Palírna Craigellachie

Palírna Craigellachie byla založena v roce 1891 v období, kdy ve Skotsku vrcholil whisky boom. Založili ji Alexander Edward (ten už provozoval palírnu Benrinnes) a Peter Mackie, majitel palírny Lagavulin a producent míchané whisky White Horse. Právě rostoucí poptávka po jeho whisky přiměla Petera založit novou palírnu, která měla produkovat sladovou whisky do blendů. Z vrcholu však vede cesta jenom dolů. Sedm let po založení palírny zkrachoval pochybný podnik bratří Pattinsonů a whisky průmysl se otřásl v základech. Palírna Craigellachie, narozdíl od mnoha jiných, přežila, ale měla velmi pozvolný rozjezd.


Palírna Craigellachie logo

Výslovnost: craig·ell·ack·ee
Oblast: Speyside
Založena: 1891
Majitel: John Dewars & Sons (Bacardi)
Kapacita: 4,1 mil. litrů
Web: www.craigellachie.com

Psali jsme o palírně:
články o palírně a whisky Craigellachie


V roce 1916 Alexander Edward společný podnik opouští a palírnu tak plně přebírá Peter Mackie a jeho Mackie & Company Distillers. Peter však v roce 1924 umírá a společnost se mění na White Horse Distillers. Tu pak o tři roky později kupuje společnost Distillers Company Ltd., kterou v roce 1925 založili whisky producenti John Walker & Co., James Buchanan & Co a John Dewars & Sons. Whisky z palírny Craigellachie se mezi tím stala důležitou složkou (nejen) whisky White Horse.

Poté nastalo v palírně období klidu a stability. V roce 1964 prošla velkou rekonstrukcí v rámci které se zvýšil počet kotlů ze dvou na čtyři a značně se tak zvýšila produkce. Skoro všechna však putovala do oblíbených míchaných whisky. V roce 1998 se majitel palírny, společnost DCL, plánovala sloučit s firmou IDV. Antimonopolní úřad však transakci povolit jen pod podmínkou že DCL prodá část svých palíren. Palírna Craigellachie, spolu s palírnami Aberfeldy, Brackla, Aultmore a společností Dewar & Sons, je tak prodána společnosti Bacardi. Ta v roce 2004 vydává první plnění, 14letou single malt whisky.

1891
1916
1924
1927
1964
1998
2004
2014

1891

Alexander Edward a Peter Mackie zakládají palírnu Craigellachie.

1916

Alexander Edward opouští palírnu a palírnu tak plně přebírá Peter Mackie a jeho Mackie & Company Distillers.

1924

Peter Mackie umírá a společnost se mění na White Horse Distillers.

1927

Palírnu kupuje společnost Distillers Company Ltd.

1964

Palírna prochází velkou rekonstrukcí v rámci které se zvýší počet kotlů ze dvou na čtyři.

1998

Palírna je prodána společnosti Bacardi.

2004

Vydána 14letá single malt whisky Craigellachie.

2014

Nová základní řada palírny.

Ačkoliv se palírna Craigellachie nachází v samém srdci Speyside, nemá žádné návštěvnické centrum. Jako jedna z mála skotských palíren používá při výrobě whisky tradiční worm tube. Tento chladící „červ“ byl vynalezen v Německu v roce 1540. Zjednodušeně řečeno se jedná o zatočené trubky ponořené v kádi s vodou. Tudy pak procházejí páry z destilačních kotlů a ochlazují se. Vzniká tak těžší new make, ve kterém můžete cítit sirné tóny.

Současná řada palírny, představená v roce 2014, se skládá ze single malt whisky ve věku 13, 17, 23 a 33 let.

Palírna Craigellachie
Palírna Craigellachie

Recenzované whisky:

Craigellachie 13 Year Old
Craigellachie 13 Year Old

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
2 let před

Ta časová osa je fajn.