Recenze whisky Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish

Whisky Gold Cock vznikla v roce 1979 v palírně v Těšeticích u Olomouce. Po roce 1989 však této whisky nastaly těžké časy. Po privatizaci se v palírně snažili výrobu whisky opět pozvednout, ale neúspěšně. V roce 2002 zde byl vypálen poslední destilát a palírna se, včetně sudových zásob, ocitla v dražbě. Ochrannou známku i zásoby získala společnost Rudolf Jelínek. Ta nejdříve lahvovala stávající zásoby, od roku 2008 pak ve Vizovicích začala whisky Gold Cock znovu vyrábět. Dnes tak v základní řadě palírny najdeme obilnou whisky Gold Cock Single Grain 12yo a pak trojici single malt whisky Gold Cock Peated (recenze zde), Gold Cock 10yo a Gold Cock 20yo (recenze zde).

Mimo základní řadu palírna také několikrát ročně vydává limitované single cask edice. Ty se většinou vyznačují použitím netypických sudů. Ani poslední edice Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish, která vyšla v únoru roku 2022 (psali jsme zde), není výjimkou. Whisky tvoří nakouřený destilát z roku 2016. Ten byl z velké části využit pro whisky Gold Cock Peated, ale část ho byla uložena do sudu po single malt whisky z palírny Springbank, ve kterém strávil více než rok. Whisky byla poté nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 62,1 %.


Recenze whisky Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish

Whisky: Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish (Whiskybase)
Palírna: Rudolf Jelínek
Region: Česká republika
Věk: NAS (6 let)
Síla: 62,1 %
Sudy: ex-Springbank
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz

Vůně: ovoce, lehký kouř, vanilkový doutník
Chuť: lehce ovocná, kouřová
Dozvuk: delší, kouřový

Hodnocení: 85 % (jak hodnotím)


Poslední dobou mě whisky z Vizovic příjemně překvapuje. Nejdříve to byl famózní Gold Cock RV VOC Pálava Finish (psali jsme zde) a pak výborné základní 20leté plnění (pravda, to do Vizovic dorazilo ještě z Těšetic). Po této zkušenosti jsem si začal více všímat limitovaných edic, které kolem mě obvykle jen profrčely. Uvítal jsem proto zprávu, že se kluci z DramRoom.cz domluvili s Mirkem Motyčkou od Gold Cocku a budou mít v nabídce vzorky těchto single cask edic. První už mají na skladě, tak to jdeme ochutnat.

Gold Cock. Nevím, zda bych to měl stejně i u slepého vzorku, ale tady je typický Gold Cock první věc, co ze sklenky ucítím. Ovocnost, která mi trochu evokuje slivovici. Poté se postupně začínají objevovat tóny kouře. Lehce tabákový a jen v pozadí. Po větším odvětrání se objeví vanilka a mně hned naskakuje vanilkový doutník. Po napití je znát sudová síla. Je tam trocha kouře, lehce ovoce a náznak medu. V kostce by se dalo říci, že je to šťavnatější verze whisky Gold Cock Peated. A to mi chutná.

Ve svém názvu whisky hlásí, že dozrávala v sudu po whisky Springbank. Ten byl údajně již dost vyjetý, tudíž se ani nedivím, že jsem ve whisky žádný zvláštní vliv nezaznamenal. A to pro mě bylo zklamáním. Osobně bych od takového single cask plnění čekal něco překvapivého, něco, co posune charakter whisky Gold Cock nečekaným směrem a co se mi vryje do paměti. Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish ale takový „wow“ efekt postrádá. Springbank v názvu mi tak spíše zavání marketingem. Když se však od těchto úvah odprostíte, zůstane vám výborná whisky.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 6 Hodnocení: 4.8]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments