Whisky týdeník 5/2022

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Rudolf Jelínek připravil novou limitovanou single cask whisky. Palírna Caol Ila slaví 175 let od svého založení. Anglická palírna Bimber vydává whisky pro obchodní dům Fortnum & Mason. Benromach rozšiřuje řadu Contrasts. Palírna Macallan představila nejstarší single malt whisky. A nakonec tu máme celou řadu krátkých zpráv.

Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish

Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish

Rudolf Jelínek každý rok vydává nějaké to single cask stáčení whisky Gold Cock, které se vyznačuje netradičním dozráváním. První letošní limitovaná edice se do světa vydala včera.

Novou whisky Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish tvoří nakouřený destilát z roku 2016. Ten byl z velké části využit pro whisky Gold Cock Peated, ale část ho byla uložena do sudu po single malt whisky z palírny Springbank, ve kterém strávil více než rok. Whisky byla poté nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 62,1 %.

Celkem bylo vyrobeno 299 lahví. Ty se na e-shopu společnosti Rudolf Jelínek objevily 9.2. s cenovkou 2299,-. Vyprodáno bylo za 45 minut.


Caol Ila 24 Year Old

Caol Ila 24 Year Old

Palírna Caol Ila, největší palírna na Islay, oslavila minulý rok 175 let od svého založení. Probíhající pandemie všem tak trochu narušila plány, a proto palírna své narozeninové stáčení představila až teď.

Nová whisky Caol Ila 24 Year Old byla vytvořena ze sudů, které vlastnoručně vybral distillery manager Sam Hale a jeho tým. Nalahvovaná byla s v sudové síle s obsahem alkoholu 52,1 %. Ve whisky ucítíte kombinaci čerstvého ovoce a kouře.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví této limitované edice. Cena je 295 £.


Bimber Fortnum & Mason Exclusive

Bimber Fortnum & Mason Exclusive

V anglické palírně Bimber je v poslední době pěkně živo. Jen za poslední dva měsíce uplynulého roku palírna představila rozšíření řady Spirits of the Undegroud (psali jsme zde), svou první pure malt whisky (psali jsme zde) a také podrobnosti o nové skotské palírně (psali jsme zde). Zatím poslední novinkou je pak speciální single malt whisky pro obchodní dům Fortnum & Mason.

Nová single cask whisky Bimber Fortnum & Mason Exclusive byla vyrobena z ječmene, který pochází z farmy palírny Bimber. Zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudu (typ butt) po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51 %. Whisky vám nabídne tóny grilovaného ananasu, pošírovaných meruněk a zázvoru.

Celkem 857 lahví bude dostupných od 11. února v obchodě Fortnum & Mason. Cena je 85 £.


Benromach Cara Gold

Benromach Cara Gold

Zatím poslední whisky z řady Contrasts představila palírna Benromach v srpnu minulého roku (psali jsme zde). Whisky se vyznačovala zráním v sudech po sherry. Nyní se řada Contrasts rozrůstá o další whisky.

Limitovaná whisky Benromach Cara Gold byla destilovaná v roce 2010 a pro její výrobu byla použitá kombinace lehce nakouřeného (12 ppm) sladu a mírně opraženého sladu Cara Gold. Whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %. Oficiální tasting notes se zmiňují o tónech liči, limetky a sušenek.

Celkem bylo vyrobeno 1 500 lahví této whisky. Dostupná bude v průběhu měsíce za cenu 46,99 £.


Macallan The Reach

Macallan The Reach

Minulý rok představila společnost Gordon & MacPhail 80letou whisky Generations z palírny Glenlivet (psali jsme zde). V té době se jednalo o nejstarší single malt whisky na světě. Palírna Macallan se však rozhodla, že to tak nenechá.

Nová 81letá whisky Macallan The Reach byla destilovaná v roce 1940 před tím, než byla palírna nucena poprvé uzavřít své brány. Od té doby zrála v sudu po sherry. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 41,6 %.

Pokud máte přebytečných 92 000 £ můžete si zakoupit jednu z 288 karaf této whisky, kterou podpírají tři bronzové ruce. Jako uměl bych si to představit u mě v obýváku.   


Krátké zprávy

Irishman mění design
Společnost Walsh Whiskey změnila na podzim minulého roku majitele (psali jsme zde). Nyní společnost představila novou tvář své whiskey Irishman. Re-branding celé řady v ceně 500 000 € zahrnuje nové láhve, etikety i balení. Zároveň plnění Founder’s Reserve se přejmenuje na Harvest a přibude nové plnění Irishman Caribbean Cask.

Dunnet Bay Distillers chtějí novou palírnu
Skotský producent ginu, vodky a dalších alkoholů představil plány na rekonstrukci starého mlýna ve městě Castletown. Cílem je zde vybudovat palírnu whisky a návštěvnické centrum. Mělo by se jednat o investici ve výši 4 milionů liber.

Kilchoman investuje
Palírna Kilchoman z Islay získala investici ve výši 22,5 milionů liber, kterou použije na rozšíření výroby a růst značky. U palírny se už začalo budovat nové skladiště. Cílem je zvýšit v následujícím roce produkci o 40 %.

Rosebank má nového distillery managera
Ikonická palírna Rosebank se pomalu probouzí k životu (psali jsme zde) a podle posledních zpráv by se výroba měla rozjet na konci letošního léta. Nyní byl představen nový distillery manager palírny. Je jím Malcolm Rennie, který má zkušenosti z palíren Ardbeg, Bruichladdich či Glen Moray. Pomáhal také vybudovat palírnu Lochlea.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments