Whisky týdeník 27/2021

Vás vítám u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Benromach přidává novou whisky do své řady Contrasts. Raasay vydává první whisky z edice Na Sia. Suntory představila upravenou recepturu whisky Yamazaki 25 Year Old. Palírna Laphroaig vydává letošní edici Cask Strength a palírna Bowmore představila nový vzhled svých whisky.

Nový Contrast od Benromachu

Benromach Peat Smoke Sherry Cask Matured

Už je to více jak rok, co palírna Benromach, z oblasti Speyside, představila nový design svých lahví (psali jsem zde). Změna nesklidila moc kladných ohlasů, doufejme tedy, že aktuální novinka z této palírny, bude přijata lépe.

Nová limitovaná whisky Benromach Peat Smoke Sherry Cask Matured je nový přírůstek do řady Contrasts. Pro její výrobu byl použit nakouřený slad (55 ppm) a byla destilovaná v roce 2012. Whisky celou dobu zrála ve first-fill sudech po sherry, což je u této palírny celkem vzácnost, a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky naleznete tóny skořice, zázvoru či hořké čokolády.

Celkem bylo vyrobeno 2 000 lahví této whisky. Cena je 49,99 £.


Nová edice z palírny Raasay

Raasay Na Sia

Mladá skotská palírna Raasay vydala svou první whisky ke konci minulého roku (psali jsme zde). Nyní palírna představila novou řadu nazvanou Na Sia, což v gaelštině znamená šest. Cílem této edice je ukázat šest různých receptur single malt whisky Raasay, které využívají nakouřený i nenakouřený destilát a celou řadu netradičních sudů.

První whisky z této řady je single cask whisky, zrající v sudu po červeném víně z francouzské oblasti Bordeaux. Právě tento sud vybrali fanoušci palírny. Pro výrobu této whisky byl použit nakouřený destilát. Whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 59,5 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena. Ve whisky můžete cítit koření, skořici, hrozny nebo třešně.

Celkem bylo vyrobeno 288 lahví této whisky. Zájemci o koupi se museli přihlásit do ballotu na stránkách palírny Raasay. Cena láhve je 75 £.


Suntory představila upravenou whisky Yamazaki

Yamazaki 25 Year Old

Japonský producent whisky House of Suntory nedávno představil novou upravenou recepturu své 25leté whisky. Nyní se při její výrobě využívají whisky, které zrály v sudech ze tří odrůd dubů. Z dubu amerického, španělského a japonského dubu mizunara.

Inspirací pro nové složení whisky Yamazaki 25 Year Old byla limitovaná edice Yamazaki 1984, vytvořená na oslavu výročí 25 let od založení palírny. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 43 %. Nabídne vám tóny sušeného kaki nebo japonského citrusu unshiu.

Každá láhev je ozdobená etiketou z papíru, ručně dělaného tradiční japonskou technikou. Cena za 750ml láhev je 2 000 $.


Krátké zprávy

Nová palírna společnosti Karuizawa
Japonská společnost Karuizawa začala s výstavbou nové palírny Komoro, která se bude nacházet 11 kilometrů od původní palírny Karuizawa. Náklady na výstavbu palírny s návštěvnickým centrem činí 15 milionů dolarů. Produkce by v nové palírně měla začít zkraje roku 2023.

Laphroaig představil letošní edici Cask Strength
Palírna Laphroaig představila již třináctý batch své edice Cask Strength. Zde najdete 10letou a 25letou whisky v sudové síle. 10leté plnění bylo lahvováno s obsahem alkoholu 57,9 % a bude vaše za 77 £. Za 25letou whisky s obsahem alkoholu 51,9 % pak zaplatíte 430 £.

Bowmore a Aston Martin
Skotská palírna Bowmore představila další výsledek své spolupráce s výrobcem luxusních automobilů Aston Martin. Trojice whisky z řady určené pro bezcelní zóny tak dostala nový a limitovaný vzhled. Obsah 10letého, 15letého a 18letého plnění je stejný, na jejich obalech, ale nyní naleznete ikonické vozy Aston Martin.

Bowmore

Čtěte také:

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
COlin
2 let před

Ahoj,
u nas asi tuto serie lahvi “Bowmore a Aston Martin” nesezeneme :-(.

mort
2 let před

Tak jsem si pěkně nebehl !
Po Tvé informací že je Raasay 01 min nákladů jsem vydražil a vyhrál 1 lehev na grand whisky za 2 násobek než je v Německu, je ho tam hromada za cca 45€ na to že jich je cca 300 ks. Je to blbost.
Dík za pěkný článek .
Poprvé jsem dorazil ale nevyhrál – prohrál
Snad příště .