Recenze whisky Craigellachie 13 Year Old

Palírna Craigellachie byla založena v roce 1891 s měla sloužit jako zdroj sladové whisky do blendů Zpočátku to byla hlavně whisky White Horse, jejíž spotřeba na konci 19. století rychle rostla a producent whisky, a zároveň jeden ze zakladatelů palírny, Peter Mackie musel uspokojit poptávku. Pár let po zahájení výroby však whisky průmyslem zatřásl krach bratří Pattinsonů. Palírna Craigellachie tak sice měla pomalejší rozjezd, ale díky využití v míchaných whisky stále fungovala. Toto spojení ji také umožnilo relativně klidný život. Nevýhodou však byla dlouholetá nedostupnost single malt stáčení whisky Craigellachie.

Svou první plnohodnotnou základní řadu tak palírna představila až v roce 2014. Tvoří ji trojice whisky ve věku 13, 17 a 23 let. My se v dnešní recenzi podíváme na první jmenovanou whisky Craigellachie 13 Year Old. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Recenze whisky Craigellachie 13 Year Old

Whisky: Craigellachie 13 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Craigellachie
Region: Speyside
Věk: 13yo
Síla: 46%
Sudy: ex-bourbon & ex-sherry
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: máslové sušenky, dřevo, hořká čokoláda, náznak ovoce
Chuť: sladce-kořenitá s tóny kakaa
Dozvuk: delší, kakaový

Hodnocení: 87 % (jak hodnotím)


Recenze whisky Craigellachie 13 Year Old pro mě byla obzvláště složitá. Nebylo to ani tak kvalitou ochutnávané whisky, ta byla výborná, spíše na mne dolehla tíha zodpovědnosti. Šlo o první recenzi, kterou jsem psal jako mediální hvězda účinkující v podcastech o whisky a já téměř hmatatelně cítil ty virtuální zástupy lidí, nahlížející mi zvědavě přes rameno a ťukající si na čelo. Podrobně jsem analyzoval každý aspekt whisky a pečlivě volil slova. Stejně jako známý Jim Murray, i já si totiž uvědomoval tu zodpovědnost, kdy má recenze může nadějnou palírnu srazit do nicoty 😊 .

Tak jsme se trochu pobavili, to je v dnešní době potřeba, a jdeme se už vážně věnovat recenzi, která vás možná přiměje, dát této palírně šanci. Ve sklence mě přivítala příjemná komplexní vůně. Byla však tak dobře sladěná, že jsem měl problém rozeznat v ní nějaké konkrétní tóny. Po hlubším bádání a čichání se mi toto zamotané klubko vůní povedlo trochu rozmotat. Cítil jsem máslové sušenky, poctivou hořkou čokoládu, trochu dřeva a náznak šťavnatého ovoce. Chuť se vyvíjela v podobném duchu. Prvotní náběh sladkosti byl záhy překrytý tóny koření a hořké čokolády nebo kakaa. Dozvuk byl delší kakaový a přímo nutil k dalšímu napití.

Na závěr jsem si ještě udělal jedno slepé porovnání, kde jsem vedle sebe postavil tuto 13letou whisky a její starší 17letou sestru. Musím přiznat, že jsem mezi nimi nenašel podstatnější rozdíly. Což je dobré pro 13leté plnění, ale už horší pro dražší 17letou whisky. Whisky Craigellachie 13 Year Old ve mně zanechala velmi dobrý dojem. Mám vypitou už půlku láhve a stále mě nenudí. Tato whisky vám nabídne spoustu zábavy a určitě stojí za vyzkoušení.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 4 Hodnocení: 5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments