Jura Rum Cask Finish je NAS whisky, která zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v sudech po karibském rumu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 40%. Ve whisky naleznete tóny vanilky, kokosu, skořice či tropického ovoce.

Whisky bude nejdříve dostupná pouze ve Velké Británii a to v litrové láhvi. Do dalších zemí se 0,7 litrová varianta dostane v průběhu letošního roku. Cena bude 45£.


Nová whisky ze zaniklé palírny Littlemill

Littlemill Testament

Palírna Littlemill byla nejstarší licencovanou palírnou ve Skotsku. V roce 1992 však byla uzavřena. Zbývající zásoby jsou nyní ve vlastnictví Loch Lomond Group, která nyní vydává nejstarší whisky z této zaniklé palírny.

Littlemill Testament je 44letá whisky, destilovaná 4. října roku 1976. V roce 1996 se whisky přesunula do sudů po bourbonu. Poslední čtyři měsíce pak strávila ve first-fill sudech po sherry Oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 42,5%. Ve whisky ucítíte zelená jablka, grapefruit či bez.

Celkem bylo vyrobeno 250 ručně dělaných karaf. Jedna z nich může být vaše za 8 000£.


Triptych z palírny Brora

Brora Triptych

Palírna Brora byla uzavřena v roce 1983 a od té doby, získala její whisky kultovní status. V roce 2017 oznámila společnost Diageo plány, na znovuotevření této slavné palírny. Na oslavu této události společnost nyní vydává unikátní sadu tří whisky, které mají ukázat odlišné styly z produkce palírny Brora. Sada se skládá z těchto lahví:

Brora Triptych Elusive Legacy je 48letá whisky, která byla destilovaná v roce 1972. Jedná se o nejstarší vydané stáčení z této palírny. 42,8% abv.

Brora Triptych Age of Peat je silně nakouřená 43letá whisky, destilovaná v roce 1977. Reprezentuje klasický styl palírny z pozdních 70. let. 48,6% abv.

Brora Triptych Timeless Original je 38letá whisky destilovaná v roce 1982. Reprezentuje modernější styl whisky s nižším stupněm nakouření. 47,5% abv.

Sada těchto tří jedinečných whisky v lahvích o objemu 0,5 litru se do obchodů dostane během měsíce. Cena bude 30 000£.


Krátké zprávy

Nová tvář v palírně Glen Moray
Stephen Woodcock nastupuje na pozici head of whisky creation v palírně Glen Moray. Nahrazuje tak Kirstie McCallum, která společnost opustila v lednu a začala pracovat jako master blender ve společnosti Halewood Artisanal Spirits.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments