Týdeník #23/22 – výročí palírny Tomatin

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Bowmore vydává unikátní whisky ve spolupráci s Aston Martin. Palírna Dalmore přidává 21letou whisky do své Principal Collection. Z Irska přichází limitovaná edice whiskey Gold Spot. Palírna Tomatin slaví 125. výročí založení. Společnost Diageo představila letošní kolekci Prima and Ultima. Palírna Port Ellen má nového manažera a v Dánsku se koná World Whisky Forum. Nakonec je tu pár krátkých zpráv.

Bowmore ARC-52

Bowmore ARC-52

Jsou to již tři roky, co palírna Bowmore navázala spolupráci s výrobcem automobilů Aston Martin a výsledkem tohoto partnerství byla celá řada limitovaných edic. Některé jsou dostupné (psali jsme zde), některé už méně (psali jsme zde) a pak je tu dnešní novinka.

Bowmore ARC-52 je 52letá whisky, kterou tvoří kombinace whisky ze sudu po sherry (typ butt) a po bourbonu (typ hogshead). Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 42,3 % a nabídne vám tóny vanilky, pudinkového krému, hrušky nebo eukalyptu.

Unikátní karafu navrhla automobilka Aston Martin a celkem jich půjde do prodeje pouhých 11 kusů. Whisky bude dostupná v září s cenovkou 75 000$.


Dalmore 21 Year Old

Dalmore 21 Year Old

Základní řada palírny Dalmore s nazývá Principal Collection a tvoří jí whisky 12letá, 15letá, 18letá a whisky bez udání věku Cigar Malt Reserve, 1263 King Alexander III. a Port Wood Reserve. V nejbližší době ale řadu rozšíří nové 21leté plnění.

Nová whisky Dalmore 21 Year Old nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po sherry z bodegy Gonzales Byass. Zajímavostí je, že v těchto sudech údajně opravdu zrálo sherry, neboť byly součástí systému solera (více o sherry sudech najdete v tomto článku). Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 43,8 %.

Whisky bude vycházet pravidelně v limitovaném nákladu. Tento první batch tvoří 8 000 lahví a jedna může být vaše za 575 £.


Gold Spot

Gold Spot

Irish Distillers vydávají speciální limitovanou whiskey v rámci značky Spot Irish. Nová whiskey vychází na oslavu 135 let od začátku míchání whiskey ve společnosti Mitchell & Son, která následně stvořila whiskey Irish Spot.

Gold Spot je 9letá single pot still whiskey, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu, po sherry, po červeném víně z Bordeaux a po portském. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51,4 %. Ve whisky ucítíte mix ananasu, kiwi, citrónové kůry a koření.

Whiskey už se pomalu dostává do světa, ale sehnat ji bude asi oříšek. Cena za láhev je 120 €.


Tomatin 125th Anniversary

Tomatin 125th Anniversary

8. června uběhlo dlouhých 125 let od počátku oficiální výroby whisky v palírně Tomatin. Takové výročí se samozřejmě musí řádně oslavit. Již minulý měsíc byl představen speciální design základní 12leté whisky (psali jsme zde) a nyní si představíme dvě limitované edice.

První z nich je 29letá single cask whisky ze sudu po sherry Oloroso, který osobně vybral master distiller Graham Eunson. Destilovaná byla 11. června roku 1993 a v květnu letošního roku bylo nalahvováno 501 lahví v sudové síle s obsahem alkoholu 57,3 %.

Druhá limitovaná edice je 50letá single cask whisky. 125 ručně dělaných karaf této speciální whisky bylo nalahvováno v den výročí 8. 6. Jedna láhev za každý rok existence palírny. Součástí balení je i kniha podepsaná Grahamem Eunsonem.


Prima and Ultima 2022

Společnost Diageo po roce opět vydává svou (již třetí) kolekci unikátních whisky nazvanou Prima and Ultima. Již tradičně se jedná o výběr osmi plnění, které jsou první nebo poslední svého druhu. Letos za výběrem stojí Craig Watson, jeden z master blender společnosti Diageo. A co za poklady zde tento rok najdeme?

Prima and Ultima 2022
  • Royal Lochnagar 1984, 40yo, 52,5 % abv.
  • Cragganmore 1973, 48yo, 44,8 % abv.
  • Mannochmore 1990, 31yo, 45,1 % abv.
  • Brora 1981, 40yo, 44,1 % abv.
  • The Singleton of Glen Ord 1987, 34yo, 49,4 % abv.
  • Lagavulin 1993, 28yo, 50,1 % abv.
  • Talisker 1984, 37yo, 51,9 % abv.
  • Port Ellen 1980, 41yo, 59,6 % abv.

Celkem bylo vyrobeno 317 kusů této kolekce, za kterou zaplatíte 36 500 £. Zájemci se mohou registrovat na theprimaandultimacollection.com.


Krátké zprávy

Dánská palírna Stauning hostí World Whisky Forum
Whisky experti a influenceři z celého světa se 21. června sejdou v dánské palírně Stauning, kde se koná již čtvrté World Whisky Forum. To založil známý Dave Broom a jeho úkolem je vytváření nových kontaktů a spojení světa whisky. Fórum se koná každých 18 měsíců a vstupenky můžete zakoupit zde. Virtuální účast je za 85 £, osobní potom za 850 £.

Nový manager v Port Ellen
Alexander McDonald byl jmenován prvním manažerem v palírně Port Ellen, která se po necelých 40 letech znovu probouzí k životu. Po skončení velké rekonstrukce bude palírna vybavena dvěma páry destilačních kotlů. Jeden pár je kopií původních kotlů, druhý, menší pár bude produkovat odlišný charakter destilátu, což umožní zkoumat nové styly whisky Port Ellen.

Rock Island Mezcal Cask Edition
Společnost Douglas Laing představila limitovanou edici své blended malt whisky, která v sobě kombinuje single malt whisky ze skotských ostrovních palíren. Tato whisky dozrávala v sudech po mezcalu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46,8 %. Vyrobeno bylo 1 500 lahví s cenovkou 60 £.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments