Palírna Dalmore

Palírna Dalmore byla na Skotské vysočině založena roku 1839. Roku 1891 ji pak koupili bratři Mackenziovi, kteří ji od roku 1867 měli pronajatou. V jejich majetku pak palírna zůstala celých sto let.


Palírna Dalmore

Výslovnost: dal•moor
Oblast: Highland
Založena: 1839
Majitel: Whyte & Mackay Ltd.
Kapacita: 4,3 mil. litrů
Web: https://www.thedalmore.com

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Dalmore


V druhé polovině 19. století se whisky Dalmore stala jednou z prvních single malt whisky exportovaných do celého světa. Dokonce to byla první single malt vyvážená do Austrálie. Koncem První světové války byla palírna zrekvírována Královským loďstvem a sloužila jako výrobna min. Během této doby byly sudy přesunuty do bezpečí sousedních palíren. Výroba whisky se do palírny vrátila v roce 1920. V roce 1960 se Dalmore spojila s Whyte & Mackay a stala se srdcem jejich stejnojmenné míchané whisky. Dále se také věnovala rozvoji své single malt whisky.

Whisky Dalmore je snadno rozlišitelná díky hlavě jelena zdobící každou láhev z této palírny. Podle legendy sahá historie toho znaku až do roku 1263 kdy klan Mackenzieů zachránil krále Alexandera III. před rozzuřeným jelenem. Vděčný král pak udělil klanu právo nosit ve znaku hlavu dvanácteráka.

Palírna leží nedaleko rušné silnice A9, což z ní činí snadno dostupný turistický cíl. Nedávno proto proběhla velká renovace návštěvnického centra, které zdvojnásobilo svou velikost. V roce 2022 palírna také představila plány na vybudování nového still housu, který má rozšířit kapacitu palírny.

The Principal Collection, základní řadu palírny, tvoří whisky 12letá, 15letá, 18letá, 25letá a whisky bez udání věku Cigar Malt Reserve, 1263 King Alexander III. a Port Wood Reserve. V červnu 2022 byla představena nová 21letá whisky (více zde).

Na podzim roku 2019 se změnila řada pro bezcelní zóny. Původní čtveřici tak v nabíce duty free obchodů nahradila trojice whisky The Trio, The Quartet a The Quintet.

Palírna Dalmore
Palírna Dalmore

Recenzované whisky:

Dalmore Cigar Malt Reserve
Dalmore Cigar Malt Reserve

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments