Týdeník #15/22 – novinky z palírny Ben Nevis

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Ardbeg prodává NFT své whisky zakopané v rašeliništi. Palírna Macallan navštěvuje New York v rámci edice Distil Your World. Palírna Ben Nevis minulý rok představila dvě novinky a palírna Fettercairn vydává již třetí edici whisky z edice Warehouse Collection.

Ardbeg Fon Fhòid

Ardbeg Fon Fhòid

Příběhy prodávají. Platí to u všeho, whisky nevyjímaje. Marketingová oddělení nám tak vyprávějí pohádky o různých zapomenutých sudech, nešťastných nehodách či šťastných náhodách. Někdy to člověka pobaví, někdy už je to trochu moc a někdy to vypadá, že se marketingový pohádkáři utrhli ze řetězu. A právě takový pocit mám z nové whisky z palírny Ardbeg.

Ardbeg Fon Fhòid je NAS whisky, která zrála ve dvou second-fill sudech po bourbonu. Sudy s touto whisky si nějaký čas ležely v klidu ve skladišti. Pak si ale někdo řekl, že takhle se tedy marketing dělat nedá. Sudy tak vzali a zakopali je v rašeliništi nedaleko palírny. Po 2 letech a 10 měsících sudy vyhrabali, stočili s obsahem alkoholu 45,5 % a pojmenovali Fon Fhòid, což v gaelštině znamená pod drnem.

Celkem tak bylo vyrobeno 456 lahví whisky. Nevím, jestli se pokus nepovedl a v palírně se báli, že to někdo ochutná, rozhodli se však, že půjdou ještě dál a whisky budou prodávat jako NFT a cena bude 1 Ethereum (v době psaní článku přibližně 69 000,-). Whisky se tak 19. 4. objevila na platformě blockbar.com kde si jí můžete zakoupit.


Macallan Distil Your World New York

Macallan Distil Your World New York

Řadu Distil Your World (a první whisky z této edice věnovanou Londýnu) představila palírna Macallan v listopadu roku 2020 (psali jsme zde). Nyní se palírna opět spojila s bratry Rocaovými, majiteli slavné restaurace El Celler de Can Roca, a společně vytvořili novou whisky z této řady.

Whisky Macallan Distil Your World New York je whisky bez udání věku, která zrála v šesti sudech z evropského a amerického dubu. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 49,5 %. Ve whisky ucítíte tóny jablka, mléčné čokolády, arašídového másla a třešňových květů.

Aby bratři Joan a Polly odhalili pravou podstatu New Yorku, vydali se zkoumat místní kulturu a gastronomii. Výsledkem jejich cesty je 30minutový dokument, který bude uveden spolu s novou whisky v průběhu dubna. Celkem bylo vyrobeno 1 000 lahví této limitované edice s cenovkou 4 200 $.


Ben Nevis Coire Leis

Ben Nevis Coire Leis

Jen málo skotských palíren propaguje svou whisky tak málo jako Ben Nevis. Konec konců se ani není čemu divit, většina její produkce putuje do Japonska a vlastní single malt whisky Ben Nevis je pro japonského majitele, společnost Nikka, na okraji zájmu. Pro milovníky whisky je to škoda, protože 10leté plnění z této palírny se mezi whiskaři těší dlouhodobé oblibě.

Minulý rok palírna v tichosti změnila design své 10leté whisky (podle informací z palírny, zůstala receptura stejná) a zároveň rozšířila základní řadu o nové plnění.

Nová whisky Ben Nevis Coire Leis je pojmenovaná po jezírku, ze kterého palírna bere vodu. Jedná se o NAS whisky, hovoří se však o věku mezi 8 a 10 lety. Whisky zrála výhradně ve first-fill sudech po bourbonu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Tímto konečně napravuji novinkové resty ohledně palírny Ben Nevis. Jak už jsem psal na začátku, jejich způsob informování o novinkách je velmi nešťastný a informace se tak ke mně dostanou se zpožděním.


Krátké zprávy

Fettercairn Warehouse 2 Batch No. 003
Palírna Fettercairn vydává již třetí whisky z řady Warehouse Collection (o druhé edici jsme psali zde). Whisky byla destilovaná v roce 2015 a zrála v kombinaci sudů po bourbonu (57 %), rumu (16 %) a francouzském červeném víně (27 %). Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50,6 % a celkem bylo vyrobeno 9 600 lahví. Cena je 60 £.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments